Emeryci na krawędzi finansowej katastrofy. Waloryzację w 2016 roku odczują tylko najbogatsi

autor: Bożena Wiktorowska02.07.2015, 07:47; Aktualizacja: 29.10.2015, 18:55
Emeryt

Związkowcy nie mają wątpliwości, że tysiące emerytów żyje w skrajnej nędzy.źródło: ShutterStock

W przyszłym roku minimalne emerytury wzrosną o 5 zł. To efekt zaproponowania przez rząd procentowego wskaźnika waloryzacji.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (98)

  • nie emerytka(2015-07-05 15:18) Zgłoś naruszenie 140

    P. Mordasewicz, jak zwykle, nie ma racji!!! I zawsze szkodzi grupie najbiedniejszych. Jak jest bogaty, to nie rozumie biednych. Szok.
    P. Mordasewicz zapomina o tym, że emerytom może nie jest juz potrzeba pieniedzy na kupno mieszkania ( choć i tak mogą oni nadal płacić kredyty mieszkaniowe, których spłata jest rozłożona właściwie do końca życia emeryta), ale za to oni wymagają zwiększonych pieniedzy na leki, a nawet pampersy (których zresztą cena jest horendalna) lekarzy, operacje, liczne badania, lecznicze specjalne diety (np. cukrzycowa), zwiększoną rehabilitację, pomoc w prowadzeniu domu (np. sprzatanie, mycie okien), opiekę medyczną w domu, różnego rodzaju sprzęt rehabilitacyjny, specjalistyczne obuwie bo te powszechne produkowane jest chyba dla koni, różnego rodzaju wkładki do butów, itd, itd. Aż dziw bierze, jak ten pan może nie brać pod uwagę tak bardzo istotnych rzeczy!
    Ten pan powinien pójść w tę stronę: jesli emerytura wynosi ponad 3.500,00zł to jej waloryzacja powinna wynosić 5,00zł. a jeśli mniejsza, to jej waloryzacja powinna wynosić 880,00zł! Tylko w taki sposób można zmniejszyć kominy emerytalne i wreszcie wprowadzić sprawiedliwość społeczną. Bo emerytura,to już nie jest zapłata za pracę. To za pracę zróżnicowane były wynagrodzenia. Na emeryturze NIKT nie jest już produkcyjny, więc wszystkie emerytury powinny być w jednakowej wysokości DLA WSZYSTKICH! Bo niby dlaczego emerytury elit mają być wysokie, a pozostałych robotników skandalicznie niskie???
    A najlepiej by się stało, gdyby ten pan przestał pełnić funkcje publiczne.

    Odpowiedz
  • Wiktoria(2015-07-05 20:31) Zgłoś naruszenie 130

    Pan Mordasewicz się myli że standard życia nie jest obniżony w porównaniu z osoba pracującą, Podam tylko dwa przykłady:
    1. emerytura jest o wiele niższa niż ostatnio otrzymywana pensja
    2. w przypadku śmierci wspólmałżonka emeryt pozbawiony drugiej emerytury/ nie dziedziczy nawet części/ sam pokrywa dotychczasowe wydatki związane np. z utrzymaniem mieszkania.

    Odpowiedz
  • Tusk uciekl, Kopaczka klamie jak z nut, taka URODA(2015-07-02 20:32) Zgłoś naruszenie 123

    A mialo byc TAK ! ! !
    Już wkrótce Polacy zaczną wracać z emigracji, bo praca tu będzie się opłacać.
    Będą nas leczyć dobrze zarabiający lekarze i pielęgniarki, dobrze zarabiający
    nauczyciele będą uczyć nasze dzieci, dobrze zarabiający policjanci będą dbać
    o nasze bezpieczeństwo.
    Przy polskich drogach wyrosną nowoczesne stadiony i pływalnie.
    Czy to możliwe?
    Udało się w Irlandii, dlaczego ma nie udać się w Polsce?
    Przecież Polacy to wielki i mądry naród.
    Polskę też stać na swój cud gospodarczy.
    Zrobimy wiele, zbudujemy naprawdę wiele. To będzie rozpoczęcie budowy już na wszystkich odcinkach przewidywanych, planowanych autostrad w Polsce. Zbudujemy autostrady, 1000 km w 500 dni!
    - Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy
    - Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki, zwiększymy emerytury i renty
    - Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych, mostów i obwodnic
    - Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i zlikwidujemy NFZ
    - Uprościmy podatki - wprowadzimy podatek liniowy z ulgą prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych
    - Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować w Polsce
    - Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet
    - Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją

