statystyki

Można odliczyć wyższą składkę KRUS

autor: Mariusz Szulc13.09.2018, 07:24; Aktualizacja: 13.09.2018, 07:54
rolnik traktor

Zasadniczo rolnicy powinni płacić składki emerytalne do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w miesięcznej wysokości równej 10 proc. emerytury podstawowej (obecnie jest to 91 zł).źródło: ShutterStock

Rolnik, który prowadzi działalność gospodarczą, może odliczyć podwyższoną część składki do KRUS, bo ma ona związek z przychodem – zapewnił wiceminister finansów Piotr Nowak w odpowiedzi na poselską interpelację.

Zapowiedział, że interpretacje indywidualne, w których prezentowane jest odmienne stanowisko, zostaną przeanalizowane „pod kątem ich prawidłowości”.

Zasadniczo rolnicy powinni płacić składki emerytalne do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w miesięcznej wysokości równej 10 proc. emerytury podstawowej (obecnie jest to 91 zł). Jeśli uruchomią firmę, to dalsze opłacanie składek do KRUS jest uzależnione od spełnienia określonych warunków (nadal muszą prowadzić działalność rolniczą, złożyć odpowiednie oświadczenie w Kasie itd.). W takim wypadku miesięczna składka do KRUS jest dwukrotnie wyższa (182 zł), co wynika z art. 17 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2336 ze zm.).


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane