Placówki zapewniające schronienie osobom doświadczającym agresji będą musiały mieć pokój do prowadzenia z nimi indywidualnej pracy oraz pomieszczenie do przechowywania wózków.
Taki wymóg wynika z projektu rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie standardu podstawowych usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki wsparcia dla osób doznających przemocy domowej oraz kwalifikacji zatrudnionych w nich osób. Jego wydanie przewiduje ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 535), a nowy akt prawny zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie z 22 lutego 2011 r. (Dz.U. poz. 259). W nowym rozporządzeniu dodano przepisy obligujące ośrodki wsparcia do posiadania pomieszczenia do przechowywania wózków dziecięcych – o ile pozwalają na to możliwości lokalowe – oraz pokoju, w którym specjaliści mogą pracować indywidualnie z ofiarą przemocy. Ponadto wprowadzone zostanie rozwiązanie wskazujące, że w placówce musi być ogólnodostępna kuchnia lub aneks kuchenny z miejscami do przygotowywania posiłków. Ustalono przy tym, że jedno takie miejsce ma przypadać na nie więcej niż 10 osób oraz jakie wyposażenie powinno być w nim zapewnione.
We wspomnianej ustawie znalazło się też upoważnienie do wydania rozporządzenia w sprawie programów psychologiczno-terapeutycznych dla osób stosujących przemoc domową. Do tej pory były one realizowane na podstawie regulacji zawartych w krajowym programie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, natomiast teraz będą prowadzone na podstawie przepisów rozporządzenia. Przygotowany przez resort rodziny projekt określa cele, jakie ma przynieść udział domowego agresora w terapii, sposób prowadzenia programu – co do zasady spotkania będą się odbywać w formie stacjonarnej, ale z dopuszczoną w uzasadnionych przypadkach formułą online. W projekcie rozporządzenia uregulowano również kwalifikacje i doświadczenie zawodowe, jakimi mają się legitymować osoby prowadzące programy dla sprawców przemocy.
Ponadto w ustawie z 9 marca 2023 r. uwzględniona została delegacja dla ministra rodziny i polityki społecznej do wydania rozporządzenia, które ustanowi wzór pouczenia dla rodziców lub opiekunów dziecka. Chodzi o sytuacje, gdy pracownik socjalny w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w związku ze stosowaniem przemocy domowej może zabrać je od rodziców i umieścić u innego członka rodziny lub w pieczy zastępczej, a następnie powiadamia o tym sąd, który podejmuje decyzje co do dalszych losów małoletniego. Jednocześnie rodzic może wnieść do sądu zażalenie na odebranie dziecka, a pracownik socjalny lub policjant przekazuje mu pouczenie na piśmie, w którym znajdują się informacje o przysługującym mu uprawnieniu. Przy czym przepisy nie określały do tej pory, jak ma wyglądać takie pismo i to właśnie się zmieni, bo jego wzór określa załącznik do kolejnego projektu rozporządzenia ministra rodziny i polityki społecznej. Jednostronicowy druk szczegółowo opisuje procedurę związaną z zabezpieczeniem krzywdzonego dziecka.
Nowe przepisy dotyczące wzoru pouczenia oraz programów psychologiczno -terapeutycznych wejdą w życie 22 czerwca br., a więc tego samego dnia, gdy zacznie obowiązywać ustawa z 9 marca br. Natomiast rozporządzenie w sprawie standardów dla specjalistycznych ośrodków wsparcia – po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Konsultacje projektów rozporządzeń