statystyki

Pracownicze plany kapitałowe idą szybko przez Sejm

autor: Grzegorz Osiecki27.09.2018, 07:48; Aktualizacja: 27.09.2018, 08:20
Wrócił temat przesunięcia wejścia w życie obowiązku tworzenia PPK o kolejne pół roku.

Wrócił temat przesunięcia wejścia w życie obowiązku tworzenia PPK o kolejne pół roku.źródło: ShutterStock

Komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o PPK. To oznacza, że już na kolejnym posiedzeniu Sejmu odbędzie się jego drugie czytanie.

Komisja przyjęła wprawdzie poprawki do projektu, ale miały one głównie charakter legislacyjny i doprecyzowujący przepisy. Najważniejsza zmiana dotyczy przywrócenia zapisów o relacjach między istniejącymi pracowniczymi programami emerytalnymi a wprowadzanymi PPK.

W ustawie, którą rząd przysłał do Sejmu, był zapis, że zwolnieni z tworzenia PPK będą pracodawcy, u których przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli 1 stycznia 2019 r., działał PPE, do którego należało co najmniej 25 proc. pracowników. Rząd zgodził się podczas prac w komisji zastąpić ten przepis regułą, że nie trzeba tworzyć PPK, jeśli w momencie obowiązku ich powstania w danej grupie pracodawców działa PPE na wspomnianych wyżej warunkach. Mimo że ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2019 r., obowiązek tworzenia PPK będzie uaktywniał się stopniowo co pół roku, począwszy od 1 lipca 2019 r. u największych pracodawców.

– Intencją było, by PPE nie służyły do obchodzenia obowiązku tworzenia PPK – podkreśla Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Tym samym komisja rekomenduje Sejmowi wersję, która była umieszczona w projekcie ustawy na początku prac rządowych i została zmieniona, gdy był on przyjmowany przez Radę Ministrów. Ta poprawka może uspokoić pracodawców.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • mark(2018-09-27 12:14) Zgłoś naruszenie 50

  A kiedy ten wspaniały sejm,ogłosi 35/40 lat pracy płaconych składek ZUS=dobrowolna emerytura.

  Odpowiedz
 • 40 lat pracy(2018-10-10 18:48) Zgłoś naruszenie 20

  Szanowna Komisjo Finansów wy się nie zajmujcie bzdetami bo za co wam tam płacą tylko zajmijcie się ustawą by można było przechodzić na emeryturę po 35 latach pracy kobiety i 40 latach pracy mężczyzni bo my mamy już dość pracować na nierobów którzy przechodzą na emeryturę po paru latach pracy , a my pracując od 15 roku mamy dalej harować byście wy mogli robić dobrą minę dla innych , ale pamiętajcie że wybory się zbliżają i zobaczymy jak będziecie śpiewać jak poparcie wam rządzący będzie spadać

  Odpowiedz
 • Czy PiS jest sprawiedliwy. Inspektor Pracy(2018-09-27 15:28) Zgłoś naruszenie 20

  ......W szkołach RP i na studiach prawniczych powinno się uczyć młodzież ,że wszystko,dosłownie wszystko można ludziom (obywatelom) ukraść łamiąc prawo, czy nie stosując prawa ,czy to wręcz poprzez Uchwalanie Złodziejskiego prawa przy udziale przestępczych niby nawet demokratycznych Sądów. Przykładem niech będzie wstecznie działająca gdyż z 2008r na 1998r Ustawa o Emeryturach POmostowych kradnąca przy współudziale TK wiek emerytalny osobom które do 2008roku miały przepracowane ponad 30 lat wogole a w szkodliwych i nieb warunkach pracy nawet 25 lat pracy tylko dlatego ze na 1998rok wstecznie wyznaczonej daty nie miały 25 lat pracy łącznie ponieważ były młodsze niż rocznik 1958 czyli Tuska. Robotnicy którzy pracowali od 15r zycia z sobotami i świętami na wszystkich zmianach w oparach np: rtęci, promo izotopów promieniotwórczych , przy pyłach i gazach wybuchowych oraz trujących , z urządzeniami niebezpiecznych napięć i bardzo wysok temp oraz wysok cisnień - i wszystkich tych naraz ..mają teraz kłopot gdyż Ich okradziono cynicznie i bezczelnie a Oni w sytuacji „każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości czyli zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy ( bez renty ani emerytury). "są zagrożeni..I TK tez to klepnął że jest OK a potem Tusk podniósł Im jeszcze o kolejne już 2 lata do 67r zycia. . Nawet Komorowski to zrozumiał tyle ze na potrzeby wyborów Rezydenckoch:......przed II turą wyborów Komorowski się obudził z letargu i nagle ogłosił-: „ .. zmieniam zdanie. Prezydent przychyla się do propozycji związków zawodowych i rozważa, żeby o emeryturze nie decydowało jedynie kryterium wieku. Prezydentowi chodzi przede wszystkim o sytuację osób, które bardzo wcześnie zaczęły pracować i regularnie odprowadzają składki. To zazwyczaj ludzie starszej daty , w tym pracownicy fizyczni. Po "reformie 67" będą pracować dłużej niż osoby lepiej wykształcone, które wchodzą na rynek pracy później - tłumaczyła na łamach "Rzeczpospolitej" Irena Wóycicka, prezydencki doradca. - W ich przypadku można rozważać wprowadzenie stażu 40 lat opłacania składek jako kryterium przejścia na emeryturę przed ukończeniem 67. roku życia. W innym miejscu piszą:"Jak podkreśliła, intencją Kancelarii Prezydenta jest znalezienie rozwiązania, które pozwoli osobom o długim stażu pracy, które zaczęły pracę np. w wieku 18 lat i cały czas pracowały, przejść na emeryturę nieco wcześniej. "Aby skorzystać z nowej emerytury, trzeba było rozpocząć pracę przed ukończeniem 20 lat" - no cóż ,biedak nie chciał przyjąć do wiadomości że w tym kraju ludzie zaczynali prace składkową także w wieku 15 lat życia .”ale złodziejstwa ,tego złodziejstwa już nikt do dzisiaj nie chce odkręcić i naprawić .Nie można rozdawać po 500 zł mówiąc tym co na to pracowali ....nie ma na Wasze emerytury!

  Odpowiedz
 • okradziona z OFE(2018-09-27 23:04) Zgłoś naruszenie 20

  nie dajcie się oszukać, bo już nasz wcześniej okradziono z OFE, PPK jest po to aby zebrać od was naiwnych pracujących pieniądze a później rząd tak jak z OFE wam zabierze. NIE DAJCIE SIĘ, TO KŁAMSTWO

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane