Opozycja zapowiada zaskarżenie zmian w systemie emerytalnym. Sejm przegłosował rządowe propozycje zakładające m.in. przejęcie i umorzenie papierów skarbowych w posiadaniu OFE oraz wprowadzające wybór pomiędzy odkładaniem składki i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie.

Rząd stara się by ustawa weszła w życie jak najszybciej, bo efekty cięcia OFE uwzględniono już w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok. Prace nad ustawą przeszły przez Sejm jak burza chociaż opozycja robiła wszystko, by rządowy plan wprowadzenia zmian w życie już 1 lutego przyszłego roku się nie udał.

Posłowie opozycji wyrażali oburzenie, że tak ważna ustawa uchwalona została w Sejmie w ciągu czterech dni. Jak powiedział IAR Jacek Bogucki z Solidarnej Polski cztery dni sejmowych prac nad ustawą to skandal.

Twój Ruch i Solidarna Polska zapowiedziały zaskarżenie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego. Premier Donald Tusk jest jednak spokojny o konstytucyjność zmian w OFE. Jak zaznaczył, autorzy ustawy procedowali nad nią niezwykle starannie.

Premier ma nadzieję, że prezydent podpisze ustawę zmieniającą system emerytalny. Ustawą w przyszłym tygodniu zajmie się Senat. Tym sposobem prezydent będzie miał zagwarantowane przez Konstytucję 21 dni na decyzję w sprawie jej podpisania.