statystyki

Emerytki z rocznika 1953 beneficjentkami kampanii

autor: Paulina Szewioła22.06.2020, 06:01; Aktualizacja: 22.06.2020, 08:41
emeryci, emerytura, seniorzy, emeryt

W Sejmie zakończyły się prace nad zmianami w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o to, aby zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r. (sygn. akt P 20/16) emerytury kobiet z rocznika 1953 zostały przeliczone według korzystniejszych zasad, czyli bez zastosowania niekonstytucyjnego mechanizmu pomniejszania podstawy ich obliczenia o pobrane wcześniej świadczenie.źródło: ShutterStock

Kobiety urodzone w 1953 r. to niejedyne osoby, które powinny mieć możliwość przeliczenia emerytury na korzystniejszych zasadach – uważają posłowie opozycji. Postulowali poszerzenie kręgu beneficjentów. Bezskutecznie.

W Sejmie zakończyły się prace nad zmianami w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o to, aby zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 6 marca 2019 r. (sygn. akt P 20/16) emerytury kobiet z rocznika 1953 zostały przeliczone według korzystniejszych zasad, czyli bez zastosowania niekonstytucyjnego mechanizmu pomniejszania podstawy ich obliczenia o pobrane wcześniej świadczenie. Zmiany przepisów są konieczne, ponieważ analiza problemu zajęła trybunałowi kilka lat i w związku z tym minął czas na występowanie do ZUS z wnioskami o zmianę decyzji.

Z inicjatywą legislacyjną oprócz senatorów wystąpił pod koniec ubiegłego roku również rząd. Przez kilka miesięcy nic się jednak nie działo. Senacki projekt trafił do sejmowej zamrażarki, a rządowy utknął na etapie konsultacji.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • Gosc2(2020-06-22 09:22) Zgłoś naruszenie 101

    A co z wyrównaniem krzywdy czerwcowych emerytów z lat ubiegłych? Obietnice bez pokrycia. Okrasc emerytów było łatwo ale oddać to już nie. Państwo prawa i sprawiedliwości!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • opi(2020-06-28 14:13) Zgłoś naruszenie 50

    Ojczyzna bez sprawiedliwości jest więzieniem.

    Odpowiedz
  • zapamiętaj!!!(2020-06-23 08:55) Zgłoś naruszenie 53

    Data złożenia wniosku ma znaczenie jedynie dla ustalenia daty , od której następuje wypłata swiadczenia.Zmiana stanu prawnego która nastapiła na skutek wejścia w zycie z dniem 1 stycznia 2013 ustawy nowelizujcej , pozostaje zatem bez wpływu na uprawnienia jako ubezpieczonego, powstałe z mocy prawa przed dokonaniem tych zmian. Oznacza to , że w stosunku do ubezpieczonego nie ma zastosowanie art. 25ust1b, ustawy emerytalnej.{tzw. prawa nabyte, jasna jest wykładnia tej materii w Konstytucji RP i Trybunale K.] ZUS z rzadem robi z emerytów 1949-52 idiotów, bo stosuje przepis z moca wsteczna , łamiąc zakaz retroakcji i nikt tego nie kwestionuje. Chodzi o wykładnię przepisu Art.25ust 1b, w ustawie z dnia 11 maja 2012 r. nie ma przepisu nadajacego moc wsteczna przepisowi art.25 ustb1. Przepis nadajacy moc wsteczna jakiemuś przepisowi musi jasno okreslac, KTO, KIEDY, i w jakich okolicznosciach ma sie zachować, Natomist przepis art. 25 ust,b1, nie wskazuje tych adresów, jest przepisem nieokreslonym, umozliwiającemu ZUS-owi dowolną jego interpretację i linie orzeczniczą .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Ob.(2020-06-22 13:41) Zgłoś naruszenie 46

    Wróciłam do art.w GP od 01.01.2016 . Warto przeczytać ,a ,to już za PIS jak ,to wszyscy włącznie z RPO i biurem legislacyjnym wskazywali na krzywde roczników 1949-1952. Bazowali przecież na tych samych przepisach co obecnie oceniając naszą sytuację. Warto, może przesłać do różnych organizacji ich wypowiedzi z tamtch lat. Obecnie jedynie związek SOLIDARNOŚCI nie zmienił zdania.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • JOSIA(2020-07-01 13:57) Zgłoś naruszenie 10

    A COZ ROCZNIKAMI 1954, 1955, KTÓRZY MUSIELI PRACOWAĆ DŁUŻEJ. TO JEST JAWNA NIESPRAWIEDLIWOŚĆ. STRACIŁAM EMERYTURĘ ZA 6 MIESIĘCY. NIE DOŚĆ ŻE NIE ZALAPALAM SIĘ NA 55 TO JESCZE MUSIAĄŁM PRACOWAĆ DŁZEJ. A TERAZ MAM DZIADOWSKĄ EMERYTURĘ. TO JEST JAWNA NIESPRAWIEDLIWOŚĆ. PANIE GRODZKI I SZANOWNY SEJM PROSZE WZIĄĆ POD UWAGĘ W.W ROCZNIKI.

    Odpowiedz
  • OLA(2020-07-01 13:46) Zgłoś naruszenie 10

    A co emeryturmi z rocznika 1954 , 1955 co musiwli pracować dłużej o 6 ,7 miesięcy? TO JEST SPRAWIEDLIWOŚĆ!!!!

    Odpowiedz
  • Bogusia(2020-07-02 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem z rocznika 1953, korzystałam z wcześniejszeej emetytury i dotychczas nie składałam żadnego wniosku do ZUS o przeliczenie emerytury w związku z ukończeniem 60 lat. Czy jeśli złoże w lipcu 2020 r. wniosek to czy może się zdarzyć, że przeliczenie będzie dla mnie niekorzystne i emeryturę mi obniżą w stosunku do kwoty dotychczasowej ?

    Odpowiedz