statystyki

Od emerytury z Unii też należy się składka zdrowotna

autor: Paulina Szewioła28.12.2017, 07:32; Aktualizacja: 28.12.2017, 09:01
Sprawa dotyczyła mieszkającego w Polsce mężczyzny, który prowadził działalność gospodarczą i miał ustalone prawo do emerytury z krajowego systemu.

Sprawa dotyczyła mieszkającego w Polsce mężczyzny, który prowadził działalność gospodarczą i miał ustalone prawo do emerytury z krajowego systemu.źródło: ShutterStock

Do ubezpieczenia w NFZ musi zostać zgłoszona osoba, która oprócz zagranicznego świadczenia pobiera również polskie.

Sprawa dotyczyła mieszkającego w Polsce mężczyzny, który prowadził działalność gospodarczą i miał ustalone prawo do emerytury z krajowego systemu. Regularnie opłacał składki zdrowotne z obydwu tytułów. Co miesiąc wypłacana była mu także hiszpańska emerytura. Z tego świadczenia bank również potrącał należności na NFZ w wysokości 9 proc.

Mężczyzna zwrócił się do NFZ z wnioskiem o interpretację przepisów. Chciał bowiem wiedzieć, czy z tytułu otrzymywanej z Hiszpanii emerytury podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego na terenie Polski. W jego ocenie od wypłacanego świadczenia nie powinna być potrącana składka na ten cel. Skoro bowiem emerytury przelewane obywatelom Hiszpanii nie są pomniejszane o tego rodzaju należności, to od świadczenia otrzymywanego przez mężczyznę z tego samego systemu również nie powinny. Inne podejście naruszałoby, w jego ocenie, zasadę równego traktowania obywateli UE.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Jak zaoszczędzić miliardy złoty w Budżecie Państwa(2017-12-28 15:15) Zgłoś naruszenie 30

    ..Jak zaoszczędzić miliardy złoty w Budżecie Państwa wydatkowane na leki bez szkody dla kogokolwiek! Każdy z Nas kupując lek kupuje w paczce po kilka „blistrów” leku jako komplet. Często ,bardzo, bardzo często, wielu z pacjentów po tzw. początkowej dawce ,musi odstawić lek lub go zmienić po konsultacji z lekarzem ,gdyż nie toleruje przepisanego/zaleconego leku. Wystarczy wprowadzić obowiązek sprzedaży dawek pilotażowych (próbnych) – dopiero po ich zażyciu pacjent decydował by się/ był obowiązany do kupna leku w pełnym opakowaniu. Miliony zaoszczędzonych dopłat z budżetu . Brak zbędnych zalegających opakowań w apteczkach ,domowych -same ,same zyski!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane