Minimalna emerytura 2020: Kto może otrzymać, ile wyniesie?

autor: Oprac. K.N.10.11.2019, 14:00; Aktualizacja: 03.12.2019, 10:41
Emerytura minimalna w 2019 roku wynosiła 1100 zł brutto

Emerytura minimalna w 2019 roku wynosiła 1100 zł bruttoźródło: ShutterStock

Osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i mają odpowiednią liczbę lat składkowych mają prawo do otrzymywania emerytury minimalnej. Ile będzie wynosiła w 2020 roku?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (55)

  • Arleta(2020-07-09 12:01) Zgłoś naruszenie 10

    Pracowalam 40 lat jestem na wypracowanej emeryturze 2000 brutto teraz jestem inwalida na wózku że znacznym stopniem ale 500 plus nie otrzymałam bo mam za dużo a nie liczy się że straciłam zdrowie że za tyle lat pracy powinnam być doceniona a nie ukarana nie otrzymując 500 plus też dwoje dzieci wychowałam od państwa tylko miałam zasiłek rodzinny już nie pamiętam czy to było 12 czy nawet 15 zł. Miesięcznie takiej sprawiedliwości się doczekałam że nagradzani są nigdy nie pracujący obiboki a m otrzymują tyle ile ja po 40 latach pracy wymiotować mi się chce przepraszam nie mam siły c na to co się dzieje..

    Odpowiedz
  • emeryt bez 2 m-cy(2020-03-20 14:32) Zgłoś naruszenie 10

    Minimalna w 2020 to 1200 brutto.Wersja oficjalna, czyli propaganda sukcesu.Takie "radio erewań" - czy prawdą jest, że w Moskwie rozdają....w zasadzie tak, ALE...I nagle się okazuje, że nie 1200, tylko 600, bo gdzieś tam zabrakło dwóch miesięcy do WYMAGANYCH 25 lat. A 6 setek na miesiąc to jest 2 dyszki dziennie, czyli np. ok 3 godz. parkingu na lotnisku albo - jak kto woli i ma parcie na pęcherz - 10 wizyt w PUBLICZNEJ toalecie. I nic już więcej tego dnia, żadnej bułki czy nachalnie reklamowanego w telewizji przez megazastępy kucharzy łososia za jakieś marne 80 zeta za kg. A pytanie jest takie: KTO do cholery 20 lat temu MÓGŁ wiedzieć, że kiedyś tam te dwa miesiące.?.. W sytuacji, gdy nieliczni porastali w piórka i tłuszczyk bogacąc się na tzw. "transformacji", a całe rzesze usiłowały po prostu przetrwać.? Umowa czy też jej brak - nieważne, bo biologiczne przetrwanie najważniejsze..

    Odpowiedz
  • xxxxxxxxxx(2020-01-25 02:03) Zgłoś naruszenie 20

    Dlaczego matki, które nigdy nie pracowały, nie mają odprowadzonych składek mają emerytury? Matki nieroby mają 1.200 złotych emerytury. Matki pracujące mają od kilkuset złotych emerytury.

    Odpowiedz
  • antypopis(2020-01-05 09:30) Zgłoś naruszenie 10

    Emeryci jesteśmy okradani - Dlaczego minimalna emerytura nie wzrasta realnie o 350 zł jak minimalna płaca ?

    Odpowiedz
  • Emerytka(2019-12-29 13:21) Zgłoś naruszenie 10

    Niesprawiedliwa jest ta waloryzacja, dla tych co długo pracowali😠

    Odpowiedz
  • wakerka(2019-11-29 10:22) Zgłoś naruszenie 11

    Emerytura to chyba jest drażliwy temat wśród wszystkich którzy niedługo będą na nią przechodzić. Mnie ona będzie też dotyczyła, ale dopiero za kilkadziesiąt lat tak naprawdę. Wiem, że sporo może się zmienić, ale jednak chciałabym coś zmienić i coraz bardziej przekonuje mnie oszczędzanie w ppk

    Odpowiedz
  • wikaśka(2019-11-23 14:38) Zgłoś naruszenie 20

    Każdego mogą spotkać takie stawki. To nie są żadne wymysły, ale nasza szara polska rzeczywistosc. Tyle dostają polscy emeryci. Oni nie mieli szans na ppk, wiec jedyne co mogli odłożyc to jakies drobne przy naszych polskich zarobkach. A to jak wiadomo na długo raczej nie wystarczy

    Odpowiedz
  • polska emerytka(2019-11-20 08:36) Zgłoś naruszenie 21

    Nie ma najniższych emerytur dla ludzi którzy przepracowali w Polsce co najmniej 25 lat.wszyscy emeryci z najnizsza emerytura to ci co pracowali ale nie dla Polski i budowali pałace,przywozili marki,urzadzali swoje wybujałe marzenia,a teraz chcą żeby Polska dała im wysokie emerytury?za co,za prace u niemca?nie zgadzam sie ztym,bo przepracowałam uczciwie w Polsce 38 lat i mam niecałe 1700zl netto,tylko dlatego,że nie byłam dyrektore,prezesem tylko szarym pracownikiem z niskim dochodem.a powinnam po tylu latach miec co najmniej 2000zł netto minimum.Więc skomlacy niech sie w końcu zamkna albo niech ida do Niemca po emerytury.

