Emerytura i renta po zmarłym. Komu i na jakich zasadach przysługuje niezrealizowane świadczenie

20.07.2019, 08:00
Oddział ZUS

Oddział ZUSźródło: ShutterStock

Niezrealizowane świadczenie to takie, do którego zmarła osoba była uprawniona przed śmiercią, ale go nie pobrała lub nie zostało ono jej wypłacone. Jeżeli np. ktoś zmarł w styczniu, a ZUS nie wypłacił świadczenia, bo dostał informację o zgonie, to niezrealizowaną emeryturę można wypłacić członkom rodziny tej osoby - na ich wniosek.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • Karusa(2019-08-27 11:44) Zgłoś naruszenie 22

    Tez mi sie wydaje ze jak PPK zacznie juz normalnie działać w sensie ze bedzie już we wszystkich firmach to wtedy dopiero to zatrybi. I na przyszłość nie będzie juz takich sytuacji z emeryturami bo środki zgromadzone na PPK beda dziedziczne.

    Odpowiedz
  • długa(2019-08-06 11:08) Zgłoś naruszenie 31

    Coś się ruszy z tymi emeryturami dzięki ppk. Wtedy będzie można odkładać, w każdej chwili wyjąć daną kwotę no i chyba najważniejsze jest to że kasa będzie podlegała dziedziczeniu. Bo nigdy nie możńa być pewnym dnia następnego, a w razie jakiś nagłych sytuacji rodzina bedzie mogła wypłacić kase

    Odpowiedz
  • ankawu(2019-07-25 08:28) Zgłoś naruszenie 63

    Moja babcia brała emeryturę po dziadku mimo że nigdy nie pracowała zawodowo. Nie jest to chyba do końca uczciwe bo co mają powiedzieć Ci którzy pracowali cięzko przez całe zycie i mają tyle samo? Uważam że emerytury powinny być dziedziczone tylko w przypadku ppk

    Odpowiedz
  • pracownik i przyszły emeryt(2019-07-22 15:54) Zgłoś naruszenie 51

    Nigdy nie zrozumiem logiki naszych rządów. Dodaje się "13 emeryturę" wszystkim -łącznie z tymi, co nawet nie odłożyli w ciągu swojej pracy 880 zł. Daje się świadczenia 500+ dla tych co krótko pracowali,dla mam 4 dzieci (np. których dzieci nie pracują w Polsce) a nie premiuje się uczciwie i długo płacących składki. Powyższe wpisy świadczą, że utrzymanie się z jednej emerytury dla osoby w wieku emerytalnej, często też już chorującej skazuje ją na życie na granicy ubóstwa i liczenie na pomoc dzieci, Jest też nierówność prawa, gdyż jeśli jeden współmałżonek nie pracuje a drugi pracuje to w przypadku śmierci tego co pracował emerytura przechodzi na niepracujacego. Przedstawiciele rządu powinni przeanalizować te przepisy a dziennikarze powinni nagłośnić problem, bo bardzo szybko będzie ich również dotyczył.

    Odpowiedz
  • as(2019-07-21 15:58) Zgłoś naruszenie 80

    Jednym słowem zus to zlodziej gorszy jak ambergold i nikt nie mysli jak uszczelnić system i prwidlowo wypłacać a prezessi oddziałów to oszusci i nigdy prwawdy o ustawach nie mowia nawet w sadach pracy wiem bo dwa lata sie woziłem z nimi no wygralem

    Odpowiedz
  • jula (2019-07-21 11:40) Zgłoś naruszenie 122

    ZUS- Zakład Utylizacji Szmalu , jak człowiekowi mieszkanie np okradną to na kilkaset zł , kilka tysięcy tyle co mogą szybko wynieść, ZUS okrada ludzi przez cale ich życie w białych rękawiczkach i nikt nie krzyczy , pełen legal komu się opłacają emerytury ?mundurowym , tym co żyją ze 80-90 lat a tym co żyją krótko to co się opłaca?1/3 zarobków życia jak nie więcej zabiera państwo , i co z tego człowiek ma ?co by np dzieciom zostawił jakieś pieniądze w spaku czy coś to nie może bo sponsoruje ZUS

    Odpowiedz
  • Moja emerytura(2019-07-21 11:34) Zgłoś naruszenie 213

    Moja emerytura w ubieglym roku wynosila 1300 zl. meza 1500 zl. Po smierci meza nie moglam przejac nawet grosza ze swiadczenia mezowskiego, bo 85 % z 1500 zl stanowil ponizej 1300 zl. Prawie cala kwote zgromadzona przez meza przejal ZUS czyli ponad 300 tys. zl, a ja mam sie cieszyc z prezentu wyborczego rzadu dla emerytow czyli 2,5 zl / netto/ na dzien przez caly rok. Prosze zmienic zasady naliczania renty rodzinnej.

    Odpowiedz
  • jula (2019-07-21 11:32) Zgłoś naruszenie 193

    Zus na przykładzie mojego ojca okradł nas na jakieś 300-400 tysięcy (składki emerytalno - rentowe za ) za całe życie , ojciec zmarł w wieku 63 lat nie dożywszy emerytury, lat pracy kolo 40 (wtedy za po był wiek emerytalny 67) emerytury a wyliczone miał jej 2570 tys brutto , matka przeszła na z swojej emerytury na rentę rodzinną , zyskała co prawda te 600 zl brutto więcej od swojej emerytury ale przecież emerytury już nie dostaje, zus zabrał człowiekowi za 40 lat ciężkiej pracy z 300-400 tysięcy składek(strach pomyśleć co człowiek by za to kupił) a co dal w zamian 4000 tys na pogrzeb i kilkaset zl więcej dla żony i to jeszcze dobrze bo są tacy co nie dostaną nic np gdy obydwoje małżonkowie umrą przed uzyskaniem emerytury , po co to więc płacić cale życie składki skoro człowiek nie wie ile pożyje nikt nikomu gwarancji nie da ,jeden pożyje 100 lat z dobrą emeryturą drugi umrze i jej nie zobaczy lepiej chyba pracować na czarno a na stare lata latać do pomocy społecznej albo kilka lat i po znajomości jakas rentę na stale

    Odpowiedz
  • Ja i maz...(2019-07-21 11:15) Zgłoś naruszenie 142

    Ja i maz lacznie zgromadzilismy w ZUS kwote okolo 1.3 mln zl. W ubieglym roku przeszlismy na emeryture. Maz otrzymal 3000 zl, ja 2000zl. Po smierci meza zgodnie z obowiazujacym prawem przejelam 85% swiadczenia po mezu czyli moja emerytura wzrosla do 2550 zl. Natomiast ZUS odebral mi moja emeryture plus 15% ze swiadczenia mezowskiego, lacznie przejal ponad 500 tys. zl z naszej wspolnie zgromadzonej kwoty. Zgromadzony majatek w zwiazku malzenski jest wspolny i uwazam, ze naliczanie renty rodzinnej w systemie skladki zdefiniowanej powinno odbywac sie w inny sposob, przy czym jakis procent powinien byc przenaczony na emerytury dla osob dlugowiecznych, ale nie 45 czy 50% zgromadzonego kapitau przez meza i zone czy pozostajacego kapitalu.

    Odpowiedz
  • Emerytka wdowa - sponsorka ZUS(2019-07-21 10:47) Zgłoś naruszenie 173

    Uwazam, ze jak najszybciej powinien ulec sposob przeksztalcania emerytury w rente rodzinna. Obecnie obowiazuje zasada zdefiniowanej skladki - ile odlozysz tyle masz-, a przeksztalcenie emerytury w rente rodzinna odbywa sie wedlug starego systemu czyli wedlu zasad stosowanych przy systemie zdefiniowanego swiadczenia, co powoduje, ze wdowom emerytkom, ktore wypracowaly wlasna swiadczenie emerytalne po smierci meza obniza sie poziom zycia o ponad 30%, a przy nizszych swiadczeniach wpadaja one w objecia progu ubostwa i wykluczenia spolecznego lub do poziomu gwarantowanej emerytury minimalnej. ------ Wdowy emerytki ktore wypracowaly wlasna emerytury staja sie sponsorkami ZUS, w tym m. in. gorniczych emerytur, swiadczen emerytek wdow, ktore nie wypracowaly swojego swiadczenia emerytalnego, a ich mezowie wykorzystali w duzej mierze lub calkowicie zgromadzony swoj kapital emerytalny. ---- Jestem zwolennikiem solidaryzmu spolecznego w systemie emerytalnym, ale umiarkowanego. Jestem przeciwnikiem nadmiernej solidarnosci, aby ze zgromadzonego kapitalu przez meza i zone 45% czy 50% ZUS przejmowal na finansowanie innych osob.

    Odpowiedz