statystyki

Waloryzacja świadczeń to nie podwyżka

autor: Anna Kwiatkowska23.02.2017, 19:00
emeryt-świadczenia

Czymś innym byłaby natomiast wprowadzona przez rządzących podwyżka – czy to kwotowa, czy to procentowa w oderwaniu od inflacji i wzrostu wynagrodzeńźródło: ShutterStock

Waloryzacja jest zależna od poziomu inflacji i wzrostu wynagrodzeń. Niezależnie od niej wprowadzono w tym roku podwyżkę najniższych świadczeń.

Jak co roku, 1 marca to czas waloryzacji rent i emerytur. Jak szczegółowo opisywaliśmy w tygodniku „Kadry i Płace” z 12 stycznia 2017 r. (DGP nr 8), rząd zdecydował się na wprowadzenie waloryzacji mieszanej, tzn. procentowej i kwotowej. Pobierającym najniższe świadczenia zagwarantowano bowiem ich podwyższenie o minimalną kwotę 10 zł. Wszystko dlatego, że waloryzacja nie jest przeprowadzana współczynnikiem stałym, ale zależnym od inflacji i wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. A te w ubiegłym roku wzrosły niewiele, co oznacza, że emeryci i renciści otrzymaliby świadczenia wyższe zaledwie o symboliczne kwoty.

Temat waloryzacji wywołuje kontrowersje, które sprowadzają się w zasadzie do krytyki rządzących, że waloryzacja nie jest wyższa. Większość ubezpieczonych nie rozumie bowiem samej idei waloryzacji, która, co trzeba podkreślić, nie jest podwyżką świadczeń – są to dwa różne mechanizmy.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • emeryt(2017-02-23 22:07) Zgłoś naruszenie 483

    i tym sposobem raz ustalona emerytura utrzymuje się na stalym poziomie, a ceny wzrastają, opłaty wzrastają, a emeryt nie korzysta ze wzrostu gospodarczego , dajcie wszystkim uczciwą podwyżkę, opracujcie nowy sposób waloryzacji...

    Odpowiedz
  • Waloryzacja...(2017-02-23 22:36) Zgłoś naruszenie 361

    Waloryzacja swiadczen emerytalnych nie jest podwyzka emerytury z tytulu awansu, to oczywiste. Ale waloryzacje mozna przeprowadzac na rozne sposoby, wsrod ktorych mozna wyroznic bardzie lub mniej przyjazne dla seniorow. W Polsce stosuje sie raczej mniej przyjazne i jeszcze w postaci podatku PIT zabiera sie im najwyzszy odsetek do budzetu panstwa czyli 10,25%, gdy przecietnie danina PIT do budzetu wynosi okolo 7% wynagrodzenia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kawu(2017-02-23 22:26) Zgłoś naruszenie 340

    Kolejny rok,kolejna "waloryzacja",a ja dostaje grosze.Moja emerytura z 2006roku wnet osiagnie poziom najnizszej krajowej pensji.A przeciez przepracowalem prawie 50 lat i nie nalezala wtedy do najgorszych!

    Odpowiedz
  • Jasiek(2017-02-23 22:18) Zgłoś naruszenie 332

    W wiekszosci krajow OECD waloryzacja emerytow odbywa sie wedlug 100% wskaznika wzrostu wynagrodzen i jest OK.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ItalZb (2017-02-24 21:25) Zgłoś naruszenie 320

    Jedno wielkie oszustwo- emeryci będą o was pamiętać przy wyborach!

    Odpowiedz
  • ego-n(2017-02-24 19:53) Zgłoś naruszenie 312

    To kpina z ludzi, którzy całe życie pracowali, aby na emeryturze żyć godziwie! Te 10+ to jałmużna upokarzająca liczną rzeszę Polaków, którym nawet z emerytur pobiera się podatek, z którego finansuje się tzw. 500+ czyli zachętę dla ubogich, aby się jeszcze bardziej rozmnażali, powiększając ubóstwo w Polsce!

    Odpowiedz
  • retro(2017-02-24 14:55) Zgłoś naruszenie 260

    ...i ty będziesz emerytem, zmień niekorzystny system waloryzacji czy podwyżek emerytur, pracodawcy dbają o podwyżkę dla pracownika, a posłowie ,rząd powinien zadbać o uczciwą podwyżkę emerytur, nie tylko najnniższych, siła nabywcza emerytur maleje, co to jest dać emerytowi na rok 3-10zl, to jest chore, pani minister pracy nie myśli o ludziach starszych , jedno ma w głowie 500+....

