Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać poprzez system Empatia i Platformę Usług Elektronicznych ZUS, a od wtorku do systemu dołączają największe banki: PKO BP, Bank Pekao S.A., ING Bank Śląski, Bank Millennium i mBank - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS poinformowała, że rodzice złożyli już wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy dla ponad 170 tys. dzieci. Resort szacuje, że do końca stycznia wpłynie ponad 400 tys. wniosków, a w całym roku 2022 - 615 tys..

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać poprzez system Empatia i Platformę Usług Elektronicznych ZUS. "Od dzisiaj także przyłączyły się największe banki, takie jak PKO BP, Bank Pekao S.A., ING Bank Śląski, Millennium, a także mBank. Kolejne banki będą sukcesywnie w kolejnych dniach dołączać" - powiedziała minister.

Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. W ramach RKO rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Autorka: Olga Zakolska