Slalom między filarami. W jaki sposób likwidacja OFE wpłynie na wysokość emerytury?

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki06.05.2019, 07:38; Aktualizacja: 29.02.2020, 11:16
W zależności od decyzji po osiągnięciu wieku emerytalnego odłożone pieniądze powiększą państwowe dożywotnie świadczenie albo wypłacimy je sami z prywatnego trzeciego filaru. Jak to wpłynie na wysokość świadczenia?

W zależności od decyzji po osiągnięciu wieku emerytalnego odłożone pieniądze powiększą państwowe dożywotnie świadczenie albo wypłacimy je sami z prywatnego trzeciego filaru. Jak to wpłynie na wysokość świadczenia?źródło: ShutterStock

Jeśli planowana przez rząd likwidacja otwartych funduszy emerytalnych (OFE) stanie się faktem, wszyscy uczestnicy funduszy będą musieli wybrać, czy zgromadzone w nich oszczędności ulokować w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy na indywidualnych kontach emerytalnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • adaś(2019-05-10 11:18) Zgłoś naruszenie 50

  Oba programy tz OFE i PPK mają dwie rzeczy wspólne. Emerytury i to dziadowskie będzie musiało płacić państwo i o to w tym chodzi żeby były dziadowskie i żeby bakstersi mieli na czym sie posilać Raz , nie będzie z tego żadnych emerytur. Dwa będą jedynie źródłem do pobierania prowizji i kosztów za zarządzanie oraz " przepalania " tej kasy na giełdzie czyli tak jak w OFE! OFE przez kilkanaście lat pobierało 7.2% składki , teraz 2.92% . Efekt średnia emerytura z OFE to ok 40 zł brutto. A w OFE jest 162 mld zł w większości na giełdzie. Obracając tymi pieniędzmi OFE czerpie zyski dla emerytów nic z tego nie wynika. I tak będzie z PPK! Przecież to OFE jako II filar kapitałowy miał być podstawą przyszłej emerytury. 40 zł brutto po 20 latach to ma być ta emerytura kapitałowa! Tak "państwo polskie" oszukało swoich obywateli. Wolna i niepodległa Rzeczypospolita! To nawet komuna tak nie postępowała czyli PRL!

  Odpowiedz
 • Uprawnienia nabyte!(2019-05-06 18:17) Zgłoś naruszenie 90

  A co z emeryturami stażowymi dla Polaków?????

  Odpowiedz
 • Anna (2019-05-06 15:35) Zgłoś naruszenie 91

  Dziękuję za ten artykuł, bo dzięki niemu będę wiedziała co wybrać (czyli czy dzume, czy cholere ;)

  Odpowiedz
 • Sygnatariusz(2019-05-06 09:38) Zgłoś naruszenie 120

  "uczestnicy funduszy będą musieli wybrać, czy zgromadzone w nich oszczędności ulokować w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy na indywidualnych kontach emerytalnych" - wybór między.bagnem a ********** Pozbawieni wiedzy a co gorsza elementarnych zasad przyzwoitości , tzw, politycy, czyli kolejna rządząca banda korytowej elity, świadczy , że ten nieszczęsny kraj, jest ordynarnym bantustanem, gdzie naród jest masą do bezczelnego okradania z prawa do przyzwoitości i dobra, jakie powiinno gwarantować zorganizowane społeczeństwo. Niestety czytając art. i wywody ekonomiczne w nim umieszczone, ma sie wrażenie, że nie tylko rządzący mają papkę w mózgu ale i naród, głosem medialnych wieszczy jest oduraczony lub usilnie stara się go duraczyć! Rozumiem, że nepotyczne uniwersytety w tym kraju juz nicze4go nie uczą, ale wystarczy zaduma i rzetelnośc dziennikarska aby opisać prawdziwy obraz tego humbuga, jakim jest tzw. system emerytalny..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane