Nie będzie zmian w wojskowym zabezpieczeniu emerytalno-socjalnym; pogłoski o zmianach w systemie emerytalnym i zasadach wypłat odpraw mieszkaniowych są nieprawdziwe – zapewniło MON, przypominając w piątek list szefa resortu do żołnierzy.

Doniesienia o zmianach, jakie miałyby zostać wprowadzone w systemie emerytalnym i mieszkaniowym, minister obrony Mariusz Błaszczak dementował w liście do żołnierzy opublikowanym w ubiegłym tygodniu w "Polsce Zbrojnej".

Zapewnił w nim, że pojawiające się w środowisku wojskowych pogłoski o zmianach w systemie emerytalnym i zasadach wypłat odpraw mieszkaniowych są nieprawdziwe.

"PZ" zwróciła uwagę, że pogłoski o planowanych zmianach w systemie emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz zasadach wypłat odpraw mieszkaniowych dla żołnierzy odchodzących z armii pojawiają się w środowisku wojskowym co jakiś czas. Pytania w tej sprawie otrzymało Prezydium Organów Przedstawicielskich Żołnierzy Zawodowych, którego przewodniczący płk Krzysztof Jewgiejuk poinformował o przekazaniu ich ministrowi.

W liście do żołnierzy minister Błaszczak podkreślił ich wkład w bezpieczeństwo kraju i zapewnił o wadze, jaką przykłada do zapewnienia żołnierzom odpowiednich warunków służby. "Z uwagą wsłuchuję się w głosy płynące zarówno z korpusu oficerów, podoficerów, jak i szeregowych. Dzięki temu wiem, że wiele niepokoju wzbudzają kwestie związane z przepisami emerytalnymi, w tym dotyczące odpraw mieszkaniowych – napisał szef MON, który zapewnił, że nie są prowadzone żadne działania, które mogłyby doprowadzić do pozbawienia żołnierzy tych należności.

"Nie planujemy również ograniczeń ani cięć wydatków, które skutkowałyby ich obniżeniem. Wojskowy system emerytalno-socjalny nie zmieni się na niekorzyść żołnierzy Wojska Polskiego tak długo, jak długo będę ministrem obrony narodowej. Zawsze będę się troszczył o dobro +wojskowej rodziny+" – napisał minister.