statystyki

Przy ustalaniu wysokości emerytury liczą się również zeznania świadków, nie tylko dokumenty

autor: Paulina Szewioła21.08.2018, 07:17; Aktualizacja: 21.08.2018, 08:41
emerytura

Ubezpieczony złożył odwołanie, wnosząc o zmianę decyzji przez ponowne ustalenie wysokości świadczenia z uwzględnieniem zarobków w latach 1970–1974.źródło: ShutterStock

Przy ustalaniu wysokości emerytury należy uwzględnić nawet nieudokumentowany okres zatrudnienia. Ubezpieczony musi jednak przedstawić wiarygodne zeznania świadków na okoliczność świadczenia pracy.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, któremu ZUS odmówił ponownego ustalenia wysokości emerytury, wskazując, iż po przeliczeniu najkorzystniejszy jest wskaźnik, który pierwotnie zastosował.

Ubezpieczony złożył odwołanie, wnosząc o zmianę decyzji przez ponowne ustalenie wysokości świadczenia z uwzględnieniem zarobków w latach 1970–1974. W ocenie mężczyzny organ rentowy błędnie obliczył wskaźnik podstawy wymiaru, pomijając jego rzeczywiste zarobki z uwagi na brak dokumentów poświadczających wysokość pensji. Dostępne dane wskazywały bowiem tylko na stawkę godzinową wynagrodzenia ubezpieczonego, jednak nie uwzględniały liczby przepracowanych godzin.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • mark(2018-08-25 08:07) Zgłoś naruszenie 50

    Jeśli PIS marzy o wygranych wyborach,system emerytalny musi być prosty i sprawiedliwy.A więc zasłużone emerytury po 35/40 latach = dobrowolna emerytura.Tacy ludzie na nia w pełni zasłużyli.Mają wypracowany kapitał i żadna łaska .Wywalić tych niby emerytów po 15,czy 20 latach niby pracy .Konkretnie i od kiedy ,bo obiecanek mamy dosyć .Obiecywali już SLD,potem PSL itd.W przeciwnym razie na głosy takich ludzie nie macie co liczyć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane