Zgodnie z harmonogramem ruszamy z wypłatami trzynastych emerytur. Pierwsze osoby dodatkowe świadczenia otrzymają już 1 kwietnia – powiedziała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W sumie trzynastki otrzyma 9,8 mln osób, koszt ich wypłaty to 12,2 mld zł.

W tym roku emeryci i renciści po raz kolejny otrzymają tzw. trzynaste świadczenie. Jest ono wypłacane z urzędu i nie trzeba składać żadnych wniosków o jego przyznanie.

"Zgodnie z przyjętym harmonogramem ruszamy z wypłatami trzynastych emerytur. Pierwsze osoby dodatkowe świadczenia otrzymają już 1 kwietnia. Zdecydowana większość osób otrzyma świadczenie jeszcze w tym miesiącu, w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w kwietniu" – mówi minister Maląg.

Trzynastka przysługuje w wysokości najniższej emerytury – od 1 marca br. to 1250,88 zł brutto.

"Świadczenie w tej wysokości otrzymają wszyscy emeryci i renciści, również ci, których świadczenia są niższe od gwarantowanej najniższej emerytury. W sumie świadczenia otrzyma 9,8 mln osób. Przeznaczymy na nie 12,2 mld zł" – wskazuje Maląg.

Z kwoty trzynastej emerytury nie są dokonywane potrącenia i egzekucje, nie jest też ona wliczana do dochodu. Oznacza to, że kwota dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie ma wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub inne wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną).

Dodatkowe świadczenia otrzymają osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.