statystyki

Jak po zmianach wygląda dziedziczenie składek w OFE?

autor: Renata Żaczek22.01.2015, 18:00
pieniądze-finanse-budżet

Zwaloryzowane kwoty składek emerytalnych podlegają podziałowi w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo po śmierci osoby ubezpieczonej, gdyż traktowane są jako jej majątekźródło: ShutterStock

Chciałbym się dowiedzieć, jak teraz – po kolejnym wyborze ZUS-u lub OFE – wygląda sytuacja z dziedziczeniem składek emerytalnych. Czy zgromadzone pieniądze dostaje się w gotówce? – pyta pan Mikołaj.

Zasady dziedziczenia składek zgromadzonych w OFE oraz na subkoncie ZUS nie zmieniły się. Zwaloryzowane kwoty składek emerytalnych podlegają podziałowi w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo po śmierci osoby ubezpieczonej, gdyż traktowane są jako jej majątek. Rodzaj ich wypłaty zależy od relacji osoby uposażonej lub spadkobiercy wobec zmarłego.

Jeśli członek OFE był kawalerem lub panną, to wszystkie środki zgromadzone na rachunku emerytalnym są wypłacane w gotówce wskazanym beneficjentom (uposażonym) lub spadkobiercom. Natomiast z chwilą zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólność majątkowa, w skład której wchodzą również środki zgromadzone w trakcie małżeństwa na rachunku OFE oraz na subkoncie ZUS każdego z małżonków. Wraz ze śmiercią małżonka wspólnota majątkowa wygasa, zaś pieniądze z funduszu stają się jednym z przedmiotów podziału majątku.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • akbar(2015-01-23 21:03) Zgłoś naruszenie 00

  Do 2
  Tusk pomógł wszystkim Polakom zabierając z OFE obligacje które społeczeństwo musiałoby sobie wykupić, a do czasu wykupu płaciłoby odsetki - od tych pieniędzy wpłaconych do OFE.
  Czyli Tusk zdjął ze społeczeństwa ogromne zobowiązania do spłaty i spuścił to do kanału - należy mu się podziękowanie za to.
  Balcerowicz i ta jego banda kłamie w sprawie OFE, bo nigdy nie ujawniła wielkości zobowiązań do spłaty po OFE, a są one ogromne.

  Odpowiedz
 • Gdybym był bogaty , tylko że to żart(2015-01-23 13:51) Zgłoś naruszenie 02

  Młody "Dziedzic" OFE.
  Postanę PO dziadzie TUSKOeBUZKU nawet 100,-zl miesięcznie "emerytury" z OFE.

  Odpowiedz
 • Ambra(2015-01-23 11:46) Zgłoś naruszenie 01

  CZY NIE CZAS NA KRUSZYNĘ PRAWDY?? - OFE PROWADZĄ DZIAŁALNOŚĆ DEFICYTOWĄ, SĄ NA STRATACH NETTO, ICH AKTYWA TO FIKCJA!!!
  JAKIE DŁUGI DO SPŁATY ODZIEDZICZYMY PO OFE???

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane