Nie wszyscy będą mogli wybierać między ZUS lub OFE

autor: Bożena Wiktorowska28.03.2014, 07:20; Aktualizacja: 28.03.2014, 08:12
Ustawa w sposób jednoznaczny określa, że prawo wyboru mają obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

Ustawa w sposób jednoznaczny określa, że prawo wyboru mają obecni członkowie OFE, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.źródło: ShutterStock

Od 1 kwietnia oszczędzający obowiązkowo w II filarze będą mieć cztery miesiące na podjęcie decyzji o sposobie oszczędzania na starość

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (27)

  • prospero(2014-07-29 18:38) Zgłoś naruszenie 12

    Zlodzieje!!! Kto zaglosuje na PO '. Debil !

    Odpowiedz
  • Adamm(2014-03-31 16:46) Zgłoś naruszenie 32

    Najpierw zmuszali do OFE teraz ja mam wybierać? To wybieram zostaje w OFE dlaczego? Bo rząd mnie znowu chce ********** A ja taki rzad to serdecznie pier...e!!!

    Odpowiedz
  • recista(2014-03-31 15:09) Zgłoś naruszenie 00

    putin dal powyzki 20 procent. a tusk 1,2 procenta ja chce do rosi...

    Odpowiedz
  • Po OFE można tylko spłacać(2014-03-31 14:20) Zgłoś naruszenie 01

    długi - OFE nie mają żadnych AKTYWÓW, to biznes deficytowy, SAME STRATY.

    Odpowiedz
  • kazik(2014-03-31 14:13) Zgłoś naruszenie 00

    To ją już wiem dlaczego premier wybral Zus . 22kwietnia będzie mniej jak 10 lat do emerytury i niema wyboru. Wszystkiego najlepszego panie premierze

    Odpowiedz
  • pola(2014-03-31 13:38) Zgłoś naruszenie 00

    Ja coraz bardziej boję się emerytury i biedy na niej dlatego koniecznie muszę się za odkłądanie wziąć. Niestety sama nie jestem w stanie niczego wśód gąszcza ofert wybrać dlatego umówiłam się z doradcą z open finance i mam nadzieje, że coś mi poadzi

    Odpowiedz
  • Minimalny staz ubezpieczeniowy(2014-03-30 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    Jaki minimalny staz ubezpieczeniowy potrzebny jest w Polsce, aby po osiagnieciu wieku emerytalnego przyslugiwalo prawo do swiadczenia emerytalnego?

    Odpowiedz
  • Tramp(2014-03-29 21:27) Zgłoś naruszenie 30

    Już raz wybrałem. Podpisałem umowę i była to moja decyzja. Po ok. 15 latach nastał gość, który bez mojej zgody zmienił warunki umowy, którą dobrowolnie podpisałem. Minęło ok. trzech lat i ten sam gość zwinął bez żadnego pytania moją kasę, olewając to co wcześniej podpisałem, i teraz znowu każą mi wybierać i poco skoro to można od górnie od tak sobie anulować w imię naprawy bajzlu, który się narobiło.

    Odpowiedz
  • qwerty do 5 pytanie(2014-03-28 21:29) Zgłoś naruszenie 00

    Nic nie przepadnie. Ten, kto będzie miał 30/35 (k/m) lat składkowych otrzyma emeryturę minimalną bez względu, na ile będzie faktycznie wyliczona. Kto będzie tych lat miał mniej - otrzyma tyle, ile wyjdzie z wyliczenia.

    Odpowiedz
  • W czym jest problem??(2014-03-28 18:04) Zgłoś naruszenie 01

    1.ZUS, to urząd państwowy zbierający składki i wypłacający świadczenia - realizuje wolę sejmu, jak posłowie ustalą tak ZUS realizuje.
    2.OFE bierze część składki z ZUS-u i gra nią na GPW i sytuacja jest taka, że;
    - ma AKTYWA, o których ciągle słyszymy,
    - i PASYWA /koszty, długi, kredyty, obligacje do wykupu/ w ZUS-e i budżecie o których nigdy nie słyszymy, są ukrywane. Problem polega na tym, że te pasywa znacznie przekraczają aktywa, czyli OFE mają bilans ujemny, ostatecznie mają tylko PASYWA czyli długi do spłaty.
    WSZYSCY UCZESTNICY OFE;
    - są bez składek, OFE je przejadły,
    - będą spłacać długi po OFE przez kilkadziesiąt lat. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • krasnal(2014-03-28 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    Każda propozycja złodziejskiego państwa jest kolejną bajką. Już przestałem wierzyć bajkopisarzom gdyż zrobią to, co im będzie pasowało nie licząc się z malutkimi ludzikami. Każda kasa oddana w ręce tego państwa "wyparowuje". Taki mamy klimat.

    Odpowiedz
  • pytek(2014-03-28 17:16) Zgłoś naruszenie 00

    czy OFE zwróci pobierane opłaty manipulacyjne ?

    Odpowiedz
  • cd(2014-03-28 16:40) Zgłoś naruszenie 02

    Ten kto jeszcze wspiera OFE działa na szkodę Państwa Polskiego i Polaków. OFE to gra na giełdzie w ruletkę środkami ubezpieczonych ten kto wmawia ludziom dobrodziejstwo takich działań jest łobuzem i powinien być sądzony za namawianie do niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem

    Odpowiedz
  • Sebastian(2014-03-28 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    OFE racjonalnie rzecz biorąc nie należy wybierać. Jest dla hazardzistów, możliwe ujemne stopy zwrotu (straty składek), przy czym dla hazardzistów niemądrych, bo gra nie jest warta świeczki ponieważ ewentualne zyski z OFE są bardzo wysoko skorelowane z waloryzacją w ZUSie (a jednocześnie znaczenie tej części składki na wielkość przyszłej emerytury jest bardzo niewielka). Jeśli OFE będzie spadać to i w ZUSie nie będzie wesoło, a gdy giełda będzie rosnąć to i państwo będzie miało wyższe dochody. W praktyce dlatego jeśli już ktoś się nad tą śmieszną decyzją zastanawia (niby poważna ale bardzo ograniczona) to ZUS. Dodatkowo OFE do tej pory miało zbyt silną pozycję na giełdzie (czyli jakby sami sobie podbijali wartość aktywów), a teraz będzie miała mniejszy wpływ na giełdę co jest korzystne ale nie wróży w kierunku silnych stałych wzrostów. Dlatego ZUS.

    Odpowiedz
  • qwerty(2014-03-28 13:37) Zgłoś naruszenie 00

    Za granicą jest różnie. Z tego co słyszałem np. w Szwajcarii pełną emeryturę dostaje się po 43 latach pracy. Jeśli ktoś pracuje krócej, dostaje odpowiednio mniej...

    Odpowiedz
  • Uwazam,...(2014-03-28 11:40) Zgłoś naruszenie 20

    Uwazam, ze juz po 5 latach odprowadzania skladki emerytalnej, przy systemie zdefiniowanej skladki - ile odlozysz tyle masz- , mozna po osiagnieciu wieku emerytalnego wyplacic swiadczenie seniorowi.

    Przeciez nawet przy emeryturze od pensji minimalnej przez 5 lat, koszt przeslania swiadczenia na konto bedzie nizszy od kwoty swiadczenia.
    Na obecne warunki swiadczenie to bedzie wynosic okolo 100-150 zl miesiecznie.

    Dlaczego ta kasa ma przepadac w imie solidaryzmu spolecznego lub niewlasciwych przepisow w stosunku do obywatela?

    Dlaczego zgromadzona kwota przez 24 lata od pensji 7,5 tys. miesiecznie w wysokosci okolo 420 tys. zl ma przepasc w imie solidaryzmu spolecznego lub niewlasciwych przepisow w stosunku do obywatela?

    Odpowiedz
  • Czy to jest mozliwe?(2014-03-28 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    Czy w innych krajach UE emeryture otrzymuje sie tez dopiero po 25 latach odprowadzania skladki?

    Bo jesli tak, to wtedy moga byc osoby ktore przepracowaly w kraju 24 lata, odprowadzaly skladke i przez kolejne 24 lata pracujac za granica i odprowadzajac skladke, moga na starosc pozostac bez zadnego swiadczenia po 48 latach legalnej pracy.
    Czy to jest mozliwe?

    Odpowiedz
  • Wspólny wózek, wyjście z ofe nie jest złem(2014-03-28 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    Wybór jest POZORNY, przypomina bardzo obecne referendu na Krymie gdzię do wyboru były dwie opcje: tak bez Ukrainy, tak bez Ukrainy. Cokolwiek zrobi obywatel w praktyce biorąc pod uwagę wszystkie szczegóły powyżej 87% kwoty emerytury będzie wypłaca przez państwo. Pozostałe ciastko czy troche spuchnie czy skurczy się lekko nie ma znaczenia. Emerytury są zdeterminowane przez to co da rząd za lat x.

    Odpowiedz
  • Rob(2014-03-28 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    40 lat odkładania w zus i emerytura w kwocie 170 euro.
    Śmiech przez łzy.
    Złodziejski system i całe państwo.
    Najpierw zmuszona nas do ofe, a teraz do zus.

    Odpowiedz
  • Czy osobom pracujacym za granica...(2014-03-28 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Czy osobom pracujacym za granica, ktore odprowadzaly czesc skladki do OFE przez kilka lat, przy ogolnej ilosci lat odprowadzania skladki nizszej niz 25 lat, czesc swiadczenia emerytalnego naliczonego na podstawie kwoty zgromadzonej w OFE bedzie wyplacane czy przepadnie?

    Odpowiedz