Składka do ZUS, czy do OFE? Wybór nie będzie łatwy

autor: Grzegorz Osiecki01.04.2014, 06:54; Aktualizacja: 01.04.2014, 07:53
OFE czy ZUS.

Ubezpieczony(-a) rocznik 1974, różne zarobki i wykształcenieźródło: DGP

Od dziś do końca lipca ubezpieczeni mogą wybierać, czy część ich emerytalnej składki ma trafiać do ZUS, czy do OFE. Wybór nie będzie łatwy. Prezentujemy zestaw argumentów dla osób zastanawiających się, co zrobić

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (40)

  • Potworne OFE zadłużyło Polskę.....(2014-04-01 07:39) Zgłoś naruszenie 00

    Polska powołała do życia Potwora - OFE...który ją Zadłużył...

    Na szczęście przezorni Politycy ukrócili ten niecny proceder.

    Odpowiedz
  • kaja(2014-04-01 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    Każdy swój rozum ma. Ja wolę ZUS i kropka.

    Odpowiedz
  • Michał(2014-04-01 07:59) Zgłoś naruszenie 00

    Według mnie to nie jest decyzja kto co woli. Spójrzmy prawdzie w oczy - OFE nie mają racji bytu w sytuacji, gdy dwie największe siły polityczne w kraju są do OFE nastawione negatywnie. Poza tym co to jest 15% składki? Ile z tego byście chcieli zaoszczędzić? To będą takie grosze, że nie warto się nad nimi zastanawiać nawet.

    Odpowiedz
  • Dominik(2014-04-01 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    Co jest bardziej zdywersyfikowane: wzrost całej gospodarki czy notowania spółek akcyjnych?

    Odpowiedz
  • Bezpieczne Obligacje....(2014-04-01 09:03) Zgłoś naruszenie 00

    Obligacje Skarbu państwa kupione przez OFE - to bardzo niebezpieczne i zadłużają !!!

    Obligacje Skarbu państwa kupione przez Goldman Sachs - bezpieczne i nie zadłużające Państwo.

    Śmiesznie tłumacza niektórzy w mediach...

    Odpowiedz
  • OFE, to banda złodziejska.(2014-04-01 09:07) Zgłoś naruszenie 00

    1.Wszyscy mówią o aktywach OFE, a dlaczego nikt nie mówi o pasywach OFE? kredytach, długach, kosztach i wielkich stratach czekających w ZUS-e i budżecie???
    2.Dlaczego nikt np. Balcerowicz, Petru nie mówią o tym, że pasywa OFE przekraczają ich aktywa o kilkadziesiąt mld zł??? - to będą spłacać uczestnicy OFE.
    3.Dlaczego żaden lobbysta OFE "prof." ekonomi nie powie, że OFE;
    - to działalność deficytowa jedzie na ogromnych stratach,
    - 16,2mln uczestników OFE nie mają ani 1zł swoich składek - OFE je przejadły,
    - uczestnicy OFE zostaną tylko z długami do spłaty po OFE, zapiski o ich aktywach to fikcja.

    Odpowiedz
  • Znawca(2014-04-01 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    Tu nie o złodziejskie OFE Balcerowicza chodzi.
    Tu chodzi o uprzywilejowanych Tuskoebusa , na których robić mamy do wieku 67 lat.

    Odpowiedz
  • Do 5 - nie rozumiesz drobnych spraw.(2014-04-01 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    1.Jak nie było nadwyżki budżetowej nie powinny powstać OFE.
    2.OFE tworzone są z długów i stale je powiększają, za ich aktywami stoi góra długów do spłaty.
    3.Obligacje skarbowe w OFE - TO CAŁKOWICIE CHORE ZJAWISKO. Człowiek wpłacający do OFE, płaci odsetki od swoich pieniędzy i musi wykupić od siebie obligacje. Bo układ; OFE, ZUS, budżet to jedna całość, bo funkcjonująca w obrębie tych samych osób. Za przełożenie pieniędzy z kieszeni do kieszeni płaci uczestnik OFE, od siebie wykupuje obligacje.
    4.Na OFE zarabiają wszyscy - traci tylko wpłacający do OFE, on wyjdzie z długami.

    Odpowiedz
  • wjw(2014-04-01 09:34) Zgłoś naruszenie 00

    OFE to przekręt tysiąclecia przy którym Amber Gold to amatorszczyzna.
    A tak naprawdę to jest wybór między dżumą a cholerą bo nie wiadomo jakie opcje zwyciężą. Oczywiście partyjne.

    Odpowiedz
  • Wybór byłby prosty, gdyby Minister Finansów(2014-04-01 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    ZROBIŁ TO, CO DO NIEGO NALEŻY - PODAŁ STAN BILANSU OFE PO 15 LATACH TZN. STAN AKTYWÓW I STAN PASYWÓW OFE.
    Na dziś znany jest mniej więcej stan "aktywów" OFE, ale MF ukrywa stan pasywów OFE??? - a każe ludziom wybierać hahahaha

    ZASŁONILI CZŁOWIEKOWI OCZY - KAŻĄ WYBIERAĆ KOLORY IDIOCI!!!

    Odpowiedz
  • Sedwa(2014-04-01 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    Żaden wybór. Obecnie emeryci po 13 latach pobierają z OFE jakieś średnio 80 zł miesięcznie. Za kilka ładnych lat kwota ta ma być jeszcze niższa. Tak więc różnica rzędu 20-30 zł przy dywersyfikacji oszczędzania na emeryturę jest fikcją i tylko niepotrzebnie robią znowu zamieszanie ludziom - jakby był jakiś rozsądny wybór odnośnie naszej przyszłości. To raz.

    Dwa to fakt, że co nie zdecydujemy większość naszej dotychczasowej kasy i tak pozostanie w OFE. Obecny wybór dotyczy tylko przyszłych składek. Ale tego nikt głośno nie mówi, bo zrobiłby się duży szum że znowu robią z nas idiotów. Po prostu zostawiają zarządzającym OFE 48,5% naszych składek z 2013 r. - resztę obligacyjną przenieśli w lutym do ZUS. Ta kasa ma dać zarządzającym OFE kasę na kilka ładnych lat - darmową kasę za zarządzanie, aż do wydojenia nas z całej kasy.

    Odpowiedz
  • Rob(2014-04-01 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    A ja wolę skarpetkę, a na starość będzie mnie stać na lekarza, bo dzisiaj po latach odkładania nie mogę się do niego dostać i muszę płacić za prywatne wizyty.

    Odpowiedz
  • Do 11 - obligacje to nie kasa(2014-04-01 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    MF biorąc obligacje z OFE - dla wpłacających wyszło to na mały "+", bo nie będą musieli płacić odsetek ani wykupywać obligacji od swoich pieniędzy.
    MF wykonało tylko operację księgową;
    - wykreśliło ze strony aktywów OFE 150mld zł,
    - wykreśliło te same 150mld zł ze strony pasywów Ministerstwa Finansów - czyli spadł dług publiczny o 150mld zł.
    OFE TO NAJGORSZA SPOŁECZNIE RZECZ FINANSOWA PO 89r.
    ZUS, OFE, BUDŻET - to jedna całość, nie można, żadnej z tych spraw rozpatrywać w oderwaniu od pozostałych, to co robi Balcerowicze i jego banda jest tragicznie niedopuszczalne.

    Odpowiedz
  • Miły(2014-04-01 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Wybór jest prosty: jeżeli mogę czegoś nie dać ZUS-owi to nie dam. Po złośliwości... Emerytury i tak nie dożyję a jeżeli dożyję to i tak nie będzie miało dla mnie większego znaczenia...

    Odpowiedz
  • anka(2014-04-01 10:54) Zgłoś naruszenie 00

    nie rozumiem jednego- po co wiecej dzieci skoro teraz nie ma pracy dla wszystkich?

    Odpowiedz
  • ktostam(2014-04-01 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    Dla przyszłego emeryta nie ma większego znaczenia ZUS czy OFE. Z patriotycznego obowiązku należy wybrać OFE, bo dzięki temu Tusk mniej zadłuży Państwo.
    Dług ZUS-u wobec przyszłych emerytów nie jest oficjalnie wliczany do długu publicznego co pozwala na zwiększanie emisji obligacji i dzięki kreatywnej księgowości oddala ryzyko przekroczenia limitów zadłużenia zapisanych w konstytucji.

    Odpowiedz
  • Paweł(2014-04-01 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    Balcerowicz ma też wiele złego na sumieniu, łączenie zysków korporacji i efektywności systemowej już od dawna nie jest zasadne. Politycy chyba to dostrzegają?

    Odpowiedz
  • Do 16 ten twój "patriotyczny" obowiązek(2014-04-01 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    jest ZEZOWATY nieco, bo OFE, to kapitał zagraniczny - WYPROWADZAJĄCY PIENIĄDZE ZA GRANICĘ WPŁACAJĄCYCH DO OFE, biedacy zostaną z długami po OFE.

    Odpowiedz
  • Sebastian(2014-04-01 11:37) Zgłoś naruszenie 00

    Podoba mi się argument ładnie przez różnych nazywanych dywersyfikacja czy zróźnicowanie źródeł emerytury. Bardzo łatwowierne podejście, w przypadku zmniejszenia emerytur z uwagi na kłopoty budżetowe na poziomie makro, proszę się nie łudzyć że na giełdzie jakieś środki pozostaną. Giełda nie jest jakąś wyspą i nie przejdzie suchą stopą przez kłopoty tak znaczne że powodujące konieczność zmniejszenia emerytur. Po co OFE mają istnieć skoro prywatyzacja Balcerowicza już się zakończyła? Państwo już niewiele ma do sprzedania majątku oraz zysków generowanych przez już byłe polskie przedsiębiorstwa.

    Odpowiedz
  • do anki(2014-04-01 11:54) Zgłoś naruszenie 00

    Zanim zaczną pracować, będą przez 18-24 lata konsumentami - dadzą pracę obecnemu pokoleniu... No niestety, miliony niekumatych...

    Odpowiedz