statystyki

Nie tak łatwo ustalić staż pracy potrzebny do świadczenia przedemerytalnego

autor: Ryszard Sadlik24.05.2018, 08:55; Aktualizacja: 24.05.2018, 10:25
emerytura

4 tyle godzin pracy dziennie musi udowodnić osoba, która chciałaby zaliczyć do stażu pracę w gospodarstwie rolnymźródło: ShutterStock

Przepisy nie zawsze są precyzyjne i trzeba posiłkować się orzecznictwem. To ono, a nie ustawa, wymaga udowodnienia określonego wymiaru czasu pracy w gospodarstwie rolnym.

Świadczenie przedemerytalne służy zapewnieniu wsparcia socjalnego osobom, które utraciły źródło utrzymania nie ze swojej winy i które ze względu na wiek nie są w stanie skutecznie konkurować na rynku pracy do dnia nabycia uprawnień emerytalnych (por. uchwałę Sądu Najwyższego z 2 lipca 2013 r., sygn. akt III UZP 2/13). W praktyce istotnym warunkiem koniecznym dla uzyskania tego świadczenia jest wykazanie przez ubezpieczonego odpowiednio długiego okresu uprawniającego do emerytury. Długość tego okresu jest zróżnicowana w zależności od płci ubezpieczonego oraz pozostałych warunków nabycia prawa do świadczenia określonych przez przepisy ustawy o świadczeniach przedemerytalnych. Za okres uprawniający do emerytury uważa się okres ustalony zgodnie z art. 5–9, art. 10 oraz art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (dalej: ustawa emerytalna). W niektórych przypadkach szczegółowe zasady nie wynikają z przepisów, a zostały wypracowane przez sądy.

Praca na roli

W praktyce często się zdarza, że osoby ubiegające się o świadczenie przedemerytalne – nie mając wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych – próbują ten brak uzupełnić, powołując się na wykonywanie pracy w gospodarstwie rolnym. Jest to możliwe, ponieważ ZUS obowiązany jest przy ustalaniu wymiaru okresu uprawniającego do emerytury uwzględnić nie tylko wymienione w art. 5–9 ustawy emerytalnej okresy zatrudnienia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych i zasiłku chorobowego, lecz także z mocy art. 10 ust. 1 przypadające przed 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia. Ponieważ znaczna część osób ubiegających się o świadczenie przedemerytalne wywodzi się ze środowisk wiejskich, kwestia ta ma istotne znaczenie praktyczne. ZUS niejednokrotnie kwestionuje świadczenia takiej pracy, uznając, że w rzeczywistości była to tylko pomoc rodzicom posiadających gospodarstwo rolne. Regulacja zawarta w ustawie emerytalnej nie stawia wprost wymagań, jakie należy spełniać w zakresie warunków pracy w gospodarstwie rolnym, aby okres takiej pracy mógł być zaliczony do stażu pracy. Niemniej jednak w orzecznictwie ustalony jest pogląd, że przesłanką zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, jest wymiar pracy przekraczający 4 godziny dziennie. Wskazywał na to m.in. Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z 17 października 2017 r. (sygn. akt III AUa 254/17), podnosząc, że warunkiem zaliczania okresów pracy w gospodarstwie rolnym do nabycia prawa do emerytury (świadczenia przedemerytalnego) jest konieczność świadczenia pracy w gospodarstwie rolnym w zakresie odpowiadającym co najmniej połowie pełnego wymiaru czasu pracy. Podobnie wypowiadał się Sąd Najwyższy w wyroku z 18 września 2014 r., sygn. akt I UK 17/14. Ubezpieczony musi więc udowodnić, że pracował w tym wymiarze w gospodarstwie rolnym.

Skrócony okres wypowiedzenia


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • 42 lata pracy(2018-05-25 14:09) Zgłoś naruszenie 181

    I co z tego że się pracowało od 16 roku życia i dzisiaj mam już ponad 42 lata pracy i tak nie mogę iść na emeryturę tylko muszę czekać do 65 lat by przejść na emeryturę więc się pytam szlachetny i wszech wiedzący ZUS jak to jest czemu nie można przejść na emeryturę po 35 latach pracy kobiety i 40 latach mężczyzni bo nie wiadomo czy bozia da dożyć do 65 lat dla ZUS to dobrze bo będą mieć moje pieniądze na wypłatę premii dla pracowników .

    Odpowiedz
  • Zenek(2018-05-31 22:00) Zgłoś naruszenie 80

    Pewnie temat emerytury po 40 latach pracy powróci przed wyborami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane