statystyki

Kiedy emeryt może wystąpić o przeliczenie świadczenia

autor: Luiza Abramczyk30.12.2016, 07:00
ZUS

Osobom, które nabyły emerytury według nowych zasad i nadal podlegają ubezpieczeniom społecznym, bo np. pracują, przysługuje prawo do ponownego obliczenia ich wysokości.źródło: ShutterStock

Od 6 marca 2016 r. pobieram emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jest to emerytura z nowego zreformowanego systemu. 17 marca 2016 r. ponownie podjęłam pracę. Czy będę mogła wystąpić do ZUS o doliczenie mi tego okresu pracy? Czy dłuższy staż pracy zwiększy moją emeryturę?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że zreformowane w 1999 r. zasady przyznawania i obliczania wysokości emerytury odeszły od długości stażu pracy jako warunku mającego wpływ na to świadczenie. Dlatego też w opisywanej sytuacji nie można mówić o doliczaniu okresu pracy, a jedynie o doliczaniu składek, jakie ubezpieczona zgromadziła w trakcie pracy na emeryturze. Pobieranie emerytury nie zwalnia bowiem wynagrodzenia emeryta ze składek.

Wysokość emerytury ustalanej według zreformowanych zasad dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r., to wynik podzielenia podstawy obliczenia emerytury przez liczbę miesięcy średniego dalszego trwania życia danej osoby, co wynika z tablic trwania życia ogłaszanych przez prezesa GUS. [ramka]

Emerytura obliczana w ten sposób przysługuje wszystkim ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r., a więc także osobom, które cały swój staż ubezpieczeniowy przebyły wyłącznie przed 1 stycznia 1999 r., a po 31 grudnia 1998 r. nie podlegały ubezpieczeniom społecznym. Dla tej grupy ubezpieczonych podstawę obliczenia nowej emerytury stanowić będzie wyłącznie odpowiednio zwaloryzowany kapitał początkowy.

Natomiast w przypadku ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r., którzy zostali objęci ubezpieczeniami społecznymi po raz pierwszy po 31 grudnia 1998 r., podstawę obliczenia emerytury stanowi wyłącznie kwota zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • qwerty(2016-12-30 08:10) Zgłoś naruszenie 176

  To nie dłuższy staż powiększa emeryturę, tylko wiecej wpłaconych składek i krótszy czas przebywania na emeryturze.

  Odpowiedz
 • Sylvia Gaspard(2017-01-01 12:49) Zgłoś naruszenie 90

  Ciagle nie wyjasniona sprawa emerytow urodzonych przed 1949 roku. Przy tym samym stazu pracy i tych samych zarobkach emeryt urodzony po 1949 roku otrzymuje znacznie wyzsza emeryture od emeryta urodzonego przed 1949 roku Jest to jawna zaklepana przez Sejm i Rzad dyskryminacja starszych ludzi i jest to niezgodne z obowiazujacymi w Europie prawami. A wiec kiedy bedzie skorygowana ta dyskryminacja ?

  Odpowiedz
 • Ada(2017-01-03 14:15) Zgłoś naruszenie 32

  To nie jest odpowiedź na wydrukowane powyżej pytanie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane