Wypłata czternastych emerytur, tak jak w ubiegłym roku, ma nastąpić jesienią - powiedział w środę wiceszef MRiPS Stanisław Szwed. Świadczenie otrzyma 8,3 mln osób.

Wiceminister rodziny i polityki społecznej na konferencji prasowej w Warszawie przypomniał, że w piątek, 26 maja, Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą na stałe wypłatę dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów tzw. czternastą emeryturę.

Czternastą emeryturę w pełnej wysokości dostaną osoby, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Wyniesie ona 1588,44 zł brutto, czyli tyle, ile wynosi obecnie minimalna emerytura. W przypadku osób pobierających wyższą emeryturę działać będzie zasada „złotówka za złotówkę”, czyli czternasta emerytura zostanie zmniejszona o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł, przy czym kwota czternastki wyniesie co najmniej 50 zł.

Szwed podał, że szacunki mówią, iż z czternastej emerytury skorzysta ok. 8,3 mln osób.

"Przewidujemy, tak jak w ubiegłym roku, że wypłata będzie w jesieni tego roku" – poinformował wiceminister.

"Łącznie z trzynastą emeryturą, wypłaconą już w kwietniu, wysoką waloryzacją, która była w marcu na poziomie prawie 15 proc. i czternastą emeryturą, łącznie ponad 70 mld zł trafi w tym roku do seniorów" – dodał, zaznaczając, że wprowadzono więcej rozwiązań mających wpierać osoby starsze. (PAP)

Autorzy: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Katarzyna Herbut

ktl/ kh/ mhr/