statystyki

Emeryci nie skorzystają z dobrej koniunktury. Waloryzacja emerytur mogłaby być wyższa

autor: Bożena Wiktorowska27.06.2017, 07:29; Aktualizacja: 27.06.2017, 08:22
pieniądze

Związkowcy obstawali, żeby rząd i pracodawcy zgodzili się na przyjęcie rozwiązania, aby podstawą zwiększenia wskaźnika waloryzacji było 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.źródło: ShutterStock

W przyszłym roku wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniesie 102,4 proc., czyli tyle, ile rząd zarekomendował Radzie Dialogu Społecznego. Wczoraj w czasie połączonego posiedzenia zespołów RDS ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz ubezpieczeń społecznych nie udało się wypracować partnerom społecznym wspólnego stanowiska w tej sprawie.

A to oznacza, że do połowy lipca Rada Ministrów przygotuje rozporządzenie określające, że podstawą zwiększenia wskaźnika waloryzacji będzie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym.

– Jeszcze nigdy nie udało się ustalić wspólnego stanowiska w sprawie waloryzacji. Ze względu na stan finansów publicznych jedynym rozwiązaniem możliwym do przyjęcia jest rządowa propozycja. W całym systemie emerytalnym brakuje 75 mld zł. To różnica między wpływami ze składek a wydatkami na emerytury górnicze, rolnicze i służb mundurowych. Jeśli się do tego doda zwiększone wydatki związane z obniżeniem wieku emerytalnego, to nie można mówić o wyższej waloryzacji – tłumaczy Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • Inspektor Pracy(2017-06-27 09:46) Zgłoś naruszenie 158

  Nie płaczcie nad tymi dotychcasowymi emerytami. Czas aby i Im ponownie przeliczyć emeryture czyli kapitał poczatkowy ,rewolaryzacji przez ilośc miesięcy dozycia w chwili odejścia na emeryture . Dlaczego niegodnie z konstytucja RP dzieli sie obywateli na starszych i mlodszych czyli stary i nowy system liczenia.

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • ?(2017-06-27 09:40) Zgłoś naruszenie 133

  to jednak autor artykułu zauważył, że jest lepsza koniunktura

  Odpowiedz
 • cd(2017-06-27 12:43) Zgłoś naruszenie 134

  Dlaczego w systemie emerytalnym tak jaskrawo łamana jest konstytucja? Tutaj należałoby się bardziej dosadne określenie: Konstytucja jest gwałcona... W żadnej innej dziedzinie nie jest tak jaskrawo łamana zasada równości. Polacy są tutaj podzieleni na równych i równiejszych, w zależności od płci, wykonywanego zawodu, przynależności do określonej grupy społecznej...Jednych obciąża się płaceniem składek na emeryturę, innym płaci się z budżetu, i ci najczęściej mają emeryturę dużo wyższą. Jednym oblicza się wg nowych zasad itd.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Przyszła emerytka(2017-06-28 11:03) Zgłoś naruszenie 81

  Ciągle piszą źe dla emerytów nie ma pieniędzy a gdzie są składki od przepracowanych lat pracy przecież Państwo im za darmo nic nie daje oni sami sobie na to zapracowani. Ja wychowałem 3 dzieci przepracowanych 35 lat mam przejść na emeryturę w tym roku i każda zmiana zmniejsza mi hipotetyczną emeryturę.Mój mąż całe życie pracował i nie doczekał emerytury a takich osób jest dużo więcej nie piszcie że dla emerytów nie ma pieniędzy bo to skandal Przestańcie kosztem emerytów faworyzować inne grypy osób bo tego już nie można czytać Czas zadbać o emerytów a nie wiecznie nabija ich w butelkę Pozdrawiam przyszły rozgoryczony emeryt

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • qwerty(2017-06-28 17:45) Zgłoś naruszenie 70

  Dlaczego piszecie "wyniesie 102,4%", skoro nie wiadomo, ile wyniesie ? To tylko przymiarka budżetowa. Dokładnie będzie wiadomo w 7 dniu roboczym lutego 2018r, gdy podany zostanie realny wzrost wynagrodzeń w 2017r w styczniu 2018r - średnioroczna inflacja w 2017r w gospodarstwach emerytów i rencistów.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • EWA(2017-06-29 07:24) Zgłoś naruszenie 52

  .."To różnica między wpływami ze składek a wydatkami na emerytury górnicze, rolnicze i służb mundurowych. " - wystarczy zlikwidować niekonstytucyjne przywileje!!!!! Wszyscy politycy obłudnie deklarują miłość do Konstytucji i łamią ją celowo i świadomie dzieląc obywateli na lepszych i gorszych. Czas na zmianę "elity"(??) politycznej.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane