- Celem przedmiotowej ustawy jest wprowadzenie w roku 2015 modyfikacji mechanizmu waloryzacji świadczeń z powszechnego ubezpieczenia społecznego, z ubezpieczenia społecznego rolników oraz zaopatrzeniowych (w tym tzw. mundurowych) i dodatków do świadczeń. Zmiana ma charakter incydentalny - w zasadach waloryzacji jest zachowana dotychczasowa reguła procentowego podwyższania świadczeń, z jednoczesnym ustanowieniem progu minimalnego wzrostu świadczenia o kwotę 36 zł - czytamy w komunikacie Kancelarii.
W ocenie Prezydenta, sama waloryzacja stanowi mechanizm zmiany (zwiększenia) nominalnej wysokości świadczeń, mający przeciwdziałać spadkowi ich realnej wartości. Niniejsza ustawa z dnia 23 października 2014 r. przyjęła jednorazową zmianę reguł waloryzacji, polegającą na połączeniu zasady procentowej z wprowadzeniem minimalnej kwoty podwyżki (36 zł).
"Ponadto przedstawiana nowelizacja wprowadza w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej zmianę w celu eliminowania zróżnicowanej wysokości świadczenia, uzależnionej od terminu jego przyznania. Druga istotna zmiana obejmuje ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i ustawę z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, rozszerzając krąg osób uprawnionych do zasiłku pogrzebowego (w stosunku do osób uprawnionych do renty rodzinnej), a także dodając nową kategorię osoby, nad którą została ustanowiona opieka prawna" - czytamy dalej.