Mundurowi mają problem z podwyższeniem świadczeń w związku ze służbą pełnioną w warunkach szczególnie zagrażających zdrowiu i życiu – alarmuje RPO. Często trudno im bowiem udowodnić ten okres jako spełniający to kryterium.
Mundurowi mają problem z podwyższeniem świadczeń w związku ze służbą pełnioną w warunkach szczególnie zagrażających zdrowiu i życiu – alarmuje RPO. Często trudno im bowiem udowodnić ten okres jako spełniający to kryterium.
Rzecznik sygnalizuje, że w trakcie prac nad indywidualnymi sprawami w jego biurze ujawniły się trudności funkcjonariuszy związane z podwyższaniem emerytury, w związku ze służbą pełnioną w warunkach szczególnie zagrażających zdrowiu i życiu, o których mowa w art. 15 ust. 2 pkt 3 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (Dz.U. z 2020 r. poz. 723 ze zm.; dalej: ustawa zaopatrzeniowa). Chodzi o to, że osoby wykonujące czynności operacyjno-rozpoznawcze, które przechodzą na świadczenie, mają problemy z udowodnieniem, że dany okres służby wiązał się ze wspomnianymi szczególnymi okolicznościami. Co prawda akta osobowe funkcjonariusza powinny zawierać informacje na temat wykonywanych przez niego czynności operacyjno-rozpoznawczych w warunkach art. 15 ust. 2 pkt 3 ustawy zaopatrzeniowej. Jednak RPO zwraca uwagę, że nie zawsze tak się dzieje, co wynika często z niejawnego charakteru realizowanych zadań czy z przepisów pragmatyki służbowej.
Przykładowo w niektórych przypadkach dokumenty są po pewnym czasie niszczone, co uniemożliwia wykazanie danego okresu jako pracy w warunkach szczególnie zagrażających zdrowiu i życiu. Co prawda istnieje możliwość przesłuchania na tę okoliczność świadków, jednak często nie przynosi to pożądanych efektów. Powód? Ograniczona grupa osób uczestniczących w takich czynnościach, związanie tajemnicą, a także długi upływ czasu – nierzadko świadkowie nie mogą ujawnić lub nie pamiętają szczegółów konkretnych spraw albo też nie żyją. Rzecznik zwraca uwagę, że próby dokumentowania takich czynności na własną rękę mogą doprowadzić do ujawnienia informacji prawnie chronionych, a w dalszej kolejności do odpowiedzialności karnej zainteresowanego.
Z tego względu RPO zwrócił się do Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, o spowodowanie, aby służby – policja, Służba Ochrony Państwa, Straż Graniczna, Służba Celno-Skarbowa, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego – na bieżąco dokumentowały w aktach osobowych funkcjonariuszy realizowanie przez nich czynności operacyjno-rozpoznawczych w warunkach określonych w art. 15 ust. 2 pkt 3 ustawy zaopatrzeniowej. Brak takich informacji w aktach może bowiem w przyszłości utrudnić doliczenie do wysługi emerytalnej okresu, w którym funkcjonariusz narażał swoje życie i zdrowie.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama