Samorząd chce zwolnienia lekarzy emerytów z podatku

autor: Agata Szczepańska11.12.2019, 07:33; Aktualizacja: 11.12.2019, 10:59
Lekarz, zdrowie, szpital

Resort finansów nie odniósł się jeszcze do apelu NRL.źródło: ShutterStock

W obliczu braków kadrowych należy zachęcać lekarzy do dalszej pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jednym z czynników ekonomicznej zachęty mogłoby być zwolnienie przychodów uzyskiwanych z tytułu wykonywania zawodu z PIT. Z taką propozycją wstąpiła Naczelna Rada Lekarska (NRL) w apelu do resortu finansów.

Skoro z podatku dochodowego od osób fizycznych zwolniono osoby poniżej 26. roku życia w celu ich aktywizacji zawodowej i ułatwienia im wejścia na rynek pracy, to równie ważny interes społeczny – jakim jest zapewnienie pacjentom dostępu do opieki zdrowotnej – przemawia za podobnymi preferencjami dla lekarzy emerytów – przekonuje NRL. A uszczerbek dla dochodów podatkowych państwa zostanie równoważony przez poprawę dostępności pacjentów do lekarza specjalisty.

Samorząd lekarski zwraca uwagę, że brak personelu medycznego jest jednym z najistotniejszych problemów, które trapią polską opiekę zdrowotną, dlatego należy dokładać starań, aby jak najefektywniej wykorzystywać dostępne zasoby kadrowe. Jednym ze sposobów na to są zachęty – także ekonomiczne – do wykonywania zawodu przez lekarzy, którzy nabyli uprawnienia emerytalne. Szczególnie że większość osób z tej grupy to doświadczeni lekarze posiadający specjalizację – a to właśnie brak specjalistów jest głównym powodem zamykania oddziałów szpitalnych. Taką zachętą dla emerytów mogłoby być zwolnienie z PIT przychodów z tytułu wykonywania zawodu.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • dziadek(2019-12-11 08:22) Zgłoś naruszenie 30

  no to odetchnąłem - nic o pielęgniarkach, a to oznacza, że ta grupa zawodowa jest obsadzona z nadmiarem etatowym. Każda pielęgniarka pracuje swoje 8 godzin i jest wynagradzana za etat w wysokości = średniej krajowej

  Odpowiedz
 • iatros(2019-12-11 09:22) Zgłoś naruszenie 10

  Nic mi nie daje zwolnienie z podatku. Nie wracam do zawodu. Nie będę się bawić w e-zwolnienia i e-recepty oraz kasę fiskalną online. Całe życie pisałem na papierze. Uczciwie wystawiałem zwykłe rachunki. Basta.

  Odpowiedz
 • yyy(2019-12-11 10:32) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego tylko emerytów lekarzy zwalniać z podatku? Wszyscy pracujący emeryci widać są pracodawczom potrzebni!

  Odpowiedz
 • mn(2019-12-11 10:50) Zgłoś naruszenie 10

  ytuł brzmi: " Emeryci pracują, młodzi czekają" A każdy pobierający już emeryturę pracujący nadal w instytucjach tzw"Budżetowych" są nieetyczni, nieuczciwi i bezczelni. A zatrudniający ich są równie tacy. Albo emerytura, albo praca.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane