Radni, określając warunki przyznawania dotacji prywatnym podmiotom prowadzącym żłobki lub kluby dziecięce, nie mogą wymagać dołączania przez nich zaświadczenia o wpisaniu placówki do rejestru, skoro jest on prowadzony przez gminę udzielającą dofinansowania.

Tak stwierdziła Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) w Opolu, która unieważniła jeden z zapisów uchwały rady miasta Głubczyce w sprawie wysokości i zasad ustalania dotacji celowej dla podmiotów prowadzących żłobki i kluby dziecięce na terenie tego samorządu. Zastrzeżenia organu nadzoru dotyczyły regulacji, która zakładała, że dotacji udziela się na podstawie pisemnego wniosku zawierającego informacje o dziennym czasie placówki, liczbie dzieci objętych opieką, numeru rachunku, na który mają trafiać pieniądze, a także zaświadczenie o dokonaniu wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.
To właśnie ten ostatni element stanowił w ocenie RIO wykroczenie poza granice delegacji ustawowej wynikającej z art. 60 ust. 1 i 2 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 75 ze zm.). Doszło to do tego z uwagi na brzmienie art. 220 par. 1 pkt 2 lit. a kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którym organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia ani oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, jeżeli są one możliwe do ustalenia na podstawie posiadanych przez niego ewidencji, rejestrów lub innych danych. Tymczasem, jak przypomniał organ nadzoru, art. 27 ustawy żłobkowej przewiduje, że rejestr żłobków i klubów dziecięcych prowadzi wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Dodał przy tym, że wprawdzie orzecznictwo sądów administracyjnych wskazuje, że w toku postępowania uchwałodawczego organ nie stosuje przepisów k.p.a., ale przyjmowane w prawie miejscowym regulacje muszą uwzględniać zasady regulujące wzajemne stosunki administracji publicznej i poszczególnych osób fizycznych lub prawnych.
Podobne stanowisko zajął też RIO w Poznaniu (uchwała nr 7/343/2022 z 23 lutego 2022 r.) w sprawie uchwały rady miejskiej w Stawiszynie. We wzorze wniosku o udzielenie dotacji, który stanowił załącznik do tego aktu prawnego, znalazła się bowiem rubryka, w której właściciel żłobka lub klubu dziecięcego miał podać numer oraz datę uzyskania wpisu do rejestru tych placówek. Zdaniem RIO w ten sposób został naruszony art. 222 par. 1 pkt 2 lit. a k.p.a.

orzecznictwo

Orzecznictwo Uchwała nr 8/11/2022 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu z 25 lutego 2022 r. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia