14 listopada przypada Ogólnopolski Dzień Seniora. Dzień ten stanowi okazję do zwrócenia uwagi na sytuację osób starszych i na konieczność jej poprawy.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przypomniał w rozmowie z PAP, że każdy senior, który ukończył 100 lat, ma prawo do świadczenia honorowego. Jego wysokość może być jednak różna. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora.

Od 1 marca 2022 r. do końca lutego 2023 r. dla nowych stulatków świadczenie honorowe wynosi 4944,79 zł brutto, czyli tyle, ile aktualna kwota bazowa.

Reklama

"Raz przyznana dodatkowa emerytura nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości" – zaznaczył rzecznik. Obecnie świadczenie honorowe z ZUS pobiera 2689 osób.

Świadczenie wypłacane jest z urzędu, co miesiąc, wraz z emeryturą czy rentą. Honorową premię może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczenia emerytalno-rentowego z ZUS lub z innego organu emerytalnego, ale wówczas niezbędne jest złożenie wniosku w ZUS.

ZUS nie jest jedyną instytucją, która swoim emerytom i rencistom, którzy ukończyli 100 lat, wypłaca świadczenie honorowe. Oprócz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych takie wypłaty realizowane są również przez KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec