UNICEF dołoży się do finansowania pomocy dla Ukraińców. To pierwsza tego typu umowa podpisana z zagraniczną instytucją. Do tej pory te świadczenia są realizowane wyłącznie z polskich środków. Dokumenty w tej sprawie ma podpisać minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg

UNICEF jednorazowo przekaże pieniądze na konto

UNICEF jednorazowo przekaże pieniądze na konto, z którego ZUS wypłaca 500 plus dla uchodźców. – Rozwiązania wdrożone przez ZUS przedstawiciele UNICEF ocenili wysoko. Ich wizyta w ZUS wiosną br. była podstawą decyzji o przekazaniu Polsce 20 mln dol. na refundację świadczeń wychowawczych 500+ na rzecz ukraińskich dzieci. To ok. 100 mln zł – mówi szefowa zakładu prof. Gertruda Uścińska.
Dokładnie 99,7 mln zł. Kwota może nie wydawać się imponująca, ale należy pamiętać, że w ramach 500 plus na dzieci ukraińskich uchodźców wypłacono do tej pory 1,2 mld zł, więc to ponad 8 proc. wydatków na ten cel.

Świadczenia dla rodzin z ZUS dla uchodźców z Ukrainy

Świadczenia dla rodzin z ZUS dla uchodźców z Ukrainy przysługują na podstawie specustawy ukraińskiej. Liczba Ukraińców w rejestrze PESEL przekroczyła 1,4 mln osób, z czego niemal 580 tys. to Ukraińcy i Ukrainki do 18. roku życia. Mimo przyznania im numeru PESEL niekoniecznie muszą przebywać w Polsce. Z kolei żeby otrzymać świadczenia, muszą tu mieszkać. Każdy wyjazd powyżej 30 dni musi być więc zgłoszony w ZUS. – Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma dostęp do rejestru Straży Granicznej, więc również z niego korzystamy, aby weryfikować uprawnienia do świadczeń. Obecnie trwają prace legislacyjne, aby jeszcze bardziej usprawnić przepływ informacji między ZUS a SG – mówi Gertruda Uścińska. Jak dodaje, w wyniku podjętych działań na 440 tys. przyznanych świadczeń wychowawczych 500+ na okres 2022–2023 ZUS wstrzymał ich wypłatę dla ponad 80 tys. obywateli Ukrainy, którzy opuścili Polskę.
Transfer pieniędzy od UNICEF może utorować drogę kolejnym. Wcześniej podczas wizyty w Polsce z systemem transferowym dla uchodźców zapoznał się też premier Portugalii António Costa. Polskie władze mają nadzieję, że może również Portugalia dołoży się do uchodźców.