Przechodząc na emeryturę z urzędu, nie trzeba rozwiązywać stosunku pracy

autor: Jan Witkowski17.11.2018, 07:00
emerytura

Przechodząc na emeryturę z urzędu, nie trzeba rozwiązywać stosunku pracy.źródło: ShutterStock

ZUS przyzna ją osobie, która pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy i ukończyła powszechny wiek emerytalny. Jeśli rencista dorabiał na etacie, nie musi z niego rezygnować.

Jedynym warunkiem przyznania emerytury osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r. jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego, który od 1 października 2017 r. wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nabycie prawa do tego świadczenia nie jest uzależnione ani od posiadania odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego, ani od rozwiązania stosunku pracy. Spełnienie tego ostatniego warunku jest jednak wymagane do rozpoczęcia wypłaty świadczenia oraz ustalenia ostatecznej jego wysokości.

Bez względu na wysokość przychodu

Dla osób przechodzących na emeryturę bardzo istotne znaczenie ma art. 103a ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie z nim prawo do emerytury podlega zawieszeniu w przypadku nierozwiązania stosunku pracy wykonywanego bezpośrednio przed nabyciem prawa do tego świadczenia – bez względu na wysokość przychodu z tego tytułu.

W przypadku kobiet – członkiń otwartego funduszu emerytalnego, uprawnionych do emerytury z I filaru (ustalonej ze składek i kapitału początkowego) oraz okresowej emerytury kapitałowej (obliczonej ze środków zgromadzonych na subkoncie w ZUS, w tym również ze środków przekazanych z otwartego funduszu emerytalnego) – pobieranie obu tych świadczeń jest uzależnione od rozwiązania stosunku pracy. W razie kontynuowania zatrudnienia po przejściu na emeryturę podlegają one zawieszeniu.

WAŻNE Emeryt, który w celu pobierania emerytury powszechnej rozwiązał stosunek pracy, może go nawiązać ponownie. Ważne, aby powstanie nowego stosunku pracy nie nastąpiło wcześniej niż w dniu, od którego została przyznana emerytura.

Pobieranie przyznanej emerytury (z I i II filaru) uzależnione jest od rozwiązania wszystkich stosunków pracy, w jakich pozostaje osoba uprawniona, bez względu na wymiar czasu pracy. Chodzi przy tym nie tylko o zatrudnienie wykonywane w Polsce, ale również w państwach członkowskich Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii lub w państwach, z którymi Polskę łączą dwustronne umowy międzynarodowe w dziedzinie zabezpieczenia społecznego (oprócz Australii). Kontynuowanie zatrudnienia w krajach, z którymi Polska nie ma podpisanej takiej umowy, nie wpływa w żaden sposób na wypłatę emerytury.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Komentarze (13)

 • gosc(2018-11-17 17:28) Zgłoś naruszenie 90

  a jak jest z tym przechodzeniem tych osób w czerwcu, przecież to jest najgorszy przelicznik, czy mogą sobie np. wybrać przejście na emeryturę w lipcu aby nie tracić na wysokości emerytur, a dla osób pobierających ok. 1200-1700 zl to nawet te ok. 100 zł więcej o rarytas

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • gosc(2018-11-18 09:22) Zgłoś naruszenie 81

  państwo prawa nie jest jednakowe dla wszystkich

  Odpowiedz
 • emerytka(2018-11-17 18:14) Zgłoś naruszenie 59

  Jakie to jest prawo i sprawiedliwość. To banda i złodziejstwo. Jedni pracują i pobierają emerytury a drudzy chcąc otrzymać emeryturę muszą rozwiązać umowę o pracę. To mi prawo. Kto je uchwalił. Okradanie i nic więcej. Złodziejstwo.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Emeryt(2018-11-17 14:55) Zgłoś naruszenie 32

  Dlaczego tak nie jest przy emeryturach pomostowych gdzie warunkiem jest rozwiązanie stosunku pracy. Polska to państwo pół prawa.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Giovanna (2019-06-06 20:26) Zgłoś naruszenie 00

  Cóz to za kraj,w którym nie ma miejsca dla ludzi uczciwie pracujących? Pieniądze z OFE zniknęły...?! Pochwala sie nieróbstwo. Matki 4+ dostają, które nigdy nie podejmowały pracy zawodowej , dostają emerytury od państwa. Natomiast matki, które urodziły, wychowały 4 i więcej dzieci I PRACOWAŁY, BĄDŹ PRACUJĄ, nie dostają NIC!!! Pracowały awodowo i wychowywały dzieci, wiem ze można to pogodzić. Jestem pacująca matką pięciorga dzieci ( w tym bliźniąt ).

  Odpowiedz
 • Janeczka (2020-04-07 17:27) Zgłoś naruszenie 00

  Moje pytanie brzmi czy przed uzyskaniem wieku emerytalnego trzeba pracować zawodowo? A jeśli się nie pracuje?

  Odpowiedz
 • Janeczka (2020-04-07 17:22) Zgłoś naruszenie 00

  Moje pytanie brzmi czy przed uzyskaniem wieku emerytalnego trzeba pracować zawodowo? A jeśli się nie pracuje

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane