971 mln zł z tytułu składek trafi do NFZ w związku z trzynastką dla emerytów – wylicza Fundacja Onkologiczna Alivia. I apeluje, aby skierować te środki na diagnostykę i leczenie raka.
Organizacja zwraca uwagę, że przeznaczenie tej kwoty na sfinansowanie leczenia wymaga nowelizacji planu finansowego funduszu (decyzję taką podejmuje minister zdrowia w porozumieniu z ministrem finansów). Jednocześnie przypomina, że w tym roku był on już zmieniany dwukrotnie. Dzięki temu na świadczenia przeznaczono dodatkowo ponad 1,5 mld zł. Środki te zostały przekazane m.in. na sfinansowanie nadwykonań w ramach programów lekowych za 2018 r. oraz podniesienie wycen niektórych procedur, co poprawić miało sytuację finansową szpitali. Po tych zmianach, jak wskazuje Alivia, fundusz dysponuje niewielką rezerwą, wynoszącą ponad 100 mln zł. Zdaniem fundacji, biorąc pod uwagę zniesienie limitów na diagnostykę obrazową, leczenie zaćmy oraz endoprotezoplastykę i inne kosztochłonne zapowiedzi resortu, potrzeba będzie więcej pieniędzy.
Alivia, która od wielu miesięcy informuje o braku środków na leczenie raka (m.in. na pokrycie kosztów programów lekowych, chemioterapii oraz innych świadczeń onkologicznych), przekonuje, że dodatkowe środki z „trzynastki” należy przeznaczyć na tę właśnie dziedzinę. I podpiera się danymi, z których wynika, że umieralność z powodu chorób nowotworowych jest w Polsce wyższa niż w Rosji, a wskaźnik pięcioletnich przeżyć niższy o kilkanaście procent od osiąganych w innych państwach. Według portalu Oncoindex.org (na którym fundacja monitoruje różnice pomiędzy liczbą leków, które powinny, a które są refundowane) polscy pacjenci nie mają dostępu do połowy środków zalecanych przez naukę w guzach litych oraz chorobach hematoonkologicznych, a jedna trzecia terapii jest stosowana z ograniczeniami, które nie mają uzasadnienia medycznego. Według fundacji przeznaczenie dodatkowych środków na refundację pozwoliłoby zwiększyć dostępność do przynajmniej kilkunastu leków onkologicznych o udowodnionej skuteczności.
Fundacja wystąpiła w tej sprawie do premiera, ministrów zdrowia oraz finansów.
Ustawa o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 r. czeka na podpis prezydenta. Dzięki niej w maju wszyscy uprawnieni otrzymają dodatkowo 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł na rękę.