Zła demografia coraz bardziej zaciąży na finansach FUS

autor: Grzegorz Osiecki14.12.2018, 06:01; Aktualizacja: 14.12.2018, 07:56
Te wyniki to efekt zmian demograficznych.

Te wyniki to efekt zmian demograficznych.źródło: ShutterStock

Deficyt FUS do 2023 roku wzrośnie od 3,3 mld zł do niemal 20 mld zł - wynika z najnowszej pięcioletniej prognozy prognozę finansów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Programuje ona finanse do 2023 r. Analitycy ZUS przygotowali trzy warianty prognozy optymistyczny średni i pesymistyczny. W tym pierwszym deficyt FUS wzrośnie z 41,2 mld zł w 2019 do 44,4 w 2023. Z kolei w pesymistycznym w przyszłym roku wyniósłby już 57,6 mld zł, by do 2023 roku zwiększyć się do aż 77,3. Dla porównania w tym roku deficyt FUS ma wynieść 46,6 mld zł, choć z powodu bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy będzie o co najmniej 8 mld zł niższy.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • Węgry to normalny kraj(2018-12-14 10:27) Zgłoś naruszenie 193

  Na Węgrzech nie ma dyskryminacji mężczyzn i wiek emerytalny wynosi równo 62 lata dla kobiet i mężczyzn.

  Odpowiedz
 • Voxveritas(2018-12-14 12:33) Zgłoś naruszenie 410

  Nie żaden koilejny "narodowy program aktywności niewolników", lecz potrzebna natychmiastowa zmiana systemu na sprawiedliwy, przyzwoity i racjonalny ekonomicznie. Tzn należy zlikwidować wszelkie przywileje emerytalne oraz kasty niepłacące składek, płacące fikcyjnie lub odchodzące na emerytury wcześniej niż szary lud. Bo wszystkie te patologie niszczą sens ekonomiczny sytemu , podstawowe paradygmaty idei repartycji emerytalnej oraz naruszają podstawowe wartości konstytucyjne. Należy wprowadzić prosty system płacenia jednej składki np 1 tys. zł m-sc..przez 40 lat. Po tym okresie każdy miałby prawo do państwowej emerytury w wysokości 2,5 tys zł wolnych od podatków. Potrzebna jest uczciwa publiczna debata na temat finansowania systemu emerytalnego wraz systemem zdrowotnym oraz uświadomienie społeczeństwa o prawdziwych problemach tychże: np że na 25 mln ludzi w wieku produkcyjnym w Polsce, składkę na tzw ZUS płaci tylko 15 mln. Zadziwiające jest milczenie mediów w tej kwestii, nie widziałem nigdy rzetelnego artykułu na temat polskiego systemu emerytalnego.

  Odpowiedz
 • expert emeryt(2018-12-14 12:34) Zgłoś naruszenie 81

  Dziekuję cenzorowi za usunięcie mojego merytorycznego komentarza. Widocznie był sprzeczny z aktualną linią portalu.

  Odpowiedz
 • segregator(2018-12-14 13:14) Zgłoś naruszenie 420

  Głoszenie tez, jakoby "zła demografia", była przyczyną deficytu systemu emerytalnego, jest szczytem głupoty lub publicznego obrzydliwego kłamstwa. Pani Uścińska aktywizujcie 10 mln niepłacących składek, młodych emerytów policyjnych, wojskowych , górniczych, posłów, senatorów a także grup zawodowych które nie płacą składek jak sędziowie prokuratorzy lub fikcyjnie jak Krusowcy i bóg wie kto jeszcze. Wystarczy ich "aktywizować" w płaceniu składek a pieniędzy będzie w bród na prawdziwe podwyżki dla emerytów co przepracowali 40 lat a nawet na służbę zdrowia.

  Odpowiedz
 • fikus(2018-12-14 19:43) Zgłoś naruszenie 200

  Po co rodzic niewolników dla pewnej grupy mniejszości .Niech sie sami wezmą do ciężkiej pracy.

  Odpowiedz
 • gall anonim(2018-12-24 16:24) Zgłoś naruszenie 120

  nas system emerytalny to patologia.Ja po 40 latach pracy muszę zasuwać.A wybrańcy narodu po 15 latach tak się napracowali że muszą mięć emeryturę. I bądź tu mądry.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2018-12-30 15:07) Zgłoś naruszenie 11

  ...Polska obecnie jest jak „wspaniałomyślny” pracodawca który tłumaczy swoim pracownikom iz rozdał wszystkie pieniądze na bogatych rodziców dla Ich dzieci aby te dziadki wspomóc, lub na dziadki Pana Włodka z pod budki z piwem ale nie ma juz na wcześniejszy wiek emerytalny dla od dzieciństwa długoletnio spracowanych robotników bez ferii ,wakacji , schorowanych , okradzionych wstecznie Ustawą o Emeryturach POmostwoych. Która nawet Zw Zawodowe zaczęły teraz Cudem uważać za Konstytucyjną –śmiechu warte..Co byś o nim -takim pracodawcy powiedział --wspaniały czy *********...Panie Jaki -drogi PiSie .......to jest nieprawda że wszystkim ponownie obniżono wiek emerytalny . W najgorszej i najPOdlejszej sytuacji zostały osoby zatrudniane za komuny i później od 15r zycia -bez wakacji i ferii ,także w szkodliwych i nieb warunkach pracy nawet równocześnie (pomiarowcy-cieplnej aparatury,automatycy) w oparach rtęci przy naprawie urządzeń pomiarowych , przy izotopach promieniotwórczych CObalt , pyłach i gazach wybuchowych oraz trujących , z urządzeniami niebezpiecznych napięć i bardzo wysok temp oraz bardzo wysok cisnień== zasuwał ,w soboty i święta na wszystkich zmianach bez dni zamiennie wolnych --ludzi Tych wręcz Okradziono cynicznie i bezczelne wstecznie dzialająca Ustawą Pomostową ze złamaniem wszystkich zasad i praw a PiS nic z tym nie robi .....A gdzie obietnice Dudów -40 lat pracy i finite albo eutanazja.!

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2018-12-30 15:10) Zgłoś naruszenie 11

  Demografia! to jest usprawiedliwienie dla Tych co rozkradli system. Tusk

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane