statystyki

Nie tak łatwo ustalić staż pracy potrzebny do świadczenia przedemerytalnego

autor: Ryszard Sadlik24.05.2018, 08:55; Aktualizacja: 24.05.2018, 10:25
emerytura

4 tyle godzin pracy dziennie musi udowodnić osoba, która chciałaby zaliczyć do stażu pracę w gospodarstwie rolnymźródło: ShutterStock

Przepisy nie zawsze są precyzyjne i trzeba posiłkować się orzecznictwem. To ono, a nie ustawa, wymaga udowodnienia określonego wymiaru czasu pracy w gospodarstwie rolnym.

Świadczenie przedemerytalne służy zapewnieniu wsparcia socjalnego osobom, które utraciły źródło utrzymania nie ze swojej winy i które ze względu na wiek nie są w stanie skutecznie konkurować na rynku pracy do dnia nabycia uprawnień emerytalnych (por. uchwałę Sądu Najwyższego z 2 lipca 2013 r., sygn. akt III UZP 2/13). W praktyce istotnym warunkiem koniecznym dla uzyskania tego świadczenia jest wykazanie przez ubezpieczonego odpowiednio długiego okresu uprawniającego do emerytury. Długość tego okresu jest zróżnicowana w zależności od płci ubezpieczonego oraz pozostałych warunków nabycia prawa do świadczenia określonych przez przepisy ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Za okres uprawniający do emerytury uważa się okres ustalony zgodnie z art. 5–9, art. 10 oraz art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna). W niektórych przypadkach szczegółowe zasady nie wynikają z przepisów, a zostały wypracowane przez sądy.

Praca na roli

W praktyce często się zdarza, że osoby ubiegające się o świadczenie przedemerytalne – nie mając wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych – próbują ten brak uzupełnić, powołując się na wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym. Jest to możliwe, ponieważ ZUS obowiązany jest przy ustalaniu wymiaru okresu uprawniającego do emerytury uwzględnić nie tylko wymienione w art. 5–9 ustawy emerytalnej okresy zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych i zasiłku chorobowego, lecz także z mocy art. 10 ust. 1 przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia. Ponieważ znaczna część osób ubiegających się o świadczenie przedemerytalne wywodzi się ze środowisk wiejskich, kwestia ta ma istotne znaczenie praktyczne. ZUS niejednokrotnie kwestionuje świadczenia takiej pracy, uznając, że w rzeczywistości była to tylko pomoc rodzicom posiadających gospodarstwo rolne. Regulacja zawarta w ustawie emerytalnej nie stawia wprost wymagań, jakie należy spełniać w zakresie warunków pracy w gospodarstwie rolnym, aby okres takiej pracy mógł być zaliczony do stażu pracy. Niemniej jednak w orzecznictwie ustalony jest pogląd, że przesłanką zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, jest wymiar pracy przekraczający 4 godziny dziennie. Wskazywał na to m.in. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 17 października 2017 r. (sygn. akt III AUa 254/17), podnosząc, że warunkiem zaliczania okresów pracy w gospodarstwie rolnym do nabycia prawa do emerytury (świadczenia przedemerytalnego) jest konieczność świadczenia pracy w gospodarstwie rolnym w zakresie odpowiadającym co najmniej połowie pełnego wymiaru czasu pracy. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 18 września 2014 r., sygn. akt I UK 17/14. Ubezpieczony musi więc udowodnić, że pracował w tym wymiarze w gospodarstwie rolnym.

Skrócony okres wypowiedzenia


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • 42 lata pracy(2018-05-25 14:09) Zgłoś naruszenie 211

    I co z tego że się pracowało od 16 roku życia i dzisiaj mam już ponad 42 lata pracy i tak nie mogę iść na emeryturę tylko muszę czekać do 65 lat by przejść na emeryturę więc się pytam szlachetny i wszech wiedzący ZUS jak to jest czemu nie można przejść na emeryturę po 35 latach pracy kobiety i 40 latach mężczyzni bo nie wiadomo czy bozia da dożyć do 65 lat dla ZUS to dobrze bo będą mieć moje pieniądze na wypłatę premii dla pracowników .

    Odpowiedz
  • Zenek(2018-05-31 22:00) Zgłoś naruszenie 90

    Pewnie temat emerytury po 40 latach pracy powróci przed wyborami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane