Ubezpieczony nie może domagać się odsetek od renty z tytułu niezdolności do pracy za okres, w którym otrzymywał świadczenie przedemerytalne. Tak orzekł Sąd Najwyższy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówił zainteresowanemu prawa do renty. W końcu sąd przyznał mu ją od 2 stycznia 1999 r., ale dopiero po niemal siedmiu latach. W czasie trwającego sporu sądowego ubezpieczony nabył prawo do wcześniejszej emerytury, która była wyższa od kwoty renty i pobierał ją od 3 stycznia 2002 r. Pozwany wypłacił skarżącemu rentę za okres od 2 listopada 1999 r., z tym że należność pomniejszył o wypłacone mu wcześniej świadczenie przedemerytalne od 3 stycznia 2002 roku.
Zainteresowany zażądał od ZUS odsetek od renty za okres od 2 stycznia 1999 r. Zakład odmówił, twierdząc, iż należą mu się, ale tylko za czas od dnia przyznania renty do dnia, od kiedy zaczął pobierać świadczenie przedemerytalne. Tak samo uznał sąd okręgowy. Zdaniem sędziów skoro kwota świadczenia była wyższa od renty, to należy potraktować je jako zaliczki na poczet należnej renty oraz uznać, że od 3 stycznia 2002 r. organ rentowy nie pozostawał w zwłoce z wypłatą świadczenia rentowego. Ubezpieczony nie mógł przecież jednocześnie otrzymywać świadczenia przedemerytalnego i renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Pobrane świadczenie przedemerytalne podlegało zatem rozliczeniu z należną za ten sam okres rentą. Te same argumenty powtórzył sąd apelacyjny.
Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego po wniesieniu do niego skargi kasacyjnej przez rencistę. Także jednak i ten sąd odmówił mu odsetek od renty za okres, kiedy pobierał świadczenie przedemerytalne. Sędziowie uznali, iż w tym czasie ZUS nie zalegał z rentą wobec ubezpieczonego, zakład nie miał więc długu wobec niego. To dlatego, iż świadczenie, jakie dostawał, było wyższe niż renta.
Z chwilą kiedy przyznano mu rentę, świadczenie zostało zawieszone przez ZUS. Tak musiał postąpić, bo wynika to bezpośrednio z art. 4 ust. 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (Dz.U. z 2004 r. nr 120, poz. 1252). Zgodnie z nim prawo do niega ulega zawieszeniu w przypadku nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkiej albo podjęcia wypłaty renty strukturalnej lub świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznej.
ORZECZNICTWO
Wyrok Sądu Najwyższego z 12 stycznia 2012 roku, sygn. akt I UK 197/11