Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w środę, że konsultacje społeczne w sprawie projektu wydłużającego wiek emerytalny potrwają do 15 marca. 22 marca - dodał - projektem zajmie się Komisja Trójstronna.

Kosiniak-Kamysz był pytany w środę przez dziennikarzy o to, kiedy projekt trafi pod obrady rządu.

"Musimy zebrać (opinie-PAP); poczekać, aż wszyscy partnerzy społeczni ustosunkują się do tego projektu. Mamy również posiedzenie plenarne Komisji Trójstronnej, które jest zaplanowane na 22 marca, więc tych etapów jest jeszcze sporo" - powiedział minister.

Zaznaczył, że po zakończeniu konsultacji społecznych projekt będzie przedstawiony na posiedzeniu Komitetu Stałego Rady Ministrów, a następnie trafi na posiedzenie rządu.

Minister przyznał, że pojawiła się propozycja PSL zakładająca podzielenie reformy na dwa etapy: pierwszy przewidywałby podniesienie wieku emerytalnego o dwa lata, czyli do 62 lat dla kobiet i do 67 dla mężczyzn. "To jest jedna z propozycji, która jest przez PSL formułowana" - powiedział.

Przypomniał, że PSL mówi też o obniżeniu wieku emerytalnego dla matek oraz podniesieniu kapitału emerytalnego matek lub ojców o 10 proc.

Minister zaznaczył, że podstawowym forum, na którym powinna się toczyć debata nad projektem emerytalnym, jest Komisja Trójstronna. "Tu jeszcze czeka nas kilka spotkań" - dodał.

"Mamy dość szeroką paletę pomysłów, będziemy to zbierać, podsumowywać, rząd się będzie do tego ustosunkowywał" - zapowiedział Kosiniak-Kamysz. W jego ocenie ważne jest, aby w czasie konsultacji społecznych "wsłuchać się w wiele głosów, różnych środowisk i wyciągnąć najlepsze wnioski".

Pytany, czy będą kolejne konsultacje koalicjantów w sprawie projektu, minister odparł: "my się na co dzień spotykamy, w ramach rządu, klubów parlamentarnych, koalicji, więc to jest naturalne, że cały czas rozmawiamy ze sobą".