    - zniesieniemy abonament RTV
    - zmniejszymu sejm i senat
    - darmowy internet dla każdego

    każdemu butelkę wódki i pento kiełbasy

    Odpowiedz
  • ferek(2015-07-04 21:08) Zgłoś naruszenie 110

    wstydziliby się dawać taką jałmużnę

    Odpowiedz
  • wszystko w temacie- waloryzacja(2015-07-02 20:50) Zgłoś naruszenie 90

    Niech autor artykułu nie pisze bzdur.
    Waloryzacja to nie podwyżka.
    Jest to urealnienie wysokości emerytury o procent inflacji.

    Odpowiedz
  • kopamen(2015-07-03 15:18) Zgłoś naruszenie 80

    Ale ten morda siewicz zna się na wszystkim . Dla niego wyżyć za niecałe 900 zł miesięcznie to pestka. Jeszcze zaoszczędziłby na III filar. Ale czy ten człeczyna nie rozumie słowa bieda, i że jego to też może kiedyś dotknąć ( życzę mu tego z całego serca - emeryta wykształciucha z prowincji lecz nie słoika warsiawskiego)

    Odpowiedz
  • Pagaj(2015-07-02 19:26) Zgłoś naruszenie 60

    PIS przywróci wcześniejsze przejście na emeryturę.To pomoże czy nie w rewaloryzacji ? ?
    W artykule napisali - " Emeryt, który dostaje obecnie 880,50 zł, w marcu przyszłego roku otrzyma 885,07 zł; ten ze świadczeniem w wysokości 5 tys. zł po waloryzacji będzie mieć pięć razy większą podwyżkę"
    A prosto - pierwszy - 5,07 zł,drugi - 25,35 zł
    Tak się robi ludziom wodę z mózgu !! Jak ktoś ma 800 zł emerytury to z czegoś to wynika.Nie z tego że tak chce rząd,ZUS czy kto inny.Z tego że tyle mu się należy.Pytanie - dlaczego ma taką niską emeryturę jest pytaniem do samego zainteresowanego.
    Dziennikarz ma być obiektywny,dokładny i wiarygodny.Taka pisanina to kreowanie rzeczywistości i politykierstwo.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rzad....(2015-07-03 14:57) Zgłoś naruszenie 20

    Rzad wyznaje 'drugie przykazanie' z consensusu waszyngtonskiego:
    'Nie bedziesz marnowal publicznych pieniedzy na swiadczenia socjalne' /R. Wos/.

    5 zl dla emeryta wystarczy, a moze nawet za duzo?

    Odpowiedz
  • ferere(2015-07-04 21:10) Zgłoś naruszenie 21

    do Emeryt z IP: 94.254.209.* (2015-07-04 07:46), a gdzie tatuś tych dzieci, po cholerę robiła sobie córka dzieci z nieodpowiedzialnym facetem

    Odpowiedz
  • Do: Jasiek24(2015-07-03 16:13) Zgłoś naruszenie 20

    Menedzer samozatrudniony, ktory zarabia 100 tys. zlotych ma miesiac, placil do tej pory skladki ubezpieczeniowe od 60% sredniego wynagrodzenia krajowego, czyli w tym roku od kwoty 2400 zl.
    Jego skladka emerytalna wynosila niecale 460 zl miesiecznie, a skladka zdrowotna mniej niz 240 zl.

    Viva Polonia!
    ---
    "Czas na podniesienie wszystkich lodzi" -
    Ch. Lagarde, szefowowa Midzynarodowego Funduszu Walutowego.

    Odpowiedz
  • tyyt(2015-07-02 20:49) Zgłoś naruszenie 20

    A z jakiej paki mordasewicz zagląda emerytowi do garnka i robi z tego kryterium? Jeśli to jest słuszne, to i mordasewiczowi należy zajrzeć i dać mu ze 3 tys. wszystkiego albo wypad. Wielkie teraz larum z powodu wyrolowania frankowiczów. A dzisiejsi emeryci byli waleni w rogi 40, 50 lat i jakoś nikt im nie chce oddać tego co płacili. Raczej większość, w tym i frankowicze, mają do emerytów pretensje, że żyją. My możemy nawet i zdechnąć, ale najpierw oddajcie nasze pieniądze z odsetkami!

    Odpowiedz
  • cd. 63 do: Jasiek24(2015-07-03 16:18) Zgłoś naruszenie 10

    Skladka emerytalna menedzera samozatrudnionego zarabiajajacego 100 tys. zl miesiecznie to mniej niz 0,5% jego wynagrodzenia.

    Odpowiedz
  • Lepiej 100 zl wyplacane co miesiac po kres zycia(2015-07-03 16:37) Zgłoś naruszenie 10

    Pani Premier Kopacz niech nie bedzie taka chojna z tymi 400 zl, bo ta kwota nie bedzie na stale wliczona do emerytury.

    Lepiej niech da 100 zl, ktore bedzie wlaczone do emerytury i wyplacane po kres zycia seniora.

    Odpowiedz
  • Kazda emerytura...(2015-07-02 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Kazda emerytura w Polsce, i ZUS-owska i KRUS-owska powinna sie skladac z dwu czesci:
    1/ czesci socjalnej np. na poziomie kwoty okreslajacej poziom skrajnego ubostwa, obecnie okolo 650 zl,
    2/ oraz drugiej czesci na podstawie skladek.

    Druga czesc emerytury powinna byc dziedziczona w 80% pozostajacej kwoty. 20% nalezy przeznaczyc na solidaryzm spoleczny.

    Waloryzacja swiadczen powinna odbywac sie wedlug 100% wzrostu przecietnego wynagrodzenia krajowego tak jak w wiekszosci krajow OECD.

    OFE nalezy calkowicie zlikwidowac.

    Odpowiedz
  • emersoon(2015-07-17 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    Balcerowicz powinien odejść /na zawsze /, a przez swoich pretorianów zakłada znowu anty-polskie partie bankserskie.

    Odpowiedz
  • EWA(2015-07-09 14:55) Zgłoś naruszenie 00

    Czy nasi gadacze różnej maści nie mogliby wziąć paru godzin korepetycji z matematyki?
    Prymitywna propaganda i żenująca głupota królują.

    Na korepetycje - i to pędem!

    Odpowiedz
  • jan(2015-07-09 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    ja pracowałem do 69 lat na 1.5 etatu mój sąsiad - nierób, symulant do 54 i poszedł na rentę nic nie dorabiając,teraz biadoli jak mu cęiżko a ze mnie się śmiał ,ze jelenie tak długo pracują , komunizm się skończył, a niskie renty emerytury wynikają z krótkiego stażu i nieróbstwa a rolnicy to w ogóle za te grosze co płaca nie powinni nic dostać

    Odpowiedz
  • Jaromir(2015-07-03 23:01) Zgłoś naruszenie 00

    Co to za pieprzenie (przepraszam) "Waloryzację w 2016 roku odczują tylko najbogatsi". Wszyscy odczują JEDNAKOWO, czyli 0,52% waloryzacji. Ten kto ma 1000 zł emerytury dostanie 5,20 zł więcej miesięcznie, ten z emeryturą 2500 zł 13,00 zł, a ten z 4000 zł 20,80 zł. Emeryt z emeryturą 4000 zł STRACIŁ z powodu inflacji 20,80 zł, a ten z emeryturą 1000 zł stracił TYLKO 5,20 zł! I Ten, który został bardziej skrzywdzony przez inflację, temu należy się WYŻSZA waloryzacja W ZŁOTÓWKACH ale taka sama procentowo!

    Odpowiedz
  • stan47.emeryt(2015-07-03 21:07) Zgłoś naruszenie 00

    Niech oddadzą chociaż to co emerytom ukradli w 2012.

    Odpowiedz
  • Teresa(2015-07-05 23:32) Zgłoś naruszenie 00

    nic innego tylko eksterminacja w białych rękawiczkach to ustawa o FUS od 1998 r zmieniano 84 razy. przeciętny emeryt nie potrafi sprawdzić czy zostało mu prawidłowo naliczone świadczenie i do jakiej grupy został zakwalifikowany. Obozy koncentracyjne są niekonieczne ,można wszystko załatwić inaczej i zgodnie z prawem

    Odpowiedz