statystyki

Policyjna pomoc socjalna. Byli esbecy nie stracili swoich przywilejów

autor: Bożena Wiktorowska28.05.2019, 08:10; Aktualizacja: 29.05.2019, 10:29
192 tys. emerytów i rencistów pobierających emerytury z ZER MSWiA miało sprawdzony przebieg służby przez IPN

192 tys. emerytów i rencistów pobierających emerytury z ZER MSWiA miało sprawdzony przebieg służby przez IPNźródło: ShutterStock

W przypadku czasowej rezygnacji ze świadczenia mundurowego na rzecz korzystniejszej wypłaty z ZUS, byli funkcjonariusze SB zachowują prawa do policyjnej pomocy socjalnej.

Ustawa deubekizacyjna spowodowała obniżenie 38,3 tys. świadczeń emerytalno-rentowych wypłacanych osobom, które nawet przez kilka miesięcy służyły w jednostkach podległych SB. Okazuje się jednak, że nie zabrano im innych korzyści.

Zmiany w emeryturach w 2019 r. >>>>>

Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA w piśmie do Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych PR (ZER – WOP -062 – 4 – 2/ 2019 – IC) wyjaśnia, że osoby pozostające w służbie przed 2 stycznia 1999 r. w przypadku zbiegu prawa do świadczenia z systemu powszechnego oraz zaopatrzeniowego mają możliwość wybrać wsparcie wyższe lub wskazane przez siebie.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (31)

  • emeryt(2019-05-28 09:09) Zgłoś naruszenie 516

    witam czemu nadal używa sie ( esbecy) gdzie pis zabrał emerytury byłym żołnierzom WOP , Funkcjonariusza Straży Granicznej oraz innym - ale to jest chwytliwe - złamali konstytucje ale i tak ludzie glosują na nich obudzimy sie jak bedzie za późno

    Odpowiedz
  • Obserwator(2019-05-28 10:24) Zgłoś naruszenie 432

    Zawsze sensacje dobrze sie sprzedają , jak do opisu sytuacji materialnej wybiera się generała a nie chorążego. Dopóki dzinnikarze nie będa pisać prawdy , to zawsze będą , to tematy na zamówienie.

    Odpowiedz
  • jelow(2019-05-28 11:35) Zgłoś naruszenie 355

    Niech KTOŚ Napisze ilu dobrych funkcjonariuszy (nie esbeków) zostało skrzywdzonych i walczy w sądach.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Papkin(2019-05-28 12:35) Zgłoś naruszenie 316

    Oj TAK. Potwierdzam, że nie tylko chodzi o służbę w jednostkach podległych SB ale też podległych MO. Tak sobie wymyślił IPN a następnie stworzył do tego historyjkę by udupić kilka tysięcy byłych funkcjonariuszy POLICJI tak POLICJI (łącznościowców)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rar(2019-05-28 09:49) Zgłoś naruszenie 274

    Kolejny dziennikarzyna szuka sensacji

    Odpowiedz
  • Łącznościowiec(2019-05-28 12:41) Zgłoś naruszenie 266

    Funkcjonariusze Milicji Wydziałów Łączności zostali zaliczeni do SB na życzenie urzędników IPN u. IPN od początku istnienia do dziś szuka rozkazów, rozkazów personalnych, rozporządzeń i do tej pory nie może znaleźć.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • EMERYT Z WYDZ.ŁĄCZNOŚCI(2019-05-28 11:53) Zgłoś naruszenie 268

    PANI WIKTOROWSKA!!!!!!!! NIECH SIĘ PANI OPAMIĘTA!!!!!!!! MY MILICJANCI A POTEM POLICJANCI Z WYDZ.ŁĄCZNOŚCI NIGDY NIE BYLIŚMY SB-KAMI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • bezpartyjny(2019-05-28 17:10) Zgłoś naruszenie 224

    Pani Wiktorowska proponuję napisać o dekomunizacji tj zabraniu emerytur wysokim funkcjonariuszom PZPR. Bo na razie to zrobiono tanią pokazówę zabierając jakimś szarym myszkom typu bibliotekarka w szpitalu MSW która miała 1700 zł. emerytury a i to jej obniżono do 1200. A towarzysze z komitetów pojechali właśnie do Brukseli. SB była jak to się ładnie nazywalo zbrojnym ramieniem PZPR czyli wykonywała polecenia towarzyszy z komitetów, którzy do dziś pozostali bezkarni i żyją jak pączuchy w maśle.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ob.(2019-05-28 12:29) Zgłoś naruszenie 175

    My emeryci z ZUS też walczymy w sądach, bo interpretuje się ciagle zminiajace się przepisy na niekorzyść emerytów. Tak sobie myślę , że to może być kara za , to, że godziliśmy się na odpowiedzialność zbiorową wobec was, a tej nie powinno być w żadnym kraju, można było i wam zabrać emerytury , to można teraz prztestować na innych obniżki w imię sprawiedliwości ,a wbrew konstytucji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • logika(2019-05-28 16:35) Zgłoś naruszenie 157

    Tak do przemyślenia dla tych którzy dzisiaj służą PiSowi czy za ileś tam lat inna, nawiedzona władza nie zabierze im emerytur

    Odpowiedz
  • Ewka(2019-05-28 22:21) Zgłoś naruszenie 114

    łącznościowcy czy nie a co to za różnica. Wywiad też był wg nich jako SB więc nie ma co dzielić się na drobne bo to odpowiedzialność zbiorowa. Ja dożyję sprawiedliwości ale ponad połowa nie ze względu na wiek. Oby w przyszlości też prawo działało wstecz i odbierze dzisiejszym prawa nabyte w pislandi

    Odpowiedz
  • prawdziwy łącznościwiec z tpsa(2019-05-28 18:40) Zgłoś naruszenie 113

    czy emerytura "łącznościowców MO czy UB była na równi z emeryturami innych nie mundurowych łącznościowców?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Prawda(2019-05-29 13:56) Zgłoś naruszenie 101

    jest taka, że dziesiątki tysięcy żołnierzy i policjantów oraz wdowy i sieroty po nich bezprawnie, łamiąc konstytucyjne zasady demokratycznego państwa okradziono zbiorowo z emerytur i rent. Tego samego należy życzyć tym, którzy tego dokonali: funkcjonariuszom IPN, ministrom MSWiA, posłom i senatorom PiS i prezydentowi.

    Odpowiedz
  • Polak(2019-05-28 23:27) Zgłoś naruszenie 82

    Mówiłem, pisałem, dziadostwo trwa nadal

    Odpowiedz
  • Ścieżka rozwoju (2019-05-29 09:10) Zgłoś naruszenie 73

    Nieważne jak nazywała się służba czy etat, chodzi o przyklask igrzysk i kasę , wymyślą kolejnych wrogów żołnierzy, milicjantow, aż po byłych dyrektorów, kierowników później po ich dzieci i wnuki aż do wyczerpania zasobów ludzkich w tej kategorii.

    Odpowiedz
  • ivo(2019-05-29 13:49) Zgłoś naruszenie 60

    Jeszcze dwa - trzy takie demagogiczne, dezinformujące artykuły i znajdzie Pani robotę w TVP Info. Przejścia do ZUS dot. głównie wdów otrzymujących 1100 złotych renty brutto. Po przejściu zyskują 100-200 złotych. Fundusz socjalny pozwala na kilkuset złotową pomoc dla jednej na kilkadziesiąt osób, a osób z emeryturą i rentą w przedziale 1000-1700 złotych jest około 40 tysięcy. W tej grupie 7-8 tysięcy ludzi którzy nigdy w SB nie służyli oraz kilkanaście tysięcy wdów i sierot pozbawionych rent całkowicie bezprawnym działaniem państwa.

    Odpowiedz
  • Prawda druga(2019-05-29 15:22) Zgłoś naruszenie 33

    Łamano prawo i konstytucyjne zasady w PRL nie dając pracy wrogom ludu a o emeryturach i rentach mogli sobie pomarzyć.Gdzie byli wysoko postawieni funkcjonariusze władzy czyli PZPR dlaczego się nie sprzeciwiali takiemu rozbojowi.Należałoby i ich rozliczyc i dokonac dekomunizacji zabierajac im emerytury tak samo i UB-ekom i SB-ekom ,ale tym którzy katowali, zabijali i wyrzucali całe rodziny z domostw w imieniu prawa PRL-u Bogu winnych Polaków. Zwykły funkcjonariusz MO czy pracownik cywilny w milicji nie powinien miec pomniejszanej emerytury lub renty,oni podejmowali pracę dla swoich rodzin i nie powinni byc wrzucani do jednego worka z przestępcami.

    Odpowiedz
  • janek(2019-05-29 06:03) Zgłoś naruszenie 31

    a co maja zrobić emeryci którzy przeszli na wczesniejsze emerytury ze wzgledu na wysokie bezrobocie zdrowie którym potracono kwoty pobrane w okresie tej emerytury ustawa z 2013 dziala wstecz i kazdy stracił 500zl i tu tylko sie pisze o paniach z 53 roku a to dotyczy wiekszej rzeszy emerytów

    Odpowiedz