    Odpowiedz
  • Najgorzej w Polsce maja ludzie starzy(2017-02-25 10:54) Zgłoś naruszenie 250

    Nawet Prof. Balcerowicz niedawno powiedzial: "Najgorzej w Polsce maja ludzie starzy". --- Zgadzam sie z wypowiedzia Prof. Balcerowicza.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • tysiąc złotych(2017-03-10 00:04) Zgłoś naruszenie 181

    Jarosław Bolesław II Ka. oddaj nasze 1000 zł. !!!

    Odpowiedz
  • mn(2017-03-09 23:51) Zgłoś naruszenie 172

    PIS-iory oszukują miało być minimum 1000 zł. emerytury/renty (słownie: m-i-n-i-m-u-m tysiąc złotych), a nie jest. Niektórzy dostają 650 zł.,czyli gdzie jest ten obiecany przed wyborami 1000 zł.

    Odpowiedz
  • porucznik(2017-02-24 11:44) Zgłoś naruszenie 164

    przepracowanych 45 lat byłem na najniższej krajowej dostałem emeryturę ochłapy bo sponsorzy oszukiwali teraz 10 zł.podwyszki jak pracowałem to dla kraju było dobrze teraz nie rentowny to go trzeba olać rać sobie sam aż zdechniesz bo opłaty i na jedzenie nie starczy co dalej jak zachorujesz na ibuprom ci nie starczy.w takim kraju żyjemy

    Odpowiedz
  • Warsz1417(2017-02-25 13:20) Zgłoś naruszenie 142

    Od 1 marca 2017 r. minimalna wysokość emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie z 882,56 zł do 1000 zł, czyli uległa zwiększeniu o 117,44 zł, tj. o 13,3%, podczas gdy NORMALNYM emerytom, którzy WYPRACOWALI wyższe emerytury, np. NIE mundurowe 3000 zł, waloryzacja wyniesie „AŻ” 0,44%! Lenie, obiboki, jednakowożołądkowce bolszewickie ZA NIC DOSTANĄ PONAD 13% powyżej inflacji i to z podatków tych, którzy załapią się na 0,44%, ale za to „aż” o 0,2% WIĘCEJ niż w poprzednim roku!

    Odpowiedz
  • obserwator (2017-02-25 11:25) Zgłoś naruszenie 121

    Oszuści i darmozjady . Dobrze ze za te 7000 zł.+ inne dodatki zyjecie do pewnego czasu i ten u gory was rozliczy bo wy wszyscy dostaniecie emerytury a juz napewno na nich wyladujecie .Jestescie szubrawcami narodu i prawdziwy czlowiek z sercem nigdy nie postanowi rzadzic w polskim sejmie bo bedzie to swiadczylo o jego bezradnosci i bezdusznosci . Wy wszyscy w Sejmie jestescie na granicy osmieszenia ,a upadku .Upadku wlasnych zasad i czlowieczenstwa !!!

    Odpowiedz
  • no tak(2017-02-24 12:09) Zgłoś naruszenie 114

    do rządu : --uj w am w d-pę na powiem, żeby wam przyjemności nie czynić !

    Odpowiedz
  • emeryt(2017-02-27 11:49) Zgłoś naruszenie 100

    PIS lekceważy i okrada emerytów tak samo jak robiła to PO! Już NIGDY nie zagłosujemy na PiS, bo on dba tylko o nienarodzone i dzieci a emerytów mają w...niepoważaniu! Ta złodziejska waloryzacja woła o pomstę do nieba!!!

    Odpowiedz
  • co za ****(2017-02-24 18:54) Zgłoś naruszenie 77

    TYLKO ESBEKI I NIEROBY,SZUJE ZYJA W TEJ POLEN SUPER a my umofa pełofa

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jak długo jeszcze?(2017-02-24 10:30) Zgłoś naruszenie 53

    Wyrzućcie tego starucha ze zdjęcia, bo mnie drażni. A może podesłać wam do redakcji inne zdjęcie?

    Odpowiedz