statystyki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przesłać emeryturę do Australii

autor: Bożena Wiktorowska17.05.2018, 19:00
zus

zusźródło: ShutterStock

Rodzimy organ rentowy ustali i wypłaci emeryturę z tytułu polskich okresów ubezpieczenia, a instytucja australijska za czas zamieszkania w tamtym kraju.

W 1980 r. obywatel naszego kraju zdecydował się na opuszczenie Polski. Po kilku miesiącach pobytu w obozie przejściowym w Wiedniu, już jako uchodźca, wyjechał do Australii. Na swoim koncie w Polsce miał już pięć lat pracy zawodowej oraz dwuletnią zasadniczą służbę wojskową. W Australii początkowo wiodło mu się dobrze, ale w 1999 r. zachorował. Tamtejszy ubezpieczyciel przyznał mu rentę inwalidzką. W 2004 r. czytelnik wrócił do Polski, żeby opiekować się matką. Przez ostatnie lata pobierał tu zagraniczne świadczenie. Teraz zbliża się do wieku emerytalnego, więc zaczął się zastanawiać, na co może liczyć.

O wyjaśnienie tej sprawy zwróciliśmy się do ZUS. Stosunki w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych między tymi krajami reguluje umowa z 7 października 2009 r. o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a Australią (Dz.U. z 2010 r. nr 172, poz. 1160). Przepisy określają m.in. kwestie uzyskiwania emerytury przez osoby, które mieszkały w Australii w wieku produkcyjnym (tj. od 16. roku życia do uzyskania wieku emerytalnego), jak również osoby, które posiadają polskie okresy ubezpieczenia.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane