statystyki

Nie wszyscy wiedzą, że mogą dostać zawieszone emerytury. ZUS nie podaje informacji

autor: Bożena Wiktorowska16.12.2014, 07:50; Aktualizacja: 16.12.2014, 07:54
Nie wiadomo, ilu jeszcze emerytów ma prawo domagać się wypłaty zaległych emerytur.

Nie wiadomo, ilu jeszcze emerytów ma prawo domagać się wypłaty zaległych emerytur.źródło: ShutterStock

Niektórzy dorabiający emeryci, którym ZUS zawiesił wypłatę świadczenia, nie wiedzą o możliwości ubiegania się o wypłatę zaległości. ZUS nie informuje ich o takim prawie.

O zaległe emerytury mogą się ubiegać osoby, które nabyły prawo do świadczenia przed 1 stycznia 2011 r., ale jego wypłata została zawieszona w związku z kontynuowaniem zatrudnienia u dotychczasowego pracodawcy. Przepisy nakazujące wstrzymanie emerytur zostały uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z ustawą zasadniczą (wyrok z 13 listopada 2012 r., sygn. akt K 2/12, opublikowany 22 listopada 2012 r. w Dz.U. poz. 1285). Parlament przyjął więc ustawę o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. (Dz.U. z 2014 r. poz. 169). Zgodnie z tym aktem podstawą do wypłaty jest jednak wniosek osoby zainteresowanej.

Jak wynika z danych ZUS, do tej pory wyrównanie z odsetkami otrzymało 24,8 tys. dorabiających emerytów. W 776 przypadkach postępowanie zostało zawieszone ze względu na niezakończone sprawy sądowe (wnosili je emeryci, którym ZUS odmawiał wypłaty zaległych świadczeń przed wejściem w życie ustawy).

Nie wiadomo, ilu jeszcze emerytów ma prawo domagać się wypłaty zaległych emerytur. ZUS – jak poinformował nas Radosław Milczarski z centrali – nie ma takich danych.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane