Jeśli mimo prowadzonej działalności podlegał on KRUS, to czas tego ubezpieczenia trzeba wliczyć do 60 miesięcy, które muszą minąć, by ponownie skorzystać z tej ulgi.

Definicja ulgi na start jest powszechnie znana. Pozwala ona osobom, które podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmują ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia, na nieopłacanie składek na ubezpieczenie społeczne przez sześć miesięcy od dnia podjęcia działalności. Warunkiem jest niewykonywanie w ramach działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy czynności, które wcześniej przedsiębiorca wykonywał w ramach stosunku pracy. Mimo że przepisy w tym kształcie obowiązują już od kilku lat, wciąż budzą wątpliwości. Jedną z nich rozstrzygnął ZUS w interpretacji z 8 listopada 2022 r., znak DI/100000/43/1085/2022. Z wnioskiem o jej wydanie zwrócił się przedsiębiorca, który chciałby z tej ulgi skorzystać, ale na infolinii ZUS, jak zaznaczył we wniosku, otrzymał kilka sprzecznych odpowiedzi.
Przedsiębiorca prowadził już działalność gospodarczą w latach 2016‒2018, jednak nie korzystał z żadnych ulg ani nawet nie podlegał ubezpieczeniom społecznym, bo podlegał ubezpieczeniu w KRUS. Jest to możliwe na podstawie art. 5a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (dalej: u.s.r.). Zgodnie z ust. 1 tego artykułu rolnik lub domownik, który podlegając ubezpieczeniu w pełnym zakresie z mocy u.s.r. nieprzerwanie przez co najmniej trzy lata, rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpocznie współpracę przy prowadzeniu tej działalności, podlega nadal temu ubezpieczeniu w okresie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy prowadzeniu tej działalności, jeżeli spełnia jednocześnie następujące warunki:
  • złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności;
  • jednocześnie nadal prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym, obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, lub w dziale specjalnym;
  • nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;
  • nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
  • kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza 3723 zł.
Z możliwości tej mogą skorzystać osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów prawa przedsiębiorców z wyłączeniem wspólników spółek prawa handlowego oraz osób prowadzących działalność w zakresie wolnego zawodu:
  • w rozumieniu przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;
  • z której przychody są przychodami z działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wnioskodawca w latach 2016‒2018 korzystał właśnie z tego przepisu i nie opłacał składek. Ponownie rozpoczął prowadzenie działalności w 2022 r., a więc przed upływem 60 miesięcy od zakończenia prowadzenia poprzedniej działalności. Problematyczne dla przedsiębiorcy, ale jak się okazuje także dla pracowników infolinii, którzy prawdopodobnie nie mieli wytycznych w tej sprawie, było określenie, czy ubezpieczenie w KRUS należy wliczyć do okresu 60 miesięcy. Przepisy tej zależności nie regulują. Stanowią jedynie, że przepisów o uldze na start nie stosuje się do osób spełniających warunki określone we wspomnianym wyżej art. 6a u.s.r.
ZUS w interpretacji uznał natomiast, że nie ma znaczenia to, iż przedsiębiorca podlegał ubezpieczeniu akurat w KRUS, a nie ZUS. Skoro zatem zakończył prowadzenie działalności w 2018 r., to należy uznać, że w 2022 r. nie upłynęło jeszcze 60 miesięcy i nie ma prawa do skorzystania z ulgi na start. ©℗
Podstawa prawna
• art. 18 ust. 1 ustawy z 6 marca 2018 r. ‒ Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 162; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1570)
• art. 5a ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 933; ost.zm. Dz.U. z 2022 r. poz. 1155)