ZUS będzie przyznawał i wypłacał środki z programu „Rodzina 500 plus” uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego 2022 r. Specjalny wniosek o 500 plus w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie od soboty 26 marca

Dostęp do świadczeń rodzinnych daje uchodźcom ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgodnie z nią uchodźcy będą mogli starać się o świadczenia 500 plus.
ZUS przypomina, że aby złożyć elektroniczny wniosek o 500 plus, obywatel Ukrainy będzie musiał posiadać m.in. specjalny numer PESEL, konto w banku w Polsce oraz polski numer telefonu.

„Weekend dla Ukrainy”

- W najbliższy weekend Zakład Ubezpieczeń Społecznych zorganizuje specjalną akcję „Weekend dla Ukrainy”. W sobotę i niedzielę w różnych miejscach w Polsce placówki ZUS będą otwarte dla obywateli Ukrainy, którzy chcą złożyć wniosek o 500 plus. Specjalny punkt będzie utworzony także na Stadionie Narodowym w Warszawie - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
- W naszych placówkach pracownicy ZUS pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o świadczenie 500 plus. Wykaz otwartych w weekend placówek będzie zamieszczony na stronie internetowej Zakładu - dodaje profesor.
W poniedziałek, 21 marca, ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z tego kraju.

Specjalna infolinia

Ponad 5 tys. połączeń odebrali konsultanci specjalnej infolinii dedykowanej uchodźcom z Ukrainy. Dzwoniący na infolinię pytają o warunki pobierania świadczeń z ZUS, najczęściej o 500 plus.
Infolinia jest dostępna w dni robocze - od poniedziałku do piątku - w godzinach od 8 do 18 pod numerem 22 444 02 55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl.
Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, oraz o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.

Ukraińscy emeryci

Obywatele Ukrainy, którzy mają problem z otrzymywaniem rent i emerytur, powinni zgłosić się do dowolnej placówki ZUS. Będziemy próbowali bezpośrednio skontaktować się z Funduszem Emerytalnym Ukrainy, aby pomóc w umożliwieniu pobierania świadczeń.
Obecnie nie ma sygnałów, aby emeryci i renciści z Ukrainy, którzy opuścili swój kraj w związku z wojną, mieli problemy z otrzymywaniem świadczeń.
Nie ma przeszkód, aby osoby, które pobierają ukraińskie świadczenia emerytalno-rentowe na rachunki bankowe w Ukrainie, pobierały kwoty z bankomatów w Polsce, o ile tylko nie ma przeszkód po stronie banków. W normalnej sytuacji takie operacje kartą płatniczą są realizowane.
Ewentualne ograniczenia w takich wypłatach mogą być spowodowane problemem z wymienialnością hrywny. Na ten moment ZUS nie ma sygnałów, aby takie problemy występowały.
Jeśli jednak obywatel Ukrainy będzie miał problem z otrzymywaniem świadczeń emerytalno-rentowych z Ukrainy, bo na przykład pobierał je przekazem pocztowym w Ukrainie, powinien zgłosić się do dowolnej placówki ZUS.
Bezpośrednio współpracę z Ukrainą prowadzi Oddział ZUS w Rzeszowie. Po zgłoszeniu sprawy ZUS będzie próbował bezpośrednio skontaktować się z Funduszem Emerytalnym Ukrainy, aby pomóc w umożliwieniu pobierania świadczeń z Ukrainy.
Z kolei osoby, które miały wypłacaną przez ZUS polską emeryturę lub rentę na rachunek bankowy w Ukrainie i znalazły się na terenie Polski, mogą zwrócić się o pomoc w sprawie zmiany rachunku do najbliższej placówki ZUS.
Mogą też przesłać prośbę o przekazywanie świadczenia na rachunek w Polsce za pośrednictwem poczty - do Oddziału ZUS w Rzeszowie, na adres: Oddział ZUS w Rzeszowie, Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych, ul. Piłsudskiego 12, 35-075 Rzeszów.

ZUS pomaga

Na przełomie lutego i marca ZUS przyjął pierwsze rodziny uchodźców z Ukrainy, które korzystają z bazy szkoleniowej Zakładu. Łącznie - jak przekazał ZUS - jest ich ponad 300.
W związku z wydarzeniami w Ukrainie pracownicy ZUS zorganizowali także zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla obywateli tego kraju. Zebrane produkty zostały przekazane do Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża.
Z powodu wojny na Ukrainie ponad 2 mln obywateli tego państwa wjechały do Polski, szukając schronienia przed skutkami działań zbrojnych.
partner
zus logo / nieznane