Zmiany w OFE: ZUS z dominującą pozycją w systemie emerytalnym?

autor: Grzegorz Osiecki03.09.2013, 07:07; Aktualizacja: 03.09.2013, 13:41
Władysław Kosiniak-Kamysz

Pomysły resortu pracy są łatwe w realizacji i mało kontrowersyjne.źródło: Newspix
autor zdjęcia: DAMIAN BURZYKOWSKI

Władysław Kosiniak-Kamysz ugra najpewniej wszystko, czego chce, przy reformie OFE, czyli m.in. uda mu się zapewnić ZUS dominującą pozycję w systemie emerytalnym. Minister pracy będzie tym samym największym zwycięzcą rządowej batalii o zmiany, których ostateczne losy ważą się w tej chwili. Na dniach poznamy ich szczegóły.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Popieram 1 /klakiera/(2013-09-03 17:26) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wyrażam zgody, żeby ktoś uprawiał HAZARD moimi pieniędzmi, a ja żebym na starość wisiał u klamki pomocy społecznej - Balcerowicz i Buzek pod sąd.
  Jeżeli komuś zależy na wspieraniu hazardu, to niech to robi prywatnie za swoje pieniądze.

  Odpowiedz
 • bosy1950(2013-09-03 14:22) Zgłoś naruszenie 00

  Uzupełnienie do postu 4. Od 1 stycznia 1999 r. nie wpłaciłem do ZUS żadnej składki, ponieważ od 1997 roku opłacam KRUS. Tak więc przyrost mojego kapitału początkowego w ZUS wynika wyłącznie z jego waloryzacji.

  Odpowiedz
 • bosy1950(2013-09-03 13:57) Zgłoś naruszenie 00

  Do OFELia- post nr 3. Nie siej fermentu kobieto. Prawda jest taka, o czym pewnie nie chcesz pamiętać, że to rząd niejakiego Buzka wprowadził reformę emerytalną w postaci emerytur kapitałowych, w którym emerytury oblicza się od sumy zgromadzonych składek. I to własnie te emerytury są o ok. 1000 pln niższe od emerytur wypłacanych w oparciu o stary system. A dlaczego są niższe ?. Ano dlatego, że część składek trafiła do OFE i została roztrwoniona. Niech Twoje OFE poda Ci ile stanowi Twój kapitał w OFE, ale w pln a nie w jakichś tam wirtualnych jednostkach uczestnictwa, oraz jaką kwotę składek w pln wpłaciłaś do OFE. Jeżeli Ci to podadzą, w co bardzo wątpię, to się przekonasz ile straciłaś będąc członkiem OFE. Mój kapitał początkowy w ZUS wzrósł do końca 2012 roku 2,72 razy w stosunku do stanu z 1 stycznia 1999 r. Ciekawym o ile wzrósł Twój zgromadzony w OFE. Życzę dobrego samopoczucia na emeryturze z OFE.

  Odpowiedz
 • OFElia(2013-09-03 12:27) Zgłoś naruszenie 00

  Do klakier.Koleś ,wnioskuj o przeniesienie swoich składek do ZUS jeśli wierzysz w obietnice Rostowskiego i Tuska.Innym pozwól trzymać pieniadze gdzie chcą czyli np w OFE.Pewnie nie wiesz ,że po reformie emerytalnej przeprowadzonej przez sejm emerytury z ZUS wg.nowego sposobu naliczeń zostały obniżone o około 1000 w stosunku do wypłacanych wcześniej.Taką kolejną ustawę sejm może podjąć w każdej chwili i twoją rewaloryzacja podetrzesz sobie zadek.Ponieważ ZUS to od lat bankrut utrzymywany przy życiu pozyczkami z banków i dotacjami z budzetu ,płacących składki ubywa a emerytów i rencistów przybywa krach tej instytucji sztucznie odwlekany musi niedługo nastąpić.

  Odpowiedz
 • ProPOzycja(2013-09-03 12:15) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli Rząd nie ma kasy , to niech wypłaci OFE akcjami PGNiG z gazu łupkowego.
  Wtedy kto chce to sobie te akcje wykupi , lub może zostawić je na giełdzie.
  Podobnie Rząd może wypłacić tymi samymi akcjami straty na niskiej waloryzacji kapitału początkowego do emerytury , także tym osobom które zostały tylko w pierwszym filarze w ZUS.
  Ostatnio od miesiąca w jednym z odwiertów na Pomorzu wydobywa się 18,5 tyś m3 gazu łupkowego na dobę x 1.000 dni = 185 mln m3 gazu w ciągu niespełna trzech lat.
  Dlatego PGNiG może wyemitować akcje gazu łupkowego na Giełdzie jako państwowa spółka giełdowa , jeśli Tuskoebus wyda taki rozkaz.

  Odpowiedz
 • klakier(2013-09-03 12:02) Zgłoś naruszenie 00

  Natychmiast proszę zlikwidować OFE / to i tak TYLKO wirtualne pieniądze, których NIKT i NIGDY nie odzyska/., z tym,ze w ZUS ma waloryzowane składki a w OFE / jak Bóg da-czyli zależy od giełdy/, czyli zawsze straci.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane