statystyki

Plany emerytalne nie zachwyciły. Zastrzeżenia KNF do rządowej emerytury plus

autor: Bartek Godusławski, Grzegorz Osiecki19.03.2018, 07:55; Aktualizacja: 19.03.2018, 08:21
emeryci, emerytura, seniorzy, emeryt

Komisja Nadzoru Finansowego ma szereg zastrzeżeń do rządowego pomysłu na „emerytury plus”.źródło: ShutterStock

Do Ministerstwa Finansów spływają właśnie pierwsze opinie do projektu pracowniczych programów kapitałowych. Najistotniejszą wydaje się opinia Komisji Nadzoru Finansowego, bo to urzędnicy tej instytucji mają trzymać pieczę nad całym systemem PPK. Lista uwag i zastrzeżeń, jakie mają eksperci nadzoru, jest długa i liczy aż 56 stron, niemal tyle co cała ustawa.

Wątpliwości KNF budzi m.in. to, że plany kapitałowe, wbrew temu co mówią ich autorzy, nie są do końca systemem dobrowolnym. Pracownik bowiem podejmuje decyzję o tym, czy chce w ten sposób oszczędzać, a jeśli tak, to pracodawca ma obowiązek dać mu taką możliwość.

– Istnieją zatem bardzo silne przesłanki, by PPK traktować nie jako „dobrowolne”, ale „quasi-obowiązkowe” oszczędności emerytalne, co oznacza przeniesienie istotne ciężaru odpowiedzialności za poprawne funkcjonowanie systemu (w szczególności ochronę interesu członka PPK) na regulatora i organ nadzoru, co w projekcie nie zostało dostatecznie wyartykułowane i wydaje się być zbyt mało zaakcentowane – czytamy w opinii KNF.

Nadzór zwraca też uwagę, że powoływanie się na sukces dobrowolnych form oszczędzania w Wielkiej Brytanii może prowadzić do błędnych założeń, że plany kapitałowe w Polsce okażą się równie popularne. W 2015 r. na Wyspach z podobnego typu formy oszczędzania zrezygnowało zaledwie 10 proc. uczestników. To nie znaczy, że u nas będzie podobnie. Bowiem aż 40 proc. Brytyjczyków oszczędzało już w jakiejś formie indywidualnych lub pracowniczych planów.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • i znowu chcą ukraść kase -Inspektor Pracy(2018-03-19 10:52) Zgłoś naruszenie 190

  Kolejny skok na kase przez kolejnych oszustów i zlodziei którzy z faktycznego przymusu czynia rzekomo dobrowolne. Posłuchajcie złodzieje którzy zamierzacie zarządzać tym przymusem. Jeżeli Wy mozecie ta kase potencjalnie przerąbać na wlasne cele i płace waszymi sposobami to kazdy z nas moze ją rownie dobrze przepić z ulga dla naszej psychiki a to oznacza że wasza troska jest nie potrzebna. Lepiej zwróćcie kase do ZUSu z prywatyzacji a niep...rdo... że dzieci na nas maja robić gdyż my na swoje emerytury pracujuąc od nierzadko 15 r zycia także w soboty i swieta oraz w szkodliwych i nieb warunkach pracy z których nas ustawa pomostowa okradliście aż za duzo odłożyliśmy.

  Odpowiedz
 • Kuba(2018-03-19 12:50) Zgłoś naruszenie 133

  ......Udowodnijcie Mi ,że te pieniądze sa Wasze,--- "Donald Tusk"............... Dopóki nie zobacze go zakutego w kajdanki ,zatrudnionego w kamieniołomach przy niebezpiecznych i szkodliwych warunkach pracy takich jak promieniowanie radioaktywne,rtęć ,cisnienia ,napięcia ,pyły wybuchowe itp, dopóki tego wandala,nieroba zyciowego i cwaniaczka robiacego burdy na stadionach i cpającego, gdy inni pracowali od młodych lat a bezczelnie mówiącego tym Innym "cieszcie sie że mieliście prace"nie zobacze tyrającego w kajdankach -w zadne Państwo nie uwierzę. I POmyśleć że to byd..le ma prawo do emerytury w wieku 60 lat i to my Polacy mamy ja mu finansować.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • a(2018-03-19 12:06) Zgłoś naruszenie 80

  TvKB(51 minut temu) Zgłoś naruszenie 10 Błędem jest przekazanie ubezpieczenia emerytalnego w ręce instytucji prawa prywatnego, gdyż koszty obsługi będą o wiele wyższe od kosztów państwowego ZUS-u, nie wspominając już o ryzyku bankrutctwa, które, w przeciwieństwie do instytucji prawa prywatnego, państwowej instytucji ZUS nie grozi, gdyż państwo z reguły nie bankrutuje, mając zawsze możliwości podniesienia podatków i całkiem inny rating kredytowy niż prywatne instytucje. Jeżeli państwo odda większość swoich zobowiązań w ręce prywatne, wówczas usprawiedliwione będzie pytanie obywateli, po co nam takie państwo

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane