Oręziak: Duda powinien rozmawiać o emeryturach. Podniesienie wieku emerytalnego nastąpiło "z zaskoczenia"

08.06.2015, 10:00
prof. Leokadia Oręziak

prof. Leokadia Oręziakźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Prezydent elekt Andrzej Duda przedstawił niedawno zarys projektu reformy emerytalnej, jaki chce złożyć. Miałby on zakładać m.in. obniżenie wieku emerytalnego, możliwość dalszej pracy po jego osiągnięciu i kryterium 40 lat stażu pracy jako momentu przejścia na emeryturę.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • kto to jest Oręziak(2015-06-09 07:37) Zgłoś naruszenie 00

    PPR, PZPR, UD, UW, PO, Petru i Oręziak.

    Odpowiedz
  • FX(2015-06-08 14:42) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo dobrze , że w końcu osoby które potrafią liczyć tak jak prof. Oręziak są nagłaśnianie. Oby jak najszybciej OFE czyli banda złodziei okradająca polskich emerytów od kilkunastu lat została z naszego kraju wykopana raz na zawsze a jej poplecznicy typu Balcerowicz i inni stanęli przed trybunałem stanu. Niestety Rostowski wybrał rozwiązanie połowiczne bo w dalszym ciągu ok 50% aktywów zostało u złodziei w OFE i nic zwykły obywatel nie może z tym zrobić. Idiotom, lemingom i innym płatnym poplecznikom złodziei z OFE należy uświadomić że OFE żadnych emerytur nie wypłacają i nie mają zamiaru wypłacać. Robi to i tak ZUS - "kolosalne" pieniądze z racji działalności OFE które otrzymuje kilka tysięcy kobiet obecnie to 20zł na miesiąc. OCzywiście te kilka tysięcy kobiet doprowadzonychj do skrajnej nędzy obecnie to rząd ma gdzieś ale jak następne roczniki przekonają się jaka skala kradzieży nastąpiła i jakie nędzne grosze z powodu gigantycznej kradzieży dokonanej na emerytach polskich zaczną dostawać setki tysięcy jak nie miliony osób to nie tylko złodzieje z OFE bedą siedzieć w więzieniu ale i wszystkie osoby w rządach, które przyłożyły rękę do największej kradzieży naszego społeczeństwa w IIIRP poniosą stosowne konsekwencje w postaci długich lat w miejscach ododsobnienia

    Odpowiedz
  • Ludzie, de mo gra fia!(2015-06-08 23:26) Zgłoś naruszenie 00

    Dopoki Polacy beda emigrowac i za granica pracowac, placic podatki, wydawac pieniadze, inwestowac, rodzic i ksztalcic dzieci itd. i dopoki lansowany w mediach bedzie wizerunek singla, ktory ewentualnie w wieku 40 lat moze znalezc sobie 'partnerke' / 'partnera' i zdecydowac sie na... kota... chocby wydluzyli wiek emerytalny do 100 lat, pieniedzy na emerytury bedzie nadal brakowac...

    Odpowiedz
  • bosy1950(2015-06-09 22:46) Zgłoś naruszenie 00

    Do "świadomego klienta OFE" z IP:89.78.247 oraz innych zwolenników OFE. Czy którykolwiek z Was może odpowiedzieć czy wie jaką kwotę kapitału ma zgromadzoną w OFE ?. NIE, NIE, NIE?. Na to pytanie nie ma po prostu odpowiedzi, bo być jej nie może. I to powinno Wam wystarczyć, aby otworzyły się Wam oczy i włączyło się myślenie. Wpłacacie złotówki, a podają Wam stan konta w jednostkach rozrachunkowych. Wiem, wiem, zaraz będziecie odpowiadać, że nie da się tego wyliczyć, bo to zależy od notowań na giełdzie itp.itp. dyrdymały. Moim zdaniem nie powinno być problemu w tym aby podać chociaż stan kapitału na podstawie dokonanych wpłat. Ale nie, OFE tak nie robią, bo muszą jeszcze z tych wpłat Was oskubać, na swoje apanaże, a dopiero resztę niby "inwestują". Skoro tak potrafią dobrze "inwestować" to dlaczego nie biorą swoich apanaży z tego co zarobią . Otóż nie biorą, bo tego zarobku nie ma i nigdy nie będzie. Ot i cała sztuka, zawsze jest możliwość, że się zgoni na brak koniunktury na giełdzie albo na jakiś kryzys światowy, czy też wybuch wulkanu. Jeżeli by te pieniądze lokowali w bankach, to przynajmniej zarobiłyby one na na oprocentowaniu. A tak co, wirtualne jednostki rozrachunkowe to i będzie w przyszłości także i wirtualna emerytura. Ja mam konto tylko w ZUS-ie i wiem co roku jaki mam stan kapitału i wiem jaką będę miał emeryturę. I niech nikt mi nie mówi, że ZUS zbankrutuje, bo nie jest to możliwe, może co najwyżej być wprowadzone okresowe obniżenie wszystkich emerytur, co miało już miejsce, bodajże, za Rządu Suchockiej. Za emerytury z ZUS-u odpowiada Rząd RP, natomiast za emerytury z OFE gwarantuje /przepraszam za porównanie/ Św.Mikołaj. I jeszcze jedno : środki zgromadzone na koncie w OFE nie są własnością wpłacającego - tak orzekł Sąd Najwyższy.

    Odpowiedz
  • xxx(2015-06-08 21:01) Zgłoś naruszenie 00

    Hasło "Oręziak" wywołuje odruch wymiotny. Dość , dość , dość ...dość tego niedouczonego babsztyla.

    Odpowiedz
  • świadomy klient OFE(2015-06-08 20:18) Zgłoś naruszenie 00

    "W ocenie Oręziak składka, która obecnie przekazywana jest do OFE, powinna trafić na wypłatę bieżących emerytur"

    WON od moich pieniędzy, złodziejska sitwo socjalistów-rozdawników!!! Lata całe pracuję i odkładam składki na indywidualnym koncie w OFE, w którym zostałem celowo, aby taka niedouczona oręziakowa nie miała prawa gmerać.

    Odpowiedz
  • patrzę na nią z góry(2015-06-08 20:15) Zgłoś naruszenie 00

    Czy jest szansa, aby GP zaprzestała publikowania funta kłaków wartych wypocin tej nieodouczonej PSEUDOekonomistki?

    Odpowiedz
  • antyOFE(2015-06-08 19:10) Zgłoś naruszenie 00

    OFE to był od początku jeden wielki przekręt. Niestety kręcili tym ci, którezy byli zainteresowani nie dobrem przyszłych emerytów, tylko instytucji zarządzających OFE, które wyprowadziły z polskiego systemu emerytalnego ogromne pieniądze. To zły, szkodliwy system i OFE powinny zostać zlikwidowane raz na zawsze, a pieniądze przelane do ZUS-u.

    Odpowiedz
  • jano(2015-06-08 16:04) Zgłoś naruszenie 00

    Do FX - jak to można niektórych okraść i wmówić im że to dla ich dobra.

    Odpowiedz
  • Fred2(2015-06-08 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    Po przejsciu na emeryture obojetnie na jaka musi byc bezwzgledny zakaz pracy zarobkowej i tylko w ten sposob zniknie dyskusja na ten temat.obecnie jest tak ze pracuja na emeryturze pobieraja dwa swiadczenia

    Odpowiedz
  • popieram 8....rząd który powstanie powinien .....(2015-06-08 14:27) Zgłoś naruszenie 00

    zacząć pracę od wymiany tuskowego towarzystwa a nowi sędziowie TK oraz służby nadzorujące skarb państwa powinny rozliczyć tych złodziei ,którzy działali na szkodę państwa i jego obywateli...do zobaczenia przy urnach ..oczywiście wyborczych nie emerytalnych...

    Odpowiedz
  • e(2015-06-09 07:44) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidowac to zlodziejskie OFE. To jest przekret w bialy dzien. Skladki emerytalne powinny byc w jednej instytucji - zus. Jak kogos stac niech sam dobrowolnie odklada na funduszach emerytalnych, bedzie to jego ryzyko, ale nie przymus - jak zrobiono!!!

    Odpowiedz
  • CHAM(2015-06-08 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    Tusk zachował sie w przypadku podniesienia wieku emerytalnego jak we własnym folwarku,pan rozkaże sługa musi.Nie liczył sie absolutnie z opinią narodu i resztą parlamentu.Do tak poważnego posunięcia potrzebna jest debata długoterminowa,za i przeciw a tego zabrakło,zachciało mu sie podlizac i szybko wlazł do dupy UNII,a teraz sam tam siedzi.To jest moim zdaniem sprawa TK.nie można społeczeństwu narzucac swoich zachcianek to nie jest zgodne z konstytucją ani ze społeczeństwem.Przez jego nieobliczalne zachowanie dzisiaj ogromna rzesza starszych ludzi cierpi,nie mając środków do życia.

    Odpowiedz
  • anna(2015-06-08 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    na emeryturę z babą, dać szansę młodym

    Odpowiedz
  • Halban(2015-06-08 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    Pani profesor niestety działa na zamówienie polityczne... Mydli oczy kwestiami, które są uboczne. Nawet jak jest za roztrwonieniem resztki z OFE to jednak nie mówi, że to i tak za mało i system i tak się rozpadnie. Widać, że jest za odroczeniem jego agonii i nie ma pomysłu co dalej... Bo każdy kto twierdzi, że jest odwrotnie nie mówi prawdy.
    Pytanie wciąż aktualne, skąd weźmiemy pieniądze na utrzymanie młodych emerytów ?

    Odpowiedz
  • Instytut Segregacji Rasowej III RP.(2015-06-08 11:32) Zgłoś naruszenie 00

    Dzisiaj wg pseudo reformy emerytalnej 67 lat TUSKOeBUZKA mamy:
    POdludzi zmuszonych robić aż o średnio 24 lata! dłużej od uprzywilejowanych wczesnych emerytów górników i mundurowych.

    Odpowiedz
  • xyz(2015-06-08 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Oręziak w moim przekonaniu to manipulatorka i oszustka.Oszukuje i okłamuje ludzi .A tak poza tym mam wrażenie , że to niebywale wstrętna , paskudna baba jaga. Czy nie lepiej jest więc wykorzystać ją do straszenia niegrzecznych dzieci ?

    Odpowiedz
  • stasia(2015-06-08 10:59) Zgłoś naruszenie 00

    Wiek emerytalny wydłuża się o 4 m-cy w roku a nie 3. Co kwartał o 1 m-c. Półtora roku przed osiągnięciem wieku emerytalnego zmienili mi warunki i okradli na sześć emerytur x 1000 zł =6000. Dla mnie to wielka suma zważywszy że od blisko 10 lat nie mogłam znaleźć zatrudnienia. Po 50 jak się nie było rencistka lub emerytka i szukało jakiejkolwiek pracy to nikt nie chciał rozmawiać. Czekałam na tą emeryturę z utęsknieniem. Tuż przed zmieniają warunki. To jest podłe, niesprawiedliwe i nieludzkie. O to mam wielki żal.

    Odpowiedz
  • jendrek(2015-06-08 10:34) Zgłoś naruszenie 00

    Z pani Oręziak to jest jednak manipulatorka. Dobiera sobie tak dane jak to jej pasuje do jej własnych poglądów. Rzeczywiście wartość OFE spadła ostatnio w moim funduszu o 1% ale w ciągu ostatniego roku wzrosła o 7,6%, w ciągu 2 lat o 15,2% a w trzech ostatnich latach o 35%. Jak w tym czasie wzrastały środki na subkoncie nie wiem ale przypuszczam że w dużo mniejszym stopniu. Boże chroń Polskę od takich ekspertów.

    Odpowiedz
  • Tusk i jego rząd zrobił z ludzi długopracujących..(2015-06-08 10:15) Zgłoś naruszenie 00

    dziadów grzebiących po śmietnikach za chlebem po 45 latach pracy i w nagrodę dostał posadę w UE.W innym kraju już by musiał podać się do dymisji.Podejrzenie że UE chciała aby tak zrobił i wsadziła go na piedestał???

    Odpowiedz