Od 1 maja wyższe emerytury. Na nowych zasadach przeliczeń emerytur zyska wiele osób

autor: Marek Opolski23.04.2015, 09:16; Aktualizacja: 23.04.2015, 09:51
Emeryt

Ustawa zawiera korzystne rozwiązania przede wszystkim dla osób przechodzących na emeryturę obliczaną według nowych zasad.źródło: ShutterStock

1 maja 2015 r. wejdą w życie zmiany przepisów, które pozwolą uzyskać wyższą emeryturę. Skorzystają nie tylko przyszli emeryci, ale również ci, którzy mają już ustalone prawo do świadczenia. Ustawa z 5 marca 2015 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych została już podpisana przez Prezydenta RP. Wejdzie w życie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia, a więc od 1 maja 2015 r.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (48)

  • panJacek(2015-04-23 09:48) Zgłoś naruszenie 00

    Za to stracą dzieci mające tylko rentę rodzinną, bo nie będą miały prawa do ponownego przeliczenia kapitału początkowego zmarłej mamy lub taty. Wszystko drożeje jakby była hiperinflacja, a rzeczywistej waloryzacji nigdy nie doczekamy.

    Odpowiedz
  • Tego gajowy nadal nie kuma.(2015-04-23 10:17) Zgłoś naruszenie 00

    Dla 50+ mających wypracowane 35 lat pracy , nadal nic nie ma.
    Ani emerytur , żadnych osłon socjalnych , brak pracy bo nawet młodzi jej nie mają.
    To jak harować do wieku 67 lat na uprzywilejowanych wczesnych emerytów TUSKOeBUZKA?

    Odpowiedz
  • do 1(2015-04-23 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    Po pierwsze, nie stracą, tylko nie zyskają.
    Po drugie - opiekun prawny dzieci powinien wystąpić o przeliczenie w ich imieniu, jako świadczeniobiorców.

    Odpowiedz
  • Niedoszły emeryt(2015-04-23 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    Jak się ma do "państwa prawa" fakt, że osobie która w otrzymanej decyzji przyznającej świadczenie przedemerytalne miała zawartą decyzję ZUS o przejściu na emeryturę w dniu osiągnięcia wieku 65 lat (podano konkretną datę emerytury), w roku ubiegłym jakby nigdy nic ZUS przysłał kolejną decyzję przesuwająca/zmieniającą datę przyznania pełnej emerytury o 10 miesięcy później? Uzasadnienie: bo weszła nowa ustawa.
    Zmiany prawa nie powinny działać wstecz. Ale jak powiedział klasyk: to dziki kraj.

    Odpowiedz
  • ert(2015-04-23 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    O czym Wy mówicie?... Solidaruchy właśnie inicjują propagandowo, nowy program dla Polaków...ten emerycki z leżeniem pod palmami, jest odłożony...wczoraj w TV pokazano, godny naśladowania, przykład zachowania , jednego pana, ze świętokrzyskiego chyba...otóż bunkier sobie pod domem zbudował, gromadzi niepsującą żywność, opał, narzędzia, zalecił hodowlę kur i kóz...szczura nawet gotów jest zjeść...nie, nie na surowo; usmażonego i przyprawionego. Oto jest nowy solidarnościowy i s-ki program dla Polaków.
    Pamiętasz hołoto plugawa:...nie ma wolności bez Solidarności!!!...Lechu, Lechu, Lechu !!!... nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy, itd. itp...

    Odpowiedz
  • Emeryt(2015-04-23 14:57) Zgłoś naruszenie 00

    Kiełbasa wyborcza głosujcie na Bronka dostaniecie to co od Donka kamieni kupa i tak dalej

    Odpowiedz
  • Agnieszka(2015-04-23 18:36) Zgłoś naruszenie 40

    Wnoszą izbowy pomyślano o emerytach odchodzących z przeliczeniem kapitału początkowego a ci co idą na starych zasadach i urodzonych przed 1948rokiemnie ma nic mimo ze maja mniejsze emerytury niż ci z kapitałem początkowym sama jestem urodzona przed 1948rokiiem i 35lat pracy i mam mała emeryturę amorek koleżanki urodzone po 1949 i tyle samo lat pracy maja dużo większe i po skończeniu 60lat mogli sobie na nowo kobiety przeliczylc i dostali po 100zloty więcej ja nie mogłam sobie przeliczycgdzie tu sprawiedliwość nie idę głosować na prezydenta Komorskiego ciagle emeryci sa traktowani na lepszych i gorszych wstyd

    Odpowiedz
  • aw(2015-04-23 20:41) Zgłoś naruszenie 52

    A co z wyplata ukradzionych funduszy z OFe?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • do aw(2015-04-23 21:50) Zgłoś naruszenie 36

    Wszedzie złodzieja widzisz to zerknij w lustro

    Odpowiedz
  • przedemeryt, lublin(2015-04-23 23:33) Zgłoś naruszenie 60

    A co z osobami pobierającymi świadczenia przedemerytalne od kilku lat i które zamiast do 65 roku życia (jak napisano w decyzjach ZUS) muszą pracować o kilka, kilkanaście miesięcy dłużej? Jak można było zmienić ustalenia w trakcie trwania starych zasad. W tym momencie PRAWO ZADZIAŁAŁO WSTECZ co jest podobno w Polsce niedopuszczalne (!) Przecież każda z tych osób na oficjalnym dokumencie ZUS miała podany wiek przejścia na emeryturę: 65 lat. Tytuł jest więc mylący > te osoby nie tylko nic nie zyskają ale WRĘCZ STRACĄ

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • 65-48(2015-04-24 06:54) Zgłoś naruszenie 00

    Jak długo prezydent ma zamiar zastanawiać sie nad korekta emerytalna ,która ma na celu przyznac emerytury w zależności od wypracowanych lat pracy? Podobno jest za szczególnie dla osób które w tym roku kończa 65 lat a wejście nowej ustawy przedłużyło im przejście na emeryture o rok.ZUS obliczył im emerytury do 65 roku życia,wielu z nich w tej chwili jest na zasiłkach,mimo,że powinni przejśc na zasłuzona emeryturę,po prostu oszukano tych ludzi i wielu z nich przezywa tragedie.Maja ponad 45 lat pracy i żadnego zabezpieczenia a powinni juz je mieć.Jak długo to jeszcze potrwa?

    Odpowiedz
  • do 10(2015-04-24 08:46) Zgłoś naruszenie 00

    Nie stracą, tylko zyskają, bo emerytura będzie obliczona na mniej lat i przed to wyższa. Jak nie zna się zasad emerytalnych i matematyki, to opowiada się głupoty.

    Odpowiedz
  • o(2015-04-24 09:53) Zgłoś naruszenie 00

    kolejna propaganda sukcesu

    Odpowiedz
  • starzec(2015-04-24 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    ...[''GDY GRABIEŻ STAJE SIĘ , SPOSOBEM ŻYCIA GRUPY LUDZI ŻYJĄCYCH W SPOŁECZEŃSTWIE NA PRZESTRZENI CZASU STWORZĄ ONI DLA SIEBIE SYSTEM PRAWNY, KTÓRY USPRAWIEDLIWI ICH DZIAŁANIA I KODEKS MORALNY, KTÓRY BĘDZIE JE GLORYFIKOWAŁ '' - FREDERIC BASTIAT.]

    Odpowiedz
  • myślący(2015-04-24 18:01) Zgłoś naruszenie 52

    I jak zwykle,robią z nas idiotów,jakie podwyżki ?

    Odpowiedz
  • Ula(2015-04-25 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    Zaczynam się gubić w "kiełbasie wyborczej". Czy zmiany od 1 maja dotyczą także mnie?
    Na emeryturę przeszłam w lutym 2015 roku, pracowałam 60 lat i 7 miesięcy / 42 staż pracy/. Środki z OFE przekazane zostały do ZUS. Emeryturę mam wyliczoną wg: 80% po nowemu i 20 % po staremu. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • beta(2015-04-25 17:58) Zgłoś naruszenie 00

    SZKODA MÓWIĆ JEST CORAZ LEPIEJ A PODWYZKA 30 ZŁ TYLE DOSTAŁAM DO EMERYTURY

    Odpowiedz
  • phi(2015-04-26 13:04) Zgłoś naruszenie 00

    No właśnie-wiek emerytalny osiągnęłam w 2009 r -i miałam wtedy 241 miesięcy dalszego trwania życia wg GUS -na "nową" emeryturę przeszłam w 2013 r i ją pobieram- ale zamiast podzielić mój kapitał przez (241-48) =193miesiące podzielono go przez 227 miesięcy ... czy i mój kapitał początkowy podlega przeliczeniu?

    Odpowiedz
  • qwerty(2015-04-26 19:11) Zgłoś naruszenie 00

    do 16 ula: jeśli miałaś urlop wychowawczy - tak i złóż wniosek po 1 maja
    do 18 phi - nie wiem, czy ustawa zadziała wstecz. Zapytaj w ZUS lub złóż wniosek o przeliczenie po 1 maja.

    Odpowiedz
  • 64latek(2015-04-26 19:38) Zgłoś naruszenie 00

    A pracownikom którzy mają ponad 45 letni staż pracy nadal każe się pracować albo w wieku 65 lat dać tylko połowę wypracowanej emerytury do uzyskania 67 lat.To sprawiedliwość tej władzy.

    Odpowiedz