    Odpowiedz
  • oszukana(2019-11-14 13:09) Zgłoś naruszenie 10

    przywróciliście wiek emerytalny i przywróćcie wskaźnik obliczania emerytur bo zostaliśmy oszukani

    Odpowiedz
  • biedota emerytalna(2019-11-12 20:50) Zgłoś naruszenie 20

    le kosztuje pobyt w DPS-ie Opłata zależy od dochodu rodziny i miesięcznych kosztów utrzymania w danej placówce. Z zastrzeżeniem, że pensjonariusz nie może płacić więcej niż 70 proc. miesięcznych dochodów. Pozostałe 30 proc. pozostaje mu na własne wydatki albo idzie do depozytu. Gdy podopieczny nie ma dochodów albo są one bardzo niskie, kosztami pobytu mogą zostać obciążeni członkowie rodziny: współmałżonek, dzieci, wnuki, a gdy tych nie ma – gmina. Pobyt w DPS-ie może być nawet w 65 proc. dofinansowany z gminnych czy miejskich budżetów, pod warunkiem że renta lub emerytura pensjonariusza i dochody rodziny nie wystarczają na pokrycie pełnych kosztów. Przykład. Pani Jadwiga ma 840 zł renty socjalnej. Za pobyt w domu pomocy społecznej płaci niespełna 600 zł miesięcznie, córka rencistka dopłaca 450 zł, a resztę (ok. 2 tys. zł) pokrywa gmina, bo pełny koszt pobytu w placówce to ponad 3 tys. zł miesięcznie. I po wuj pracowałam 40 lat jak mnie nie stać z mojej 1700 zł emerytury opłacić w razie czego DPS, moją pracę skromniutko rząd policzył, ale w druga stronę to nieźle sobie liczą. Także wypada mi w razie czego zrobić na sobie eutanazją, bo na pewno nie po to pracowałam tyle lat aby dzieci jeszcze dopłacały do mojej opieki, gdzie one nie dostawały 500 plus

    Odpowiedz
  • Gość(2019-11-12 13:27) Zgłoś naruszenie 30

    Emeryci państwu nie są potrzebni chyba że przed wyborami najniższa emerytura powinna być taka sama jak najniższe wynagrodzenie bo to przecież od tego wynagrodzenia płacimy składki. Uważam że jesteśmy oszukiwani

    Odpowiedz
  • rychu(2019-11-12 12:54) Zgłoś naruszenie 20

    Dawać pieniądze TYLKO TYM CO PRACUJĄ I co pracowali.

    Odpowiedz
  • Hmmm(2019-11-12 11:09) Zgłoś naruszenie 12

    Przecież Tusk na nią nie zapracował

    Odpowiedz
  • xxxxxxxx(2019-11-11 19:08) Zgłoś naruszenie 20

    znaleźli źródełko i z niego czerpią kosztem tych co te pieniądze wypracowują i jeszcze straszą, że będą obniżać emerytury. Wielki czas z tym skończyć.

    Odpowiedz
  • danio(2019-11-11 18:14) Zgłoś naruszenie 286

    Pora w końcu skonczyć z rozdawnictwem biednym zamiast tym,którzy wypracowali emeryturę uczciwie i jeszcze wychowali dzieci,czy sprawiedliwe jest rozdawać nie swoje tym,którzy nie zapracowali tylko dlatego,że mają mało,a o ile o 100 zł mniej niż harujący przez całe lata,to moje wypracowane pieniądze rozdają a ja się na to nie godzę

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Miejmy nadzieje, ze decydenci zrozumieja....(2019-11-11 17:06) Zgłoś naruszenie 61

    1100 zl brutto to okolo 900 zl netto. Dochod netto 900 zl dla 1-osobowego gospodarstwa domowego oznacza tyki sam poziom zycia jak 1890 zl dla rodziny 4-osobowej 2+2 juz po transferach socjalnych czyli 475 zl na osobe. Miejmy nadzieje, ze decydenci zrozumieja jak najszybciej te zaleznosci i podejma odpowiednie kroki w kierunku zreformowania systemu emerytalnego opartego o skladke zdefiniowana i odpowiedni dodatek socjalny z budzetu panstwa zostanie dolozony do emerytury opartej na skladce zdefiniowanej. ---- Pozdrawiam.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Milena(2019-11-11 15:55) Zgłoś naruszenie 245

    Idę na eneryture za półtora roku. Mam naliczone 1100 brutto. Pracowałam. Od 19 roku życia..... międzyczasie studia... potem praca na uczelni....w końcu wylądowała na zasiłku z mopr 620 zł i tak się cieszę że po 28 latach składowych dostanę 1100zl...i myślę sobie ze może trzeba szybko umrzeć bo życie za takie pieniądze się nie da... Albo dach nad głową albo jedzenie albo leki... Nie wiem co wybrać...?

    Odpowiedz
  • Wszystkim Emerytom...(2019-11-11 14:14) Zgłoś naruszenie 62

    Wszystkim Emerytom z okazji Swieta Niepodleglosci dedykuje fragment piesni "MY Pierwsza Brygada": ------- "Umielismy w ogien zapalu, Mlodzienczych wiar rozniecic skry, Niesc zycie swe dla idealu i swoja krew i marzen sny. My Pierwsza brygada..."

    Odpowiedz
  • Jacor(2019-11-11 12:12) Zgłoś naruszenie 102

    Płacz i zgrzytanie zębów... (jak ktoś jeszcze ma)

    Odpowiedz
  • NIE! - dla Kominowych Publicznych Emerytur z ZUS(2019-11-11 10:42) Zgłoś naruszenie 160

    Nie ! - dla kominowych publicznych emerytur z ZUS.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz