mLegitymacja emeryta-rencisty to cyfrowy dokument z dokładnym odwzorowaniem uprawnień emeryta lub rencisty. Dzięki niej uprawniona osoba ma prawo korzystać z szeregu zniżek i ulg. Jak zdobyć legitymację, co ona zawiera i jakie są jej korzyści. Odpowiadamy w tekście.

Od stycznia 2023 r. każdy emeryt i rencista może skorzystać z elektronicznej wersji swojej legitymacji. Jest ona dostępna w telefonie dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel. ZUS wystawił mLegitymację wszystkim emerytom i rencistom automatycznie. Potem wystarczy ją pobrać na telefon.

Elektroniczny dokument działa jak tradycyjny. Emeryt lub rencista poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfonu potwierdza, że jest uprawniony do ulg, które mu przysługują.

mLegitymacja emeryta-rencisty – dla kogo konkretnie

mLegitymacja emeryta-rencisty przysługuje osobom mającym ustalone prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

mLegitymacja – jak ją uzyskać

Zdobycie mLegitymacji emeryta-rencisty nie jest uzależnione od ani wizyty w ZUS. Osobom, które nabędą uprawnienia do emerytury lub renty od stycznia 2023 r., ZUS wydał legitymacje w formie elektronicznej. Dopiero emeryci lub renciści, którzy zechcą dodatkowo otrzymać tradycyjną legitymację w formie karty plastikowej, będą musieli złożyć odpowiedni wniosek do ZUS.

Ważne

Po 31 grudnia 2022 r. legitymacja emeryta-rencisty w formie plastikowej karty jest wydawana wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo pełnomocnika.

Ważne

ZUS wystawi elektroniczną wersję legitymacji również wtedy, gdy emeryt-rencista posiada już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej. Tradycyjna legitymacja pozostaje aktualna zgodnie z terminem ważności. Posiadacz obu wersji może używać ich zamiennie, zgodnie ze swoimi osobistymi preferencjami.

mLegitymacja - jak zainstalować

Elektroniczną wersję mLegitymacji można zainstalować na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel. Wystarczą do tego trzy kroki:

 • uruchomienie aplikacji, 
 • kliknięcie opcji „dodaj dokument”,
 • i wybranie na liście dokumentów „legitymacja emeryta-rencisty”. 

Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji.

Jak wyjaśnia ZUS, jeśli emeryt czy rencista wcześniej nie używał takiego cyfrowego portfela z dokumentami, to może pobrać aplikację ze sklepów Google Play i App Store. Po zalogowaniu należy wybrać opcję „dodaj dokument” i na wyświetlonej liście wskazać legitymację emeryta-rencisty. Na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Jeśli wcześniej nie została dodana w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw należy potwierdzić swoją tożsamość, czyli dołączyć dowód osobisty, a następnie dodać legitymację emeryta-rencisty.

Aplikacja mObywatel – na jaki telefon

Aplikacja mObywatel dostępna jest na telefony z systemem:

 • Android 7.0 wzwyż,
 • iOS 13.0 wzwyż.

Aby pobrać aplikację, wymagany jest dostęp do sklepu:

 •  App Store, 
 • Google Play.

mObywatel do prawidłowego działania wymaga:

 • przynajmniej 100 MB wolnej pamięci,
 • systemu operacyjnego pozbawionego modyfikacji (np. jailbreaking, rooting, zmodyfikowany bootloader, wgrany custom rom),
 • dostępu do internetu – w czasie instalacji, aktualizacji oraz aktywacji aplikacji i dokumentów.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna. Bezpłatnie aktywuje się również dokumenty – legitymację emeryta-rencisty i inne, które są w niej dostępne.

Obywatel zapłaci jedynie za korzystanie z internetu podczas pobierania danych – według taryfy operatora.

mLegitymacja w telefonie. Jakie są korzyści

Posługiwanie się mLegitymacją w telefonie jest wygodne. Dzięki niej świadczeniobiorca ZUS może szybko i bezpiecznie potwierdzić, że jest emerytem lub rencistą, udowodnić, że ma prawo do świadczeń zdrowotnych, a także może korzystać z ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne. Pobrać ją mogą nie tylko nowi świadczeniobiorcy, lecz również osoby, które 1 stycznia 2023 roku miały ważną legitymację plastikową.

mLegitymacja emeryta-rencisty:

 • potwierdza prawo do świadczeń zdrowotnych,   
 • daje prawo do skorzystania z korzystać z ulg, np. ze zniżek na bilety komunikacyjne  
 • daje zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury  
 • umożliwia zwolnienie z części opłat za rehabilitację,   
 • potwierdza zwolnienie z abonamentu RTV.