30 groszy i 13 tys. zł. Takie emerytury dostają Polacy

20.03.2019, 13:14; Aktualizacja: 20.03.2019, 13:47
Kobieta, która otrzymuje najniższą emeryturę na Dolnym Śląsku, uzbierała tylko 80 zł składek.

Kobieta, która otrzymuje najniższą emeryturę na Dolnym Śląsku, uzbierała tylko 80 zł składek.źródło: ShutterStock

30 groszy miesięcznie dostaje z ZUS mieszkanka Wrocławia, która przepracowała w swoim życiu tylko cztery miesiące. To najniższa wypłacana przez ZUS emerytura w regionie. Największe świadczenie emerytalne – 13 tys. zł – otrzymuje mieszkaniec Wałbrzycha, który przepracował 53 lata.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • 58+ i nic z ZUS(2019-03-20 14:01) Zgłoś naruszenie 141

    A ile dostają emerytury 44 letni górnicy i mundurowi...naszym kosztem?????

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Problem niskich emerytur kobiet samotnych(2019-03-20 19:41) Zgłoś naruszenie 72

    Skrajne wartosci emerytur mozna potraktowac jako ciekawostki i nie zastanawiac sie dluzej nad nimi. Jednym z najpowazniejszych problemow w systemie emerytalnym jest b. niska srednia emerytura dla kobiet, ktora w marcu 2018 r. wynosila 1550 zl brutto /1300 zl netto/ i byla nizsza o 59 zl od wielkosci z grudnia 2017 r. ----- Dochod 1300 zl dla samotnej emerytki /1 jednostka ekwiwalentna/ oznacza taki sam poziom zycia co 2730 zl dla rodziny 2+2DM /2,1 j. ekw. /. W obydwu gospodarstwach domowych kwota przypadajaca na 1 jednostke ekwiwalentna wynosi 1300 zl. ------ Porownywany poziom dla MGE minimalnej emerytury /1000 zl netto/ w gospodarstwie samotnej emerytki stanowi 2100 zl dla rodziny 2+2. ----- Uwazam, ze sytuacja samotnych emerytek z niskimi swiadczeniami jest alarmujaca i w sposob systemowy nalezy zaradzic temu zjawisku.

    Odpowiedz
  • Emerytury gornicze ....(2019-03-20 19:56) Zgłoś naruszenie 41

    Emerytury gornicze sa dofinansowywane przez emerytki wdowy, ktorym po przyjeciu 85% swiadczenia po mezu zabiera sie wypracowana emeryture oraz dodatkow potraca sie 15% z emerytury mezowskiej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Czeslawa(2019-03-20 21:34) Zgłoś naruszenie 84

    Do tak niskich emerytur doprowadzily nasi rzadzący po 1989r. Likwidowali na potegę z-dy pracy czyli m-ca pracy. Kobiet po 40 nikt nie potrzebowal tam gdzie tworzyly sie nowe m-ca pracy. Mlodego narybku chetnego do pracy za marne zarobki (800zl m-cznie) bez umowy na czarno bylo pod dostatkiem. No, chyba że miala rente, emeryturę ( mozna bylo na nia przejsc w wieku lat 50 wowczas). Wypadlysmy za burte, niechciane, niepotrzebne, nie przygotowane do samodzielnego stworzenia sobie miejsca pracy. Rzadzący latami tolerowali szarą strefę, pozwalajac jednym rozwijac swoje biznesy, bogacic sie ale wtedy nie mysleli co bedzie za 25 -30 lat jak ci pracujacy na czarno dojdą do wieku emerytalnego. Worek ZUS-sowski pusty, bo skladek nie odprowadzano a emerytow przybywa. Dzisiaj my z szarej strefy jestesmy ofiarami przemian ustrojowych, wielkim obciążeniem i wstydem dla obecnie rzadzących!!! Ofiary kapitalizmu i demokracji!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kinga(2019-03-20 23:49) Zgłoś naruszenie 43

    Do Leszka- ja mam 37 lat pracy składkowej i dwa lata do emerytury . ZUS wyliczył moją emeryturę 60 roku życia na 1250 zł brutto . Po 39 latach pracy ( w różnych pracach nauczyciel , przedsiębiorca ,itd.) . Aby osiągnąć twoją emeryturę mysiałabym w tych zawodach pracować 120 lat . Tyle w temacie.

    Odpowiedz
  • Polka(2019-03-21 11:27) Zgłoś naruszenie 01

    A tak wlasnie wazne sa minimum 35/40 lat pracy dla wszystkich a nie przywileje I wazne ile kto zarabia a nie ile lat pracuje .Nie wciskajcie ludziom kitu nie pracuja nic 1100 zl a pracuja. 35 lat 1800 zl. SPRAWIEDLIWOSC

    Odpowiedz
  • Polak(2019-03-21 13:23) Zgłoś naruszenie 20

    Przedsiębiorcy płacą dużo więcej do ZUSu niż rolnicy do KRUSu. Przedsiębiorcy odprowadzają też duże podatki do budżetu państwa i budżetów gmin. Ponoszą ciężary innych danin na rzecz państwa. Sami muszą utrzymać swoje firmy i pracujących w nich ludzi, za których płacą jeszcze większy ZUS niż za siebie. I tak na prawdę to państwo czeka na ich kasę, beż nich nie mieliby czym rządzić.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Aurela(2019-06-04 22:43) Zgłoś naruszenie 10

    To jest gorzej niż żenada. Ludzie jak ja sie pytam..??? Jak wyżyć do 1. Trzeba byc mistrzem serio. Nie dziwie sie teraz że tylu emerytów dorabia na emeryturze. Bo jak inaczej? Niech to ppk rusza bo inaczej to bida z nędza nas czeka

    Odpowiedz