statystyki

Trzynasta emerytura to prawie miliard dla NFZ

autor: Agata Szczepańska17.04.2019, 07:19; Aktualizacja: 17.04.2019, 07:19
Ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. czeka na podpis prezydenta. Dzięki niej w maju wszyscy uprawnieni otrzymają dodatkowo 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł na rękę.

Ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. czeka na podpis prezydenta. Dzięki niej w maju wszyscy uprawnieni otrzymają dodatkowo 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł na rękę.źródło: ShutterStock

971 mln zł z tytułu składek trafi do NFZ w związku z trzynastką dla emerytów – wylicza Fundacja Onkologiczna Alivia. I apeluje, aby skierować te środki na diagnostykę i leczenie raka.

Organizacja zwraca uwagę, że przeznaczenie tej kwoty na sfinansowanie leczenia wymaga nowelizacji planu finansowego funduszu (decyzję taką podejmuje minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów). Jednocześnie przypomina, że w tym roku był on już zmieniany dwukrotnie. Dzięki temu na świadczenia przeznaczono dodatkowo ponad 1,5 mld zł. Środki te zostały przekazane m.in. na sfinansowanie nadwykonań w ramach programów lekowych za 2018 r. oraz podniesienie wycen niektórych procedur, co poprawić miało sytuację finansową szpitali. Po tych zmianach, jak wskazuje Alivia, fundusz dysponuje niewielką rezerwą, wynoszącą ponad 100 mln zł. Zdaniem fundacji, biorąc pod uwagę zniesienie limitów na diagnostykę obrazową, leczenie zaćmy oraz endoprotezoplastykę i inne kosztochłonne zapowiedzi resortu, potrzeba będzie więcej pieniędzy.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane