statystyki

Na zmianach w OFE samorządy stracą miliardy. Chcą, żeby rząd podzielił się z nimi zyskami z opłaty przekształceniowej

autor: Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak13.05.2019, 08:04; Aktualizacja: 13.05.2019, 10:44
Pomysłodawcy zmian argumentują także, że gdyby obłożyć transfer aktywów z OFE podatkiem dochodowym (w którym udział mają samorządy), pojawiłyby się wątpliwości, czy specjalna niższa stawka jest zgodna z konstytucją.

Pomysłodawcy zmian argumentują także, że gdyby obłożyć transfer aktywów z OFE podatkiem dochodowym (w którym udział mają samorządy), pojawiłyby się wątpliwości, czy specjalna niższa stawka jest zgodna z konstytucją.źródło: ShutterStock

W tym tygodniu do konsultacji publicznych zostanie skierowana ustawa reformująca OFE. Plan zakłada, że środki tam ulokowane trafią na prywatne indywidualne konta emerytalne (IKE) lub do ZUS. W tym pierwszym przypadku pobrana zostanie opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. wartości środków.

Uczestnicy i aktywa OFE

Uczestnicy i aktywa OFE

źródło: DGP

Opozycja grzmi, że w ten sposób rząd zbudował mechanizm, który pozwoli mu pozyskać ok. 20 mld zł na sfinansowanie wyborczej piątki. Teraz do gry o te pieniądze wchodzą samorządy.

Włodarze największych miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich (UMP) wskazują, że wskutek tak skonstruowanego mechanizmu samorządy w przyszłości nie otrzymają należnego im podatku z wypłaty emerytur. Jak wskazują, wypłata świadczeń z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (według skali podatkowej). Ta zasada nie będzie jednak dotyczyć wypłat środków gromadzonych na IKE. Od nich pobierana będzie tylko opłata przekształceniowa, która trafi do budżetu państwa.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Wiera(2019-05-13 14:26) Zgłoś naruszenie 33

    akurat samorządowców mi nie żal... Skrajny nepotyzm, nieróbstwo, wręcz szkodliwość ich istnienia, to uzasadnia

    Odpowiedz
  • alelleuja i do przodu(2019-05-13 18:29) Zgłoś naruszenie 21

    a mi żal ludzi którzy zostali okradzeni najpierw przez AWS z biskupami i utworzono OFE. Zgodnie z prawem okradziono pracujących. Gdy Tusk się połapał, kto faktycznie zarobił na OFE, małe co nieco zmienił - głownie chronił budżet i ZUS. Pinokio zaś chroni Kaczafiego /nie mówi się już o SKOK-ach i Srebrnej/ a ględzi o nowym zawłaszczaniu nie swojej kasy przez likwidację OFE. I oczywiście okrada samorządy i suwerena.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane