ZUS nie bank, składek nie odda. Rząd nie zwróci pieniędzy wpłacanych na emerytury

autor: Bożena Wiktorowska13.02.2017, 07:19; Aktualizacja: 13.02.2017, 10:19
emeryt, emerytura

Eksperci nie mają wątpliwości, że propozycja zmian jest wyjątkowo niebezpieczna.źródło: ShutterStock

Prawo do emerytury z ZUS będą mieć tylko osoby, które udowodnią 15 lat opłacania składek. Jeśli zabraknie im choćby kilku dni, nie dostaną nic. To najnowszy pomysł rządu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (103)

  • Abc(2017-02-14 17:54) Zgłoś naruszenie 10

    A co z leniami pracującymi na czarno, z więźniami, oni też maja emeryturę. Pytam się za co. Mają pełen wikt i opierunek. Lepiej żyją niż ciężko pracujący Polak. A jak zwykle mały Polak musi być oskubany. Niech podniosą progi podatkowe. Bogatych opodatkować tak jak na zachodzie, a nie zostawiać podatek liniowy. I ci bogaci śmieją się w oczy i drwią.

    Odpowiedz
  • no tak(2017-02-14 11:50) Zgłoś naruszenie 12

    Głupi Naród na nic lepszego nie zasługuje ! zdychajcie s-syny !

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt rewolucjonista(2017-02-13 11:54) Zgłoś naruszenie 11

    Nie ma dobrego rozwiązania systemu emerytalnego. Rząd krok po kroku przygotowuje się do wprowadzenia emerytury obywatelskiej. Otrzymując emeryturę czy jakiekolwiek świadczenie, a które nie wystarczy na opłacenie bieżących opłat . Spowoduje, że ludzie się zorganizują i wyjdą na ulice. Dojdzie do wielkich protestów, i przestaną istnieć obecne partie polityczne ! Populiści doprowadzą do krwawych rozliczeń nomenklatury okrągłostołowej, która doprowadziła do biedy i bankructwa itd.

    Odpowiedz
  • asdf (2017-02-13 13:27) Zgłoś naruszenie 10

    Porównywanie do Wielkiej Brytanii nie ma sensu. W Wielkiej Brytanii osoba samozatrudniona mająca małe dochody płaci national insurance jedynie £2.80 / tydzień czyli ok £156 rocznie. Przy rocznych dochodach £10000 składki wyniosą około 1.6% dochodów. I mając niskie dochody ludzi stać na płacenie tych składek. A w Polsce? Ludzie kombinują i nie płacą, bo przy niskich dochodach większość czasu pracuje się na ZUS. Zmiana najbardziej potrzebna to uzależnienie składek od dochodow, dopiero potem można liczyć na to ze samozatrudnieni będą płacić przez 15 lat.

    Odpowiedz
  • łowczy 54(2017-02-13 10:11) Zgłoś naruszenie 12

    Pani Premier,dla czego nie ustalicie górnej granicy poboru 500+???przecież bogaty tej jałmużny nie potrzebuje.Czy to sprawia Wam taką trudność??? ustalić np:3000 brutto na jedną osobę,jak przekracza nie należy się i finał,to takie proste,a nie okradać emerytów i rencistów z tego co przez lata sobie wypracowali,bo Wy ciągle myślicie komu tu jeszcze zabrać aby na to przedsięwzięcie wystarczyło.Dojdzie do tego,że wszyscy emeryci co pracowali i otrzymali emerytury za komuny będą musieli połowę oddać o to Wam chodzi???Zastanówcie się co robicie,bo czas ucieka nie ubłagalnie i do wyborów coraz bliżej,a na sondaże nie patrzcie bo Pan Komorowski już miał okazję się przekonać jaka to prawda.

    Odpowiedz
  • :)(2017-02-13 13:49) Zgłoś naruszenie 12

    Tak jest! I wypad do roboty wszystkie niepracujące baby zajmujące się dziećmi i domem! Obniży się koszt 500+, bo zaczną zarabiać. I bezrobocie się zmniejszy bo trzeba będzie przedszkolanki i opiekunki do dzieci zatrudniać i przedszkola nowe budować. I budowlańce będą miały prace. I Polska będzie silniejsza i wspanialsza! BRAWO PIS!!!!

    Odpowiedz
  • Myślący emeryt (2017-02-13 10:01) Zgłoś naruszenie 01

    Wyliczenie emerytury powinno być od uskładanych składek , ale rewaloryzacja powinna być już od lat , od dawna jednakowa dla wszystkich i ten co ma tysiąc zł. i ten co ma 5 tys. czy więcej powinien otrzymać tą samą kwotę rewaloryzacji , a to dlatego , że tych uskładanych składek dawno już nie ma , nie pracują , nie procentują , dlatego nie może być procentowej rewaloryzacji !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Odpowiedz
  • jola(2017-02-20 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    Mam przepracowane 9 lat i 9 miesiecy od lat nie pracuje,a to dlatego ze musialam opiekowac sie schorowana mama/kiedys rzad nie dawal tych 520 za opieke/jak mama zmarla zaczelam szukac prace,a ze mam 54 lata nigdzie jej nie moge zdostac.Chetnie podjelabym prace bo z pensji meza zyjemy na styk z kalkulatorem w reku.a czesto brakuje i pozyczamy ,a potem oddajemy.Jakim prawem rzad chce mnie okrasc?Przed wielu laty gdy zrobiono dewaluacje z 200 tys jakie mialam na ksiazeczce mieszkaniowej zostalo 20 zl.Wtedy rzad okrad i teraz chce zrobic to samo.Jesli nie chca placic niech oddadsza wklad jaki zabrano na zus z mojej pensji.

    Odpowiedz
  • Obywatelka(2017-02-15 10:29) Zgłoś naruszenie 01

    35-40 lat pracy lub 60-65 zycia I min 25-30 lat pracy wtedy emerytura to bedzie sprawiedliwe ,oraz bez piramid zarobkowych tylko zalezne od pracy I wiedzy wszyscy odprowadzaja skladki .Wtedy beda pieniadze ,kto chce to nazbiera Lata pracy I wychowa dzieci a nie za darmo rozdawac kase wystarczy po 200 zl na kazde dziecko, Ja pracowalam I dzieci wychowalam ,wyksztalcilam I sie da Emerytury po latach 35-40 pracy nie ale zapomogi I 500plus tak pomyslcie niby madrzy politycy.

    Odpowiedz
  • Tak powinno być ! (2018-01-10 22:06) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej zrobić dobrowolność płacenia składek. Co miesiac sam zus 1200 zl . Ja sam wiem co z kasą robić.

    Odpowiedz
  • Smile(2017-02-19 03:30) Zgłoś naruszenie 00

    Hmm, a jednak partia zlodziejska. W sumie po podpis.c.e.tta nic juz mnie nie zdziwi. Oczywiscie to dla naszego dobra, a jakze bezpiecznego dobra. Wlasciwie nie widze powodu, aby przestac wierzyc w ichnie wielkie hasla.nie boje sie mixu, tam gdzie zyje istnieje on juz jakis czas i ludzie czuja sie wolni, bo panstwo ich nie ograbia. A u nas jak zwykle...wspolczuje tym, ktorzy nie maja gdzie wyjechac.

    Odpowiedz
  • edrfa(2017-02-13 12:16) Zgłoś naruszenie 03

    Nie da sie zabrać czegoś czego już dawno NIE MA te składki przejedli dzisiejsi emeryci !!! Jeżeli Z PAństwa ktoś wierzy że cos dostanie ze składek które teoretycznie uzbierał to jest w błedzie. Wiec jesli mozna liczyc na emeryture obywatelska to super bo cokolwiek bezie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz