statystyki

Kto może dziedziczyć składki w OFE?

autor: Renata Żaczek25.02.2015, 19:00
emeryt-senior

Składki są traktowane jako majątek osoby ubezpieczonej.źródło: ShutterStock

Jesteśmy z mężem 25 lat po ślubie, nie mamy dzieci i nie mamy wspólnoty majątkowej, ale prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe. Mąż wskazał mnie jako beneficjenta składek w otwartym funduszu emerytalnym. Mąż ma też inny majątek. Gdyby zmarł, a mnie uczynił spadkobierczynią w testamencie, to czy będę płacić podatek od spadku do urzędu skarbowego jak obca osoba (jako grupa II lub III pokrewieństwa), czy jakiś inny – pyta pani Małgorzata.

Zmiany w zasadach gromadzenia składek w otwartym funduszu emerytalnym (OFE) oraz na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych nie zmieniły procedury związanej z ich podziałałem w razie rozwodu, unieważnienia małżeństwa albo w razie śmierci. Składki są traktowane jako majątek osoby ubezpieczonej. Rodzaj ich wypłaty zależy od relacji osoby uposażonej lub spadkobiercy wobec zmarłego. – Z pytania pani Małgorzaty wynika, że jest osobą wskazaną przez członka funduszu jako ta, na rzecz której ma nastąpić wypłata środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym w razie śmierci członka funduszu – wyjaśnia Mariusz Denisiuk z wydziału prawnego Biura Rzecznika Ubezpieczonych. – Zatem zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, uważa się za dochody podatnika (osiągnięte z innych źródeł). Od dochodów tych – w myśl art. 30 a ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – pobiera się 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Ambra(2015-02-28 15:11) Zgłoś naruszenie 00

    HAHAHAHAHAHAHAHA - DZIEDZICZENIE HAHAHAHAHA, po OFE dziedziczy się tylko DŁUGI;
    - mówienie o dziedziczeniu "aktywów" po OFE jest KPINĄ, OFE NIE MAJĄ AKTYWÓW, OFE SIEDZĄ NA PASYWACH, MAJĄ BILANS UJEMNY,
    - OFE to działalność DEFICYTOWA, tzn. zobowiązania, długi, kredyty, weksle do wykupu znacznie przekraczają ich aktywa - tyle, że są ukryte w ZUS-e i budżecie państwa, ale Polacy i ich dzieci, ci którzy siedzą w OFE będą je spłacać NIKT INNY,

    Odpowiedz
  • wyzerowany(2015-02-25 19:53) Zgłoś naruszenie 00

    W ustawie mówi się o dziedziczeniu w ciągu 3lat , kiedyś nie było takiego ograniczenia, czyli ci co będą żyli dłużej nic nie pozostawia do dziedziczenia z ofe

    Odpowiedz
  • @ 1. wyzerowany(2015-02-25 20:20) Zgłoś naruszenie 00

    Spokojnie - w ciągu 3 lat zmienią przepisy i będzie ZERO !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane