statystyki

Emerytura matczyna także dla matek dzieci urodzonych poza Polską

autor: Joanna Śliwińska31.01.2019, 09:05; Aktualizacja: 04.03.2019, 17:01
Do otrzymania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego nie jest wymagane, aby dzieci wnioskodawcy miały jakiekolwiek związki z Polską.

Do otrzymania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego nie jest wymagane, aby dzieci wnioskodawcy miały jakiekolwiek związki z Polską.źródło: ShutterStock

Będzie mogła być przyznana nawet wówczas, gdy ktoś większość życia spędził za granicą i gdy tam też urodziły się i zostały wychowane jego dzieci. Polskie obywatelstwo nie będzie kluczowe.

Projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym, znany powszechnie jako „emerytura matczyna”, trafił w ubiegłym tygodniu do Sejmu i nie pozostawia w tym zakresie żadnych wątpliwości. Świadczenie będzie mogło zostać przyznane nie tylko obywatelom polskim, ale również cudzoziemcom. Co ciekawe, dzieci takiej osoby nie będą musiały mieć żadnych związków z Polską. Teoretycznie może więc dojść do sytuacji, w której cudzoziemka urodzi i wychowa dzieci za granicą, przyjedzie do Polski i po 10 latach będzie mogła ubiegać się o świadczenie rodzicielskie. Przypomnijmy: będzie ono równowartością najniższej emerytury lub wyrównaniem do tej kwoty, jeśli uprawniony ma niską emeryturę.

Unikamy dyskryminacji

Zapytane przez nas Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dlaczego tak skonstruowano przepisy odpowiedziało, że nie było innego wyjścia. Resort wyjaśnił DGP, że Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej jest związana dyrektywami unijnymi w zakresie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz równego traktowania cudzoziemców z obywatelami polskimi, dlatego przepisy nie mogły wyglądać inaczej.

 Do otrzymania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego nie jest wymagane, aby dzieci wnioskodawcy miały jakiekolwiek związki z Polską.

W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy zaś, że, „(…) zmiany podkreślają ważną z punktu widzenia rozwoju kraju funkcję społeczną pełnioną przez rodziców, w większości kobiety, związaną z wychowaniem dzieci”. I choć projektodawcy zwracają uwagę na rozwój kraju, to ustawa nie wymaga, aby dzieci urodzone lub wychowane przez osobę ubiegającą się o świadczenie kiedykolwiek mieszkały lub pracowały w Polsce. Dotyczy to w takim stopniu obywateli polskich, jak i obcokrajowców.

10 lat, 4 dzieci i…


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • No to super!(2019-01-31 11:26) Zgłoś naruszenie 328

  Zapraszamy wszystkie Cyganki/Romki po 60 roku życa z Europy! Przyjeżdżajcie do Polski, Matka Polka Rafalska rozdaje emerytury za rodzenie dzieci!

  Odpowiedz
 • Zyta(2019-01-31 13:01) Zgłoś naruszenie 3010

  To dla polskich matek które urodziły i wychował, jedno, dwoje czy troje dzieci i pracowały przez 30_40 lat niema jakiegokolwiek dodatku do emerytury to wstyd i hańba.

  Odpowiedz
 • san11(2019-02-01 08:52) Zgłoś naruszenie 170

  Za pieniądze ksiądz się modli za pieniądze lud się podli.

  Odpowiedz
 • od.(2019-01-31 18:43) Zgłoś naruszenie 1510

  W tym rozdawnictwie głównie chodzi o cudzoziemców,o Polaków to przy okazji.

  Odpowiedz
 • Lolek(2019-02-01 08:57) Zgłoś naruszenie 1314

  Jak to zazdrośc potrafi zeszmacić ludzi!!!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • precz z królicami(2019-02-01 15:53) Zgłoś naruszenie 118

  zgroza aby królice za leżenie ********** sie i rozmnażanie miały płacone

  Odpowiedz
 • Lolek(2019-02-01 22:44) Zgłoś naruszenie 104

  Na pis nie głosuje a co do emerytur dla matek to się ciesze z tego i cieszy mnie jak innym dają. Aco do mojej emerytury to mam nieco onad 3 tys. i nikt mi jej nie dał tyle wpłaciłem składek że jak podzielono mi je przez średnią życia jakie mam przed sobą to mi tyle wyszło, a nie jak inni pracują ma najniższej kraj0wej i od nich odprowadzają składki a resztę kasy biorą do kieszeni a puźniej płaczą że mało dostali, są jeszcze tacy co zarabiali miliony kupowali samoloty rostwonili kasę a składek nie płacili i dostali 500zł emerytury a teraz płaczą i chcą żeby inni im dokładali.

  Odpowiedz
 • dość już tego pisowstwa(2019-02-01 15:59) Zgłoś naruszenie 89

  PIS niech już nie liczy na mój głos i wszystkich, których zdołam do niegłosowania na PIS przekonać. Czyste draństwo. My nie mamy podwyżej, mimo że pracujemy, nasi rodzicie nie mają uczciwych rewaloryzacji emerytur - a tu się rozdaje kasę na lewo i prawo i to jeszcze obcym.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane