Jaki wniosek należy złożyć, żeby otrzymać emeryturę? Co to jest kapitał początkowy? Co oznacza wyrażenie „emerytury groszowe”? Co to jest emerytura minimalna? Co przepisy uznają za okresy składkowe? Czy występując o emeryturę, trzeba rozwiązać umowę o pracę? Na jakich zasadach przeprowadzana jest waloryzacja? Czy można otrzymać emeryturę po zmarłym małżonku? Czy praca za granicą wpłynie na wysokość polskiej emerytury? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym Poradniku.
Dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. warunkiem otrzymania emerytury jest odprowadzenie przynajmniej jednej składki (nawet za jeden miesiąc) albo posiadanie kapitału początkowego oraz ukończenie 60. lub 65. roku życia. Nie jest wymagane posiadanie stażu pracy o konkretnej długości.
Teoretycznie emeryturę może otrzymać osoba, która przepracowała w życiu jeden dzień i za ten dzień odprowadzono składkę emerytalną. Oczywiście wysokość świadczenia będzie znikoma, ale nawet jeśli wysokość takiej emerytury będzie wynosić 1 gr, to taka osoba będzie miała status osoby pobierającej emeryturę.
Pozostało
98%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama