statystyki

Dobre wieści dla kobiet z rocznika 1953. Rząd przyjął korzystne zmiany dla emerytek

autor: Paulina Szewioła17.06.2020, 07:25; Aktualizacja: 17.06.2020, 07:26
Rząd szacuje, że na zmianach skorzysta ok. 74 tys. osób.

Rząd szacuje, że na zmianach skorzysta ok. 74 tys. osób.źródło: ShutterStock

Rząd przyjął wczoraj korzystne zmiany dla emerytek. Ma to pozwolić na ponowne przeliczenie ich świadczeń na korzystniejszych zasadach.

Problem powstał 1 stycznia 2013 r., kiedy osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia (na niekorzyść). Chodziło o to, że od podstawy wymiaru emerytury powszechnej miały im zostać odliczone wypłacone dotychczas kwoty emerytur wcześniejszych. Roczniki, które do 2013 r. osiągnęły powszechny wiek emerytalny, skorzystały z możliwości obliczenia wysokości świadczeń według dotychczasowych – korzystniejszych dla nich – zasad. Takiej sposobności nie miał jednak rocznik 1953, który stracił na zmianie finansowo.

Regulacja ta trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, który w wyroku z 6 marca 2019 r. (sygn. akt P 20/16) uznał ją za niekonstytucyjną. Podkreślił, że w momencie, w którym kobiety urodzone w 1953 r. zdecydowały się przejść na wcześniejszą emeryturę, nie wiedziały, że może to wpłynąć na wysokość ich świadczenia powszechnego.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (60)

  • 1953(2020-06-17 13:59) Zgłoś naruszenie 4620

    Kiedy będzie można składać do Zusu wniosek o ponowne przeliczenie emerytury

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Ja 1953(2020-06-17 20:07) Zgłoś naruszenie 373

    Apeluję do Pani marszałek Witek o szybkie procedowanie,tak jak Pani apelowała do marszałka Senatu .Rocznik 1953 dłużej już czeka ,a wirus robi swoje...ile jeszcze mamy czekać?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Baba1953(2020-06-18 09:33) Zgłoś naruszenie 225

    Ludzie roczniki 1949 do 1952 miały prawidłowo policzone bez pomniejszenia kapitału poczatkowego

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • zapamiętaj!!(2020-06-17 20:12) Zgłoś naruszenie 225

    Neobolszewia górą""" złodziej ukradł pieniadze , mówi,że ich nie odda bo ich nie ma i co mi zrobicie"Ojczyzna bez sprawiedliwości jest wiezienie" ; projekt rzadowy bubel prawny / dlaczego, nie skorzystano , zaniechano ustawę Art.25ust1b "naprawcza skrojoną przez Senat, która leżała w zamrazarce Sejmu od stycznia tego roku, najlepiej mają nieroby co nie włozyły do systemu ZUS ani grosza.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Alina(2020-06-18 20:03) Zgłoś naruszenie 142

    Czy przeliczeniu podlegają też odsetki za te lata?

    Odpowiedz
  • janek 70(2020-06-17 16:03) Zgłoś naruszenie 1315

    ja uważam że powinni brać wszystkich wczesniejszych emerytów t,j którzy przeszli przed 2013 rokiem ustawy nie powinny działać wstecz ja przeszlem w 2011 roku i gdybym wiedział o takiej ustawie ktora zmniejszy moją emeryture to bym dalej pracował a tak to w plecy co miesiąc 500zl dziekuje RUDEMU kaszubowi

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • gość(2020-06-18 00:28) Zgłoś naruszenie 116

    A kiedy rząd uporządkuje czerwcowe emerytury ? Już setki tysięcy emerytów otrzymuje swoje świadczenie o co najmniej 10 % mniejsze niż emeryci z tego samego roku , ale przechodzących w pozostałych 11 miesiacach.Kuriozalny zapis, interpretacja pozwalają by czerwcowi emeryci nie mieli waloryzacji. Jest to tak niesprawiedliwe, że wymaga pilnego działania. Czerwcowi emeryci z przed 5-8 lat nie mieli zielonego pojęcia,że przechodząc w tym miesiacu na emeryturę beda miec niższe świadczenie. Pani w ZUS , mimo,że była zoriebtowana w tych rozwiazaniach, przyjmujac wniosek o emeryturę nie pouczyła petenta o takim rozwiazaniu.

    Odpowiedz
  • 1953(2020-06-18 18:26) Zgłoś naruszenie 112

    Też mi się wydaje że jest to przedwyborcza propozycja a potem zobaczymy , jeśli do tego nie dojdzie to całkiem stracę zaufanie do naszych politykow

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • 53(2020-06-17 17:14) Zgłoś naruszenie 920

    Ten projekt to kolejny bubel.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • erer(2020-06-17 12:08) Zgłoś naruszenie 911

    Nie tylko rocznik 1953 !!!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • zela54 (2020-06-19 23:51) Zgłoś naruszenie 82

    Wszyscy, ktorzy przechodzili na wcześniejsze emerytury przed 2013 r. nie zdawali sprawy, że przechodząc na emeryturę powszechną od 2013 roku i dalej będą poszkodowani. Osobiście jestem z marca 1954 roku, a na emeryturę wcześniejszą przechodzilam w 2007r., z Karty Nauczyciela z kwotą netto ...1160zł. Wiem, że Pan Senator M. B. miał i o Nas, z KN, ,,walczyć"... Czekamy na sprawiedliwość w Senacie! Nie można dzielić ludzi...!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • nina(2020-06-17 15:45) Zgłoś naruszenie 819

    Dlaczego tylko rocznik 1953 ja jestem z 1958r i tez przrchodzac na wczesniejszą emeryture zabrano mi od kapitału te lata ktore pobrałam do 60 roku zycia.To jest niesprawiedliwe jednym sie daje drugim zabiera.Beda wybory to im odpłacimy głosowaniem.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Gość(2020-06-17 20:44) Zgłoś naruszenie 711

    Wydaje mi się że to tylko przedwyborcza propozycja mają nas w nosie bo oni mają po co przejmować się emerytami na miskę ryżu starczy prawda ?

    Odpowiedz
  • yoko(2020-06-17 14:45) Zgłoś naruszenie 67

    Czy spłacona kwota będzie podlegać restrykcjom komorniczym?

    Odpowiedz
  • 60+(2020-06-17 11:46) Zgłoś naruszenie 412

    Kiedy pomoc finansowa długotrwale bezrobotnym.Około miliona wyborców czeka na wsparcie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zela54 (2020-06-19 23:48) Zgłoś naruszenie 42

    Wszyscy, ktorzy przechodzili na wcześniejsze emerytury przed 2013 r. nie zdawali sprawy, że przechodząc na emeryturę powszechną od 2013 roku i dalej będą poszkodowani. Osobiście jestem z marca 1954 roku, a na emeryturę wcześniejszą przechodzilam w 2007r., z Karty Nauczyciela z kwotą netto ...1160zł. Wiem, że Pan Senator M. Borowski miał i o Nas, z KN, ,,walczyć"... Czekamy na sprawiedliwość w Senacie! Nie można dzielić ludzi...!!!

    Odpowiedz
  • Barbara(2020-06-22 19:22) Zgłoś naruszenie 43

    Jak sie dowiedziec czy jestem na wczesniejszej emeryturze czy powszechnej 53r